Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Útoky na Skaláry

Dobrý den přeji,

předem se omlouvám za hrubky které se mohou v textu vyskytnout. Mám řekl bych dost velký problém. Včera jsem si koupil rybky (Bojovnice pestrá 3 samice a 1 samec, Neonky obecné, Sumečky a Skaláry) a mám problém se samcem Bojovnice pestré. Včera když jsem je vypustil byly všechny ryby (kromě jedné samice bojovnice které ihned uhynula) naprosto v klidu. Prozkoumávali okolí a tak nějak se poznávali. Jenže dnes jsem zpozoroval útoky samce bojovnice na Skaláry. Pro mě je to velice velký problém protože jsem na ty druhy Skalár čekal velice dlouho. Samec je vždy nějakou chvilku pronásleduje a vždy do nich naráží. Skaláři nestačí unikat, jsou na bojovnici moc pomalý tak se pořád drží v koutě a bojí se vyplout ven. Teď jsem samce bojovnice vylovil a dal ho na samotku než se tento problém vyřeší. Muj dotaz je, jak těmto útokům mohu zabránit nebo je jen zmírnit na minimum? Nemůže to být třeba jen tím že si hlídá svoju území nebo že se moc nenajedl?

Taky jsem zpozoroval že samec velice tvrdě doráží na samice, ale to si myslím že je to jen instinkt a už se chce pářit. Ale nevím to jistě

Za Vaše rady budu opravdu moc vděčný, děkuji mnohokrát.

tak za prve problem asi s tim ze:
- mas moc male akvarko na tento druh ryb
- nesourode spolecenstvi ryb (skalary - amazonie, bojovnice - asie)
- pravdepodobne i malo ukrytu, bojovnice si bude hajit horni tretinu nadrze, u techto rozmeru co pises rekl bych cely prostor pod hladinou
- pomoct by mohli plovouci kytky, treba pistie, ktere by bojovnika uklidnili a udelali by mu to co se mu bude libit
- nic mene, bojivnika i s druzkami bych oddelil do samostatneho akva, ne moc vysokeho neni nutno s hustym porostem hladiny a dostatkem ukrytu
- 30cm vysky je na skalary moc malo, skoro bych rekl ze to je tyrani ...

Dusan

To, co píše namor.b, je kravina, jak svět, betty lze běžně chovat ve společenském akvárku, jde jen o to, že ryby, které mají velké výrazné ploutve, ho můžou rajcovat, jako samci bojovnic, takže je začne oštípávat. Co se týče toho soužití se skalárama, tak můj názor je ten, že se k bettám vůbec nehodí, protože obe ryby žijí v jiném biotopu. Skaláry jsou z Amazonie a betty z teplých oblastí Asie. Jsem zastánce tvoření akvárek i podle oblastí, kde ryby žijí, což sice neni vůbec duležitý, ani nutný, ale prostě asi tak:-D Navíc betty potřebují akvárium zařízené vzhledově jinak, než skaláry (nízký sloupec vody, hustě zarostlá hladina atd.) To, že doráží na samice ne normální, je potřeba jich mít víc, alespoň tři, protože jen jednu by uhnal.
Bojovnice nejsou zabijáci ryb, co cíleně likvidujou spolubydlící...ale tyhle ryby s velkýma ploutvěma ho budou dráždit;-) Neni třeba, aby byl betťák v akvárku sám, naopak, já mám u všech samců vždycky samice a třeba hejno živorodek, sumce atd. Pokud si chcete betty nechat, pořídila bych jim samostatné akvárko, ne měnší, než 20 litrů.
Edit: Aha, koukám, že DKK je rychlejší:-D