Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zeleny povlak v akvariu

Dobry den v celém akvariu se mi dělá zeleny povlak je to asi nějaká rasa nebo sinice nevim jak se toho zbavit. Akvarium je založené už asi 4 měsíce a po druhém měsíci už to bylo vše zelené po sebrání a aplikace roztoku na sinice(Blue exit) je to tam znovu zkousel jsem i na týden zasnout a přikrýt akvarium ale nepomohlo.poradí mi prosim někdo?

Zkus ztlumit světlo, 10 hodin denně je celkem hodně. A přitom zkus znova to, co jsi zkoušel. Taky vyměň vodu a proper písek, rostliny i dekorace. Ty dekorace můžeš kdyžtak postříkat 30% H2O2 (peroxidem vodíku), dá se koupit i v lékárně, myslím.

Máte zkušenosti s aquascapingem? Totiž Amazonia Soil je pro pokročilé, speciálně pro aquascaping a obecně rostlinná akvárka. Obsahuje hodně živin a očekává se, že akvárko bude rostlinné a živiny pojmou rostliny. Zrovna Amazonia je jednou z nejvíce živných substrátů vůbec a obsahuje i dusíkáté látky. Na tuti máte vysoké minimálně dusičnany, ale možná i amoniak a naopak bude málo draslíku. Kobercovky máte jaké? Rozhodně nepoužívejte peroxid, když používáte substrát. Přečtěte si článek a napište jakou řasu máte.

Vypněte světlo a zatemněte. Každopádně stejně změřte parametry vody. Sinice se objevuje, když rostliny vycucnou dusičnany z vody. To je docela divné, protože máte živnou půdu a akvárium je založené pár měsíců... Jako moc a čím svítíte? Jaký světelný tok má vaše osvětlení?

Tak světlem to nebude. Teď bych postupoval tak, že bych zatemnil, pak odsál vzniklý kal a vyčistil filtr. Podle mě je za vším nepoměr mezi fosforem a dusičnany, tedy nadbytek fosforu - ten by měl být skoro neměřitelný. Myslím, že papírový poměr dusičnany/fosfor je 16:1. Ale to je jen dohad, třeba změřit.

Ten test neměří fosfor. Bohužel testery fosforu nejsou právě levné - tak 300 Kč za balení. Hezky se sice tváří Foskol od Rataje, který stojí pod stovku, ale je k ničemu. Tekutý uhlík by růst sinice podporovat asi neměl. Každopádně bych ho nedával. Je to dobré, když se objeví řasy nebo jako přímá aplikace na ruduchu, ale nedělá moc dobře rostlinkám (hlavně egerie a mechy). Z nějakého důvodu se tekutý uhlík dostal do povědomí jako alternativa plynného CO2 z tlakové lahve. Ne, je to pomocná ruka v případě řas. Na jednom akvaristickém fóru je informace, že JBL = jeden z lídru akvaristických potřeb tekutý uhlík nedělá a dělat nebude. Uvádí studii, kde se dá dočíst, že dlouhodobé dávkování tekutého uhlíku rostlinám škodí. Docela tomu věřím, protože JBL nabízí pro akvaristiku všechno a nabídnout tekutý uhlík pro něj není problém. Co víc, on se ten tekutý uhlík docela prodraží, v mém případě bych za 2 roky utratil tolik, co za celý CO2 set.