Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem chlazení akvaria

zdravím,
chci axelotlům trochu ochladit akvarium. Doma je celoročně 23-25°C a ofukem snížím teplotu vody tak o 3°C.
Kompresorové chlazení stojí desítku a to je moc.

Uvažuju nad peltierem. Máte s tím někdo zkušenost? Akvarium má 20L(možná ho přemístím do 40L)

Koupím 12V/3A peltier, vodní čerpadýlko, hadičku, výměník tepla voda/peltier. Chladič, ventilátor, zdroj mám. A buď koupím termostat do zásuvky s 2m dlouhou sondou(který bude vypínat zdroj+čerpadlo), nebo mám pcb modul termostatu s 1m dlouhou sondou(ten by vypínal jen čerpadlo a zdroj by musel být stále připojený k síti). Krabici buď mám, nebo koupím.

Bude 3A peltier na 20L a tak 8-10°C stačit? Odhadovaná cena bude 500kč. Pokud můj chladič nebude stačit, a zdroj taky ne, přičtu dalších 500kč

Peltier má mizernou účinnost. Jiná možnost, v mém případě, ovšem není. Kompresorové chlazení je hodně drahé a vcelku hlučné(54dB). Víko z autochladničky je taky peltier. Ofuk větrákem ubere pouze 3°C. Vkládat celý rok zmraženou vodu je nepohodlné. Vodu z vodovodu do toho místa nenatáhnu a navíc je to plýtvání vodou.

Máte ještě nějaký postřeh, na co jsem zapomněl při návrhu chlazení?
Chladit budu 20-40L. Potřebuju to snížit o 8-10°C.

děkuji za váš čas a pomoc

Dostaneš li se k teplotě rosného bodu v bytě, poteče ti po stěnách akvária voda(kondenzát) hlavně v létě. Bydlíš li v paneláku tak se toho bát nemusíš, protože tam je rosný bod kolem 6°C i méně.

Velice děkuji za postřeh. Řešením bude udržovat teplotu nad rosným bodem. Rozhodně to ale bude nižší teplota, než těch 19-21, co tam mají chudáčci, teď. Pokud to bude 16, tak super. Pokud třeba 14, tak tam budou mít už, pro ně, lázně :)
Protože mi dlouho nikdo neodpověděl, tak jsem nakoupil nějaké potřebné díly na chlazení s peltierem. Ještě čekám na čerpadýlko. Pak dám vědět, jak dopadl experiment. Třeba to dalším pomůže.