Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak snížit teplotu vody ?!

Zdravím Vás ... Chci se zeptat jak nejůčiněji mohu přes léto snižovat teplotu vody u 240l akvária ? Bohužel nemám tolik peněz ,abych si mohl dovolit chladící přístroj ,které začínají na částce kolem 10tis. Druhá varianta co jsem se dočetl jsou ventilátory od PC ,ale jak psali ty se používají přímo do krytu osvětlení ,aby odvedli teplo od zářivek ,já mám pouze osvětlovací rampu která je cca 5-10cm nad akvárkem ,jinak je akva bez jakéhokoliv krytu ,prto mě zajíma když bych udělal nějakou rampu třeba ze 4 ventilátory a nasměroval to bud´ na to světlo či přímo na vodu,zda to vůbec bude mít nějaký efekt ,když je akva otevřené ? A poslední možnost co mě napadla ,ochlazování vody pomocí ledu ,ale nevím zda mám nárok uspět u 240l akva ,dokážu si to představit tak u te 50 že to ochladí ,ale u většího akva nevím jaký by to mělo efekt ... ? Popřípadě zda máte nějaké jiné návrhy či zkušenosti s tímhle problémem ... ?! :-) Děkuji a přeji hezký den,Filip

Filipe, chtělo by vědět o klolik stupňů je potřeba akvárko ochladit, jaká je ta osvětlovací rampa. Ventolátory od PC dokážou odvést poměrně dost tepla, ale nejprve bych se zaměřil na samotnou rampu. Pokud tam jsou namontované tlumivky zářivek, tak je dát jinam mimo rampu. Samotné zářivky už nemají takovou teplotu aby vodu v akva ohřívaly.
S tím ledem by to možná mělo i kýžený efekt, ale pokud by člověk zapoměl a nebo musel náhodou odjet na pár dní, tak se akva přehřeje.Nejlépe odstranit zdroj tepla.

Jen pro vaši informaci, já osobně mám taky tlumivky od zářivek v krytu akvária a na léto musím odvádět teplo a to buď ventilátorama s PC a nebo zadní stranu krytu odklopím i s tumivkama. Jiný zdroj tepla a to ani v létě moc není, páč nežijeme v tropech. Nepředpokládám, že by někdo umístil akvárko před okno , aby mu ho ohřívalo sluníčko.

Ale on nemá kryt!!!!! Přečtěte si pořádně dotaz....
Add: Jiný zdroj tepla a to ani v létě moc není, páč nežijeme v tropech.
sice v tropech nežijeme, ale asi jste si taky všiml, že poslední léta jsou u nás tropická a teploty dosahují i přes 35stupňů, a o to zřejmě tazateli jde.....

Prozatím bych nechal na vyjádření tazatele o kolik stupňů chce ochlazovat atd. Už jsem viděl jak rozpálená kovová rampa umistěná nad akva dokáže vodu ohřívat. Byť někdy bývá vyjiměčně v létě vámi popisovaná teplota 35 stupňů, tak je to vždy jen přes den a ne v noci a navíc v bytě , kde mám akvárka,jsem takovou teplotu zatím ještě neměl.

Tak určitě zdroj tepla umístěný poblíž akvária jej ohřeje....
Co se týče teplot, tak to máte pravdu, ale loňské léto byli tropické i noci a když je v noci 22stupňů a spíte pod rovnou rozpálenou střechou, tak ta teplota v bytě taky tak rychle neklesá.
Měl jsem prodejnu v podloubí velkého paneláku a v akváriích bylo v létě 32stupňů, ikdyž akvária osvětlovali zářivky 15cm nad hladinu a prodejna byla ve stínu...
Já osobně bych chlazení moc neřešil, stejně se to kloudně podomácku řešit nedá, protože led vodu ochladí prudce, to rybam svědčit nebude, efektivita kdoví jaká nebude...
odvětrávání světla akvárium neochladí, jen ho nebude ohřívat ještě více. Jediné co by šlo nechat proudit studenou vodu, tam je zase chlor....
Spíš bych se snažil více vzduchovat, aby se ryby v teplé vodě nedusili. Při nejhorším dolívat tu studenou vodu.

Tak to jsem rád že někdo odpověděl ... :-) Tak,že : Světlo mám tohle : http://www.sklorex-akvarium.cz/osvetleni/osvetlova ci-rampy/detail-osvetleni-glo-t5-ho-2x54w/ ... Extra teplo nevydává ,tak že tam ventiloše nevím zda pomohou ... Ochladit to potřebuji právě přes léto kdy se mě teploty v akva šplhaj až ke 30°C .. Mám tam Gavůnky jezerni a Boesmany + přibudou ještě lososi ... Měli by mít cca kolem 25°C ,při vyšších teplotách se mě stalo že nějací padli a navíc vyšší teploty také mají vliv na délku jejich života (to sem slyšel) proto bych jim rád i přes léto dopřal cca těch 25°C nebo alespon o něco méně než těch 30°C ... S dávkováním ledu by problém být neměl ,prazdniny bývám stejně doma jelikož budu zavřený v práci ,popřípadě otčín je doma ,tak by tam led mohl dát i on ... Spíše mě zajímá zda by to ten led vůbec ochladil jelikož akva má cca 200l čistej obejm vody ,,, Popřípadě ty ventilátory ... Přikládám i foto pro představu jak je osvětlení řešeno ... Děkuji

