Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rada na vybavení akvária

Potřeboval bych poradit co pořídit za vybavení v rozumné cenové relaci.
- jaké osvětlení (bude stačit 2x30w)
- jaký filtr
- topení jaký výkon
- akvário má rozměr DxŠxV 100x34x54
- můžu pod něj udělat stůl z osb desky
-
Chtěl bych tam dát Tetra královská, Krunýřovec, Pancéřníček kropenatý
Děkuji za rady

Takže akvárium bude cca 180 litrů.

Osvětlení:
- obecně se uvádí na každých 15-20 cm hloubky (34 cm - Š) jedna trubice přes celou délku. Teoreticky by mohla stačit jedna, dvě to jistí úplně v pohodě. Záleží jak moc chceš rostlin. V případě jedné trubice bych použil Aquaglo (nebo jiná podobná od jiného výrobce), v případě dvou pak kombinaci Aquaglo + Floraglo (nebo obdoba...).

Filtr:
- na tenhle objem vody se určitě vyplatí zainvestovat do vnějšího filtru (Eheim, Fluval, Atman - řazeny dle kvality...). Sice to stojí víc peněz, ale člověk pak nemá s akváriem prakticky žádnou práci, vzhledem k velkému objemu filtrační hmoty. Další výhodou je, že vnější filtr stojí ve stolku pod akváriem a dovnitř vedou jen hadice. U vnitřního je potřeba počítat s tím, že zabere v akváriu dost místa (při tomhle objemu) a není to většinou moc vzhledné. Aspoň mě to do biotopového akvária nesedí:-)

Topení:
- přepočet zhruba co litr, to watt. Takže topení cca 150w až 200w, záleží to na tom, o jak moc je třeba vytápět, tedy jaká je teplota v místnosti, kde bude akvárium stát.

Stůl:
Tak určitě se dá, jenom počítej, že zaplněné akvárium s pískem atd. se může dostat až na hmotnost čtvrt tuny, tak pořádně vyztužit.

Ad ryby: musím citovat zde oblíbeného Cimrmana: ...a není to málo, Antone Pavloviči?:-)

Taky se dá, jinak já si nechal kdysi dělat od stolařů stolek pod želvárko (cca 200kg i s vodou) a normálně z lamina, akorát si to chce navrhnout aby ta deska, na které to bude stát, byla vyztužená alespoň na třech místech, pak to jde...ten nákres bohužel už nemám co jsem tehdy k tomu dělal...

Už asi 5 let provozuju 200l akvárko bez jakéhokoliv filtru a bez vzduchování. Mám v něm ancistrusy, přísavku thajskou, parmičky, bichyrky a čichavce a několik ampulárií. Důležité je osázet akvárium dostatečným množstvím rostlin. Doporučuji založit akvárium jen s rostlinami, nechat je cca 3-4 týdny uchytit se a teprve potom přidat ryby. Pak ti bude stačit jednou za cca 3-4 týdny odsát kal ode dna a vyměnit přitom cca 1/5 vody.