Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s GDA v malém akváriu bez rostlin

Zdravím,

mám menší akvárium o objemu 15 l, zavedené zhruba 2 měsíce zpět. V akváriu je pouze štěrk pár kamenů a 2 umělé rostliny - vše pořízené přímo v akvaristice. Zhruba týden po zavedení a aplikaci startéru jsem do akvária vypustil 6 neonek. První cca 3 neděle probíhalo vše v pořádku, žádný problém s řasou ani nic podobného. Pak se však postupně začaly v akváriu usazovat řasy, dle vzhledu jde asi o zelenou prachovou řasu GDA. Akvárium jsem tedy vypustil, zhruba polovinu vody uchoval, dal nový štěrk, kameny vyřistil a sterilizoval, kompletně vyčistil včetně výměny náplně filtrace, vrátil vodu a doplnil vodou novou. Během týdne se však řasa usadila znovu a dokonce ještě více než předtím, celý proces jsem tedy zopakoval, s tím, že jsem začal zkoušet obden vyměnit třetinu vody v akváriu. Tím se proces tvoření řasy sice lehce zpomalil, nicméně tvoří se i nadále.

Moc nechápu jak je to možné, jelikož v akváriu není nic živého kromě rybek samotných... Neví někdo co s tím? Předem díky...

Řasy se začnou tvořit, když je ve vodě hodně "živin", tedy zbytků krmení, výkalů... Tím, že tam nemáte žádnou rostlinku, nemá co by ten přebytek vyčerpalo a proto se řasa objeví... určitě nějakou živou rostlinku pořiďte. Řasu dobře likvidují někteří živočichové - např. šneci nebo ancitrus. Ancitrusovi bude ale 15l akva malé. Ostatně ani neonky do 15l nepatří. 15l je tak na 2 paví oka nebo jednu betu bojovnici nebo jako akvárko pro odchov potěru do určité velikosti...

Děkuji za odpověď, já jsem se naopak dočetl, že GDA vzniká vlivem nedostatku živin a CO2. Nicméně problém už se mi podařilo vyřešit, když jsem akvárium kupoval, zakoupil jsem ho jako set, kde náplní filtrace byla pouze relativně tlustá filtrační vata a jakýsi de*Nitrate, což je údajně jakési porézní filtrační medium v podobě kamínků... Tato kombinace zjevně nebyla ideální zvláště pak kvůli zpusobu řešení filtrace v daném akváriu, která je součástí víka akvária...

Koupil jsem tedy tenčí filtrační vatu a jakousi pěnu s obsahem aktivního uhlí a tu umístil do filtrace a najednou bylo po řasách...