Ikdyž bych neměl, tak mě to nedá 500kč je sakra rozdíl:
http://www.mamejeradi.cz/svetla-pro-akvaria/9510-o svetleni-pro-akvarium-glot5-ho-118-162-cm-54w-0155 61139120.html
Ta lampa to akvárium neohřeje skoro vůbec, T5 zářivky nevydávají takové teplo.
Bosmany taky mám ve svém akváriu, jen je.
Pro ně by 30stupňů nemělo být kritických. S tím ledem to nevidím moc reálně. Ikdyž to ochladí, tak se vsadím, že otec zapomene....
Spíš bych jim hodně vzduchoval

Jak píše kolega T5 to ohřát nemohou ty nemají ani tlumivku ,ale předřadník a ten se neohřívá. Filtr podle "sání" se zdá , že je Tetra Tec 700. Ten by to taky neměl ohřívat. Jaká teplota je v místnosti ? a jaké používáte topení.
Ten led se mi moc nelíbí, to není žádná jistota. Ventilátory jsou na toto zbytečné, ty tu teploty vody nesrazí.

Vím že se dá světlo sehant i levněji ,ale zase si k tomu musím připočítat poštovné ,navíc světlo mám už dva roky ... :) Jo boesmani to zvládnou ,ale říkám raději bych jim dopřál kolem těch 25°C ,horší už to je s jezerníma a lososama ... jop mám tetra-tec ex 700 ... Topení mám tetra 200w ,ale mám ho stále vyplé ,jelikož akvárko je v hadárně a tam je stála teplota kolem těch 25°C ... V létě se pokojovka vyšplhá právě klidně i přes 30°C ... Tak ted´ babo rad´ :-)

No poštovný se ale dá sehnat levnějc než za 500kč :-)

Ale schvaluju nákup v kamenném obchodě. taky bych měl raději pěknou akvaristiku než pěkněj eshop.. :-(

Podle mě ani 32stupňů nemůže vadit....

Holt se akvárium a léto bude stěhovat do sklepa, bez chladící jednotky si nedovedu představit účinné a na obsluhu nenáročné chlazení...

No Filipe pokud to je v místnosti , kde je takovéto vedro, bude se to chladit poměrně obtížně bez speciálního chlůazení. Jediné co jsem kdysi viděl jako provizorní "chladič" byla stará ,ale funkční lednice a vněší filtr byl unitř. Snad by tato kacířská myšlenka mohla fungovat jako nejlevnější "chladící" zařízení. Popřídě mě napadá ještě jedna věc. Použít radiátor topení z auta, umístit ho do ledničky nebo mrazáku a napojit na filtraci.
V každém případě dej vědět jak jsi to vyřešil.

Jo tykání beru, nemám problém. No, na 100% to nevím, to je jasné. Měl jsem na dovču půjčenou podobnou ledničku a chladila docela fest. Pokud by se dovnitř té chladničky umístil výměník tepla (jak jsem psal třeba malý radiátor topení z auta) který by se napojil do okruhu filtrace, tak by to nějaký ten stupeň srazilo určitě. Navic za tu 500 to zase není taková darda aby se to nedalo vzít jen na zkoušku. Pokud by to na chlazení stačilo tak je výhoda, že to zabere opravdu minimum místa.

Jo s tím souhlasím, když tak používat v pergole jako "příruční zavazadlo" při grilování,aby člověk nemusel lítat do sklepa :-). Jinak tu ledničku co jsem měl půjčenou tak v létě vychladila ten vniřek na nějakách 9-10 stupňů. Kdyby to 240 L akva dokázala srazit na nějakých 26 ze 30 tak je to super. Pak už jedině nějaký "vyřazený" 50 L mrazáček a nebo šáhnout do šrajtofle a koupit origo klimu, ale to už je finančně trochu jinde.

já chovám krevetky a při 30°C mi umírají takže to taky musím něak řešit. Led jsem zkoušela, ale je to zbytečné! Během chvíle se rozpustí, stáhne teplotu tak o 2°C ale během půl hodiny opět vzroste na původní hodnotu. Myslím že nejlepší (pokud nechcete kupovat drahá zařízení) bude nainstalovat nad akva větráky směřující k hladině.

ahoj potřebuju poradit mám 40 litrové akvárium a chci aby se mi rozmnožili drápatky a k tomu je potřeba snížit teplotu akvária na 15 stupňů po dobu jednoho měsíce a přijde mi divné dávat tam krabičky s ledem nevíte co bych měl udělat??