Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknutoVyřešeno Axolotl Mexický - nechce žrát (ukousnutá noha)

Dobrý den,
máme dva Axolotly Mexické. Jeden hnědý, druhý albínek. Oba několik měsíců v pohodě, soužili v klidu. Bílý je o něco "slabší", méně akční. Před pár týdny hněďouš (Bolek) běloušovi (Lolkovi) ukousnul levou přední nohu, a od té doby nám beznoháč nechce žrát. Prosím poraďte. V poslední době je krmíváme filetami, od hovězího srdce jsme upustili, i od mražených patentek, ze kterých zůstávala v akvárku nečistota typu zbytků ukrytých mezi kameny. Když byly k dispozici žížaly, měli i zřídka žížalku. Od doby kdy nežere, jsme ho už i vyzkoušeli přendat na nějakou tu hoďku zvlášť do přepravky s vodou, kde jsme mu vysypali mražené patentky s domněním, že si možná dá, když bude sám