Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Akvárium 130l, založení (výbavení, filtrace, osazení)

Ahoj,
jsem začátečník, ale podělím se o zkušenosti, protože jsem před 5 měsíci zakládal akvárium o podobném objemu.

Důležité je hlavně promyslet si vše dopředu. Chyby při zakládání se nevyplácí.

1. U substrátu záleží na rozpočtu a na tom, co chceš pěstovat. Já použil 25 kg Písek akvarijní černý 2 - 4 mm. Je to čistý štěrk, takže je většinou nutné jej obohatit živinami, jinak rostliny, které přijímají živiny kořeny ze začátku moc neporostou. Lze pod něj dát nějaký výživný substrát, nebo použít různá hnojiva do dna v tabletách atd. Pokud ti nevadí si připlatit, tak ADA Aqua Soil Amazonia je jeden z nejpopulárnějších substrátů. Aby se aqua soil nemuselo kupovat tolik, dá se použít lávová drť, která se umístí pod samostatný substrát. Hlavní je, aby substrát neměl ostré hrany (kvůli rybám) a aby neobsahoval vápenec. Dá se údajně i použít písek do bazénových filtrací, který je hodně levný.

2. Doporučuji si přečíst tento článek o filtraci. Já použil klasickou čerpadlovou hlavici a molitan, ale moc dlouho v akvárii nevydržela. Vadilo mi, že 10% nádrže zabírá kus molitanu. Po měsíci jsem tedy zainvestoval do vnějšího filtru. Ze začátku jsem měl obavy, ale není na tom nic náročného. Čerpadlo + molitan bude stačit, ale pokud můžeš zainvestovat, opravdu doporučuji vnější kanistrový filtr např. AQUA NOVA NCF - 1000 nebo JBL CristalProfi e901 (ten používám já).

3. Pro osvětlení nádrže používám dvě rampy LFL-CL 800 27W. Určitě doporučuji používat LED. Rostliny pod tím rostou dobře, ušetříš na elektřině a nemusíš kupovat zářivky. Pokud bych se ale mohl vrátit zpět do doby, kdy jsem osvětlení vybírat, koupil bych Chihiros LED A anebo pokud jsi zručný, tak bych si zkusil vytvořit vlastní osvětlení pomocí LED pásků.

4. Existuje mnoho druhů hnojiv. PPMD je super a levné. Ale je potřeba si jej namíchat atd. Já používám Seachem Flourish. Je to vysoce koncentrované, takže mi stačí dávkovat 2ml/týdně po výměně vody. Do dna jsem dal jen SANDNOURISH CAPS a vypadá to, že to funguje dobře.

5. S osazenstvem ti moc neporadím. Já původně chtěl čiště rostlinné akvárium, ale po pár měsících jsem podlehl a dal tam pár neonek a pancéřníčků. Hlavně nepřerybnit a o každém druhu si dopředu přečíst v atlasu. Líbí se mi jak neonky vyniknout na černém pozadí a černém dně.

Držím palce :beer:

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny