Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno paraziti v akváriu (mikro žížalky)

Dobrý den.
Máme dva Axolotky mexické. Jednoho bílého, druhého hnědého. Koupili jsme jim nový vzduchový filtr, od té doby mají ještě čistější vodu. Dávali jsme jim mraženou stravu (krůtí srdce, patentky), ale pak jsme změnili stravu na hovězí srdíčko, které je doporučováno. Vše klapalo v pohodě, až před pár dny se nám v akváriu objevili nějací paraziti, kteří vypadají jako mini mokro žížalky...asi cca půl centimetru dlouhé, a plavou mezi nima. Nevíme jestli je mají Axíci také v sobě. Koupili jsme Multi Medical..léčivo s širokým spektrem účinnosti. Na pár dní byl klid, ale zase se objevili a zdá se že se množí. Budeme čistit celé akvárium a vyvařovat veškeré domečky a štěrk, vyčistíme rostliny. Jen by mě zajímalo, jestli nám můžete říct z čeho se takové živé potvory v akváriu vytvoří?? Může to být z kousků shnilého toho hovězího srdce třeba?? Nebo z rostlin?? Ty už tam máme ale delší dobu a předtím tam potvůrky potvorovaté nebyly. Máme strach, že jim můžou ublížit.¨
Ve zverimexu na nás koukali jak puci, když jsme jim řekli, že jsou to malé potvory plovoucí ve vodě. Řekli nám, že většinou bývají paraziti buď uvnitř ryb, nebo mají kožní problémy, které jdou na kůži "ryby" poznat. Na axících však na kůži nic poznat nelze.
Děkuji za váš názor, popřípadě radu.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Osobně si myslím, že jde o parazitické hlístice, nejspíš rodu Capillaria : www.aquar.cz. Ale mohu se…
RITCHI 05.12.2010 11:42
RITCHI
kapilarie jsou na sirku dost "titerne", ale dlouhe byvaji az skoro ke dvema centimetrum. A co je asi…
JaBula 07.12.2010 14:57
JaBula
Druhý názor (RITCHI) mě docela zhrozil :-I ..jak jsem si na netu přečetla o parazitických hlísticích… poslední
akuka .. Eva 14.12.2010 01:04
akuka .. Eva

kapilarie jsou na sirku dost "titerne", ale dlouhe byvaji az skoro ke dvema centimetrum. A co je asi hlavni - neopousteji dobrovolne telo hostitele, a pokud ano, rozhodne dlouho neprezivaji. Ve vode je tak mozne najit pouze vajicka, ktera pri sve velikosti nejsou pouhym okem patrna. Osobne se priklanim k Viperovu nazoru, ze jde o nejake neparaziticke "zouzele". At uz o larvy nejakych dipter, nebo treba nejake oligochety (nekteri mirne komplikuji zivot maximalne snekum - otazka jestli v akvarku treba nejaci prezivsi sneci nejsou), zbytek ziveho krmeni z drivejska(patentky, nitenky), nebo plostenky. Pokud chce mit tazatelka jistotu, ze nejde o nejakou parazitickou hlistici (u axolotlu spis o nejakeho rhabdiasida nebo strongylida), je mozne mi dotycna zviratka odlovena z akvaria prinest na fakultu, jedno kouknuti pod lupou nebo mikrakem by melo stacit.

Druhý názor (RITCHI) mě docela zhrozil :-I ..jak jsem si na netu přečetla o parazitických hlísticích, tak jsem dostala spíš depky, co nás ještě bude čekat, a jestli se z toho vůbec vylížem.. :-(
Jak jsem tam četla, jaké to jsou potvory potvorovaté..a že ryběnky na ně většinou nakonec umírají..tak jsem si pomalu říkala..tak to bude Axolotlíků konec. :-(( Každopádně vyzkoušela bych všechny ty léčiva, o kterých se tam psalo i v případě těchto hlístic.

Za třetí nabídku (JaBuly) velmi děkuji :-), myslím tím přinést tyto potvůrky pod mikroskop...nicméně tím, že jsme očistu skutečně učinili (měli jsme strach, takže rychlost byla u nás rychlejší než blesk..nebo spíš u mého přítele), tak jsme...alespoň zatím!!!, tyto potvory nějak zlikvidovali!!
Dnes už je to osmý den po vyčištění akvárka, a zatím jsme tam ty mikro žížalky nespatřili. Každopádně omlouvám se za nedostačující a trochu klamavou informaci...v té rychlosti jsem psala, že byly cca 0,5 cm dlouhé..ale ony byly některé už aj centimetr dlouhé.. :-I
No prostě hnusné malé potvory.
Takže ještě jednou děkuji všem za názor a určitě se na vás znovu obrátím, pokud budou problémy. Je to fajn, že existují alespoň takovéto stránky, které takhle můžou "lajkovi" pomoci v tom, co se běžně ve zverimexu nedoví...co mu nejsou prodavači schopni říci, co není v jejich možnostech..
Takže ještě jednou DÍKY!!! Vám všem třem..

Nevím jak se tady přesně odpovídá..jestli jedna odpověď a vidí ji všichni, nebo každému zvlášť..takže vám to píšu 3v1...všem stejně.. :-)

Každopádně ještě jedna věc..pokud by se ti paraziti - neparaziti znovu objevili, určitě bych využila vaši nabídku paní JaBulo :-) ..už jen ze zajímavosti co to ty potvory vůbec jsou..
Zatím se však vrátilo vše do starých kolejí..a momentálně je čistá voda a jediné co v ní plave jsou naši dva Axolotlíci..Bolek a Lolek. :-)
Děkuji!!!

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru