Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaké osvětlení?

Dobrý den, prosím o radu ohledně osvětlení akvária. Rozměr 70*30*40, rostliny- zatím 8kusů, ryby-zatím 6kusů. Pokud bude potřeba, doplním i druhy. Akva je založené asi měsíc, ryby jsou v něm cca 3dny.Dosavadní osvětlení je velmi slabé. Bohužel tomu ale nerozumím a nemám v okolí nikoho znalého, obracím se pro radu sem. Potřebovala bych vědět, jaké osvětlení zvolit, aby vyhovovalo rostlinám a zároveň rybám, aby to i zdůraznilo jejich barvy- v akvaristice jsem koupila samičku bojovnice v modré barvě a doma je úplně bledá. Potřebovala bych tedy vědět kolik zářivek nebo led pásků, v jakých barvách a kolik by měli mít W, K, nebo lumenů či v čem se to udává. Jak říkám, vůbec tomu nerozumím, tak abych byla aspoň v obchodě schopná říct, co vlastně chci. Předem děkuji.

To záleží jaký druh akvária hodláš mít. Jestli rostlinné a ryby budou na pozadí, nebo naopak kvůli rybám.

Rada:

A. Akvárium je určené hlavně pro ryby a rostliny tam máš jenom aby se neřeklo. Tak 0.3W/l
B. Pro méně náročné 0.5W/l
C. Náročnější 0,75 W/l
D. Náročné 1W/l

Nebo podle lumenu:

Nenáročné aqua 15-25 lm
Středně náročné 25-50 lm

Stěžuješ si na barvenost, to je další aspekt. Pokud máš zářivky, tak se doporučuje kombinace trubic 830 a 840. Do přední části 840 a vzadu 830.
Intenzitu osvětlení můžeš zvýšit reflektory...

Na závěr, když se ti zdá osvětlení slabé přidej zářivku k již existující (viz kombinace barevného spektra 830 + 840 ). Nebo jednoduše Led 5m RGB pásek s ovladačem, kde si budete moci navolit barevné kombinace. Hlavně nekupovat u nás, ale třeba na Aliexpressu....Kolik wattů, viz nahoře...