Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak výkoné vzduchovadlo?

Mám velký dotaz. Poradili by jste mi prosím jaké mám koupit správné vzduchovadlo. Máme doma akvárko cca 280 l a teď nám odešel motorek na bubliny do věčných lovišť. Bohužel jsem se zatím nikde nedočetla podle čeho a jak mám vybrat vzduchovadlo nové. Podle sloupce vody? Vodní sloupec u toho našeho je cca 50 cm. Je to rohové po domácku dělané akvárium. Poradíte mi prosím. Díky moc

Pokud máš zavedenou filtraci, případně jen dostatečně hustě zarostlé akvárium rostlinami, žádné vzduchovadlo nepotřebuješ. Ostatně, za dob pionýrské akvaristiky, kdy žádná vzduchovadla ani filtry nebyly k dispozici, většina akvárií prosperovala jen na principu vytvoření základní biologické rovnováhy - tzn. na dostatku rostlin, světla, nepřerybněném akváriu a na střídmém krmení. Dnešní vymoženosti, jako jsou vzduchovací motorky a různé (často mnohanásobně předražené) filtry, jsou možná dobrými pomocníky, určitě však nejsou nezbytné k plně funkčnímu akváriu. Dobře vypadající a fungující akvárium lze vytvořit, a nemusí se při tom propálit ani watt...(tedy za předpokladu, že má akvárium dostatek denního světla a není nutné ho přisvěcovat uměle) ;-)

o něčem takovém bych polemizoval asi dlouho. Sám osobně uznávám že filtrace je důležitější než vzduchování. Ono totiž záleží na tom co v akváriu pěstuješ, a biologická rovnáha je dosti křehká a dá se snadno narušit, rozhodně bych nikdy neriskoval umrtí ryb kvůli zvýšenému obsahu dusičnanů ve vodě.

mám akvárium o obsahu 250 l, sloupec 50cm a používám Tetratec APS100, úplně v pohodě to vystačí, dokonce mi to pohání dvě akvária.
Naopak proti tomu jsem z krabice vyhrabal starý motorek Tetratec AP80, který na tento sloupec nestačí, tady ale může být problém stáří motorku a membrán. Rozdíli ve výkonu těchto motorků si musíš porovnat.

doporučuju motorky elite - dobrý poměr kvalita/cena/výkon,a co je nejdůležitější jsou na ně běžně dostupné a levné náhradní membrány čož se o skoro všech ostatních značkách říci nedá.... i u sebekvalitnějšího motorku je třeba čas od času membrány měnit....

z elitek je rozhodně nejlepší Optima R - je sice dražší a na tvojí litráž předimenzovaný,nicméně má regulaci výkonu,dá se stáhnout a je to i jeden z nejtišších motorků na trhu....mám jich v provozu cca 20 a naprostá spokojenost...