Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Léčba Acriflavinem

Dobrý den,
před několika dny jsem zakoupila dva páry pavích oček (nikdy dřív jsem je neměla), u jedné rybky jsem včera zaznamenala lehce poškozené boční ploutvičky a na okrajích trochu plíseň, zakoupila jsem tedy Acriflavin (ani s ním nemám doposud žádnou zkušenost), rybku odlovila do samostatného akvárka a dle návodu přidala léčivo, běží topení a vzduchovač, akvárium je na denním světle - jinak nesvítím. Během noci mi rybka do tohoto akvárka odrodila plůdky, a já teď nevím, jakým způsobem pokračovat v léčbě. Žádné plány na odchov nemám, počítala jsem s tím, že v hlavním akváriu se o regulaci postarají ostatní rybky, pokud se něco ujme, tak taky dobře - prostě jsem to chtěla nechat na přírodě. Mohu (nebo mám) plůdky z této vody odlovit a dát do normálního akvária (nechci moc riskovat případné zavlečení infekce), nebo je mám léčit spolu s jejich matkou? Jak teď pokračovat s dávkováním? Mám vyměnit denně část vody, nebo to u Acriflavinu není nutností? Můžu opatrně odkalit dno? A mám při případné výměně vody doplnit poměrnou část léčiva? Za odpověď všem předem moc děkuji. Jana

Jen teoreticky, protože tohle jsem nikdy řešit nemusel. Asi bych nechal plůdek společně s ryblou a pokračoval v léčbě. Zavlečení infekce do akvária by bylo spíš pravděpodobné, než jen možné.
Odkalit dno - samozřejmě. Při obměně vody bych poměrnou část léčiva doplnil - ale toto je už jen moje úvaha, nemůžu ji podpořit praxí.

btw: Paví očka jsou fajn. Pokud se jim daří, množí se jak myši. Pro úkryt plůdku je dobré mít v akváriu trhutku.