Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem postupné umírání pavích oček

1. V první řadě bych vyměnila filtr. Ten, co tam máš je nedostačující objemem filtrační hmoty, ale i průtok je slabý. Mezi levnější a kvalitní řešení patří čerpací hlavice Atman (průtok 400 l) + kostka akvarijního molitanu. Za sebe bych zvolila Fluval U2. Je sice dražší, ale velmi dobře vymyšlený a naprosto tichý. Doma máme dva a v pohodě. Obecně na vnitřní Fluvaly nedám dopustit. Pokud budeš filtr měnit, tak nech alespoň měsíc běžet oba filtry současně. Než dáš do AQ nový filtr, tak z toho starého v trošce vody vymáchej „bordýlek“. V bordýlu namoč filtrační hmotu nového filtru – tím nový filtr naočkuješ a bude se lépe zabíhat.

2. Dno – pokud to je drť a ne křemičitý písek, tak to bude čistý vápenec, což vůbec není vhodné pro rostliny jako dno, navíc zvyšuje tvrdost vody. Odeber hrst dna, dej do misky, zalij octem a nech působit. Pokud bude šumět, tak je to vápenec a bylo by lepší dno vyměnit.

3. V akvaristice se nikdy neraď. Tam musíš jít perfektně připravená a vědět co chceš. Velká většina prodavačů v akvaristikách nemají znalosti, nebo je jim vše fuk a klidně ti prodají do miníčka žraloka, jen aby byla tržba.

4. Vpuštění ryb jste moc uspěchali. Měli jste nechat běžet současně obě akvária. V akváriu je málo rostlin. Rostliny jsou velmi důležité, pro správný chod akvária. Ideální je mít osázené 2/3 dna. Důležité jsou i rychlerostoucí rostliny (případně plovoucí), neboť mají velkou spotřebu živin, takže odbourávají dusík.

5. Sůl do běžného akvária nepatří - NEDÁVAT!!! Vodu stačí nechat odstát krátce, stačí 1-2 hodiny A je vhodné ji napouštět do nádoby zprudka, tím z ní případný chlór vyženeš.

6. Abych pravdu řekla, tak já raději krmím ručně, vím přesně, kolik ryby dostanou. Je lepší krmit střídmě a den v týdnu vynechat.
7. Úhyn potěru = přirozený výběr – tím bych se netrápila. Naopak buď ráda. Pokud by všechna mimča přežila, tak si budeš rvát vlasy.

8. Způsob, jakým rybky umírají, je, podle mě, jasný - na vině je nezajeté akvárko = špatné podmínky – zvýšený dusík (nezajeté AQ, nedostatek rostlin, slabý filtr, ryby moc brzy a moc ryb). Případně si skrytě s sebou něco přinesly a změna prostředí a stres jim nemoc spustilo, což by byl až druhotný problém.

9. Zaměřila bych se na velmi časté výměny vody – pokud je v AQ prostředí v normálu, tak nemoci vůbec nemusí propuknout a drží se na uzdě. Pokud je AQ založené čerstvě a hned do něj přijdou ryby, tak je nutnost vodu často měnit, protože v AQ probíhají chemické procesy, což může vést až k otravě ryb. To se dá kočírovat jedině častými výměnami vody, a to minimálně ob den klidně tři týdny, další dva týdny 2x týdně a pak nastálo 1x týdně. U živorodek je potřeba vodu měnit minimálně 1x týdně, mají nedokonalé trávení, takže produkují hodně odpadu. A když ti ryby připadají, že nejsou ve své kůži, tak 2x týdně.

10. Mrkni se na ty rostliny, co vypadají jako tráva. Možná se pletu, ale připadají mi, že nejsou akvarijní. Víš jejich název? Mrkni se na ně sem, jestli to nejsou ty rostliny, co máš v AQ: https://rybicky.net/atlasrostlin/ophiopogon_japoni cus .

11. Hlavně nedokupuj žádné ryby, nejdřív musíš akvárko dostat do normálu. Pak mám poznámku k neonkám. Tetrovité ryby jsou aktivní plavci, takže vyžadují i dost prostoru. Ideální je pro ně AQ od metru délky.

12. Jen na okraj – zauvažuj o výměně tapety za černou. Rostlinné tapety vzhled akvária spíš kazí. Na černé vše nádherně vynikne. :-)

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny