Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výdělek chovem rybiček?

Ahoj. Mám prostor i peníze do začátku a přání, vydělávat si chovem rybiček. Mám šanci uspět, nebo je to jen pouhé přání a sen? Děkuji za názory.
Změna předmětu, původně: Výdělek (Kurt)

dá sa,pokial máš dobrý prehlad o trhu,chovné/odchovné vybavenie a dnes aj špičkovo fungujúcu logistiku,inak Ťa prevalcujú a odrovnajú "experti" z Taiwanu,Singapuru,Chile,Brazílie a spol za pár hodín,v opačnom prípade to zostane len v rovine toho,že odchované ryby a vyestované rastliny len vykompenzujú finančné výdaje koníčka.Pokial chceš mať len akvaristický obchod,tam to platí skoro rovnako ako u iných typov obchodov,záleží na potenciálnej klientele,ponúkanej cene a atraktivite sortimentu.

Tak bacha, ČR je největší vývozce akvarijních ryb v Evropě, tuším, že druhý na světě. do toho se samozřejmě počítají i reimporty a nejenom odchovy, ale zrovna tady se těch ryb odchovávají mraky. Ale lidí, co se tím živí na 100% ubývá...neb klesají výkupní ceny ryb...

Zvědavče, vůbec nechci podceňovat Tvoje akvaristické zkušenosti, toho jsem dalek. Ale aby člověku ryby opravdu vydělávaly, na to už musí být echt chovatel a hlavně - musí to dělat ve velkém! Nicméně, ani sebepočetnější odchovy k výdělku většinou nestačí. Je nutné si především zajistit a dobře nasmlouvat pravidelný odbyt (pokud možno za Eura), jinak budeš jen celé dny marně obvolávat všechny Zverimexy v republice a doma krmit tisíce ryb ze svého. Věř mi, že základem podnikání v akvarijních rybkách je v první řadě zajištěný odbyt a solidně uzavřená smlouva. Jinak si nevyděláš ani na krmení a propálenou elektřinu :-|

Což to je mi jasný. Nebude odbyt, nebudou peníze. Ale zaráží mě, kolik lidí rybičky dělá. Naše město má 30tis. obyvatel a vím jistě o čtyřech lidech, co se takto živí. Nejde mi o nějaké zbohatnutí. Jen se prostě živit tím, k čemu má člověk nějaký vztah a co by dělal s láskou a obětováním. Raději se budu od rána do večera starat o zvířata, než být 8 hodin ve fabrice.

Před nějakou dobou jsem se ptal kamaráda, co chvíli rybičky zkoušel i na kšeft, ale spíš jako koníček (tak se tomu ale věnoval i spoustu let předtím, prakticky od základky). Měl to tedy při normálním zaměstnání a ne extra ve velkém, odhadoval bych to tak na 2000L v asi šesti-osmi nádržích. Dělal nějaké skaláry a snad black molly(?), prostě něco tradičního.
Nechal toho. Říkal, že takhle v malém to na uživení rozhodně není. Údajně by toho musel mít řádově víc, asi tak 10000L. Vytápění řešení centrálně, vytápěná místnost a ne nádrže, jinak je to finanční sebevražda. Navíc na to byl sám, např. přišel o jednu várku potěru, protože byl v práci a mámě nedostatečně vysvětlil, co s tím má dělat, když se to vykulí apod...
Taky jsem se s ním byl kdysi podívat (někdy v roce 1999) u jednoho pěstitele někde u Nymburka. Kupoval od něj nějaké cichlidy.
Ten pěstitel dělal prakticky jen cichlidy. Co si tak pamatuju, tak starší statek na vesnici, v hospodářské budově měl odhadem tak třicet-čtyřicet (možná i víc, ono je to opravdu dlouho a tenkrát jsme to nepočítali) nádrží průměrně po 200L. Vytápěná velká místnost (bylo tam jak v prádelně), nějaké extra osvětlení ani náhodou. Měl to táta se synem a evidentně práce na plný úvazek..

No ale mít na to peníze, prostor a nadšení, tak by se mi to taky líbilo. S radami je to vždycky stejné, každý ženáč ti vysvětlí, proč se neženit, každý majitel nemovitosti, proč nekupovat barák a každý majitel firmy, proč nezačít podnikat.
Udělej si nejdřív ekonomickou rozvahu, kolik bude stát provoz.

Ahoj,
z vlastní praxe Ti mohu potvrdit, že akvaristikou se uživit dá.
Ale každý chov má své ALE a v akvaristice to platí několikanásobně.
Pokud budeš chtít dělat rybky, budeš si muset najít několik druhů, které se dobře prodávají.
Říkám Ti rovnou, že neonky neprodáš a takových druhů je vícero.
Dál je běžnou praxí, prodávat rybky ve velkém do velkých výkupů a plativost těchto firem je doslova zoufalá.
Tady máš příklad z praxe: pošleš ryby 2.1.2010, cena je za 20.000,- posíláš je vlakem na adresu výkupníka s fakturou, ale zaplaceno dostaneš nejdříve za 6 měsíců.
Dál je třeba vyřešit i chovnou technologii - vytápění, vzduch apod. jak zde bylo výše popsáno.
Do začátku si to pokud se rozhodneš, vyzkoušej na nějaké menší odchovně, třeba jen 15 . 000 litrů a uvidíš sám.
PB

Akvaristiku mám jako koníčka, přesto občas nějaké odchovy prodám, pokud se zadaří. Vždyť každá koruna navíc je dobrá. A tady je taky jeden příklad z praxe: Měl jsem odchov tlamovců Ps. auratus od dvou samic - asi 80ks. Ve zverimexech (jak kde,) jsou tyhle ryby běžně k mání za víc jak 50KČ/ks v prodejní velikosti, tzn. okolo 4cm. V TP je mají dokonce za 69KČ! Nabízel jsem je k prodeji, a majitelé zverimexů by je většinou brali... ovšem za 2,50 - 3KČ/ks, aby je obratem prodali za šest pětek ]:(

No, než bych podporoval zlodějnu, nechal jsem nakonec ryby skrmit svým rybožravým užovkám. Ono se vážně ne vždy vyplatí piplat se s potěrem. Obzvlášť když elektřina a krmení není zadarmo, a ryby do prodejní velikosti nevyrostou za týden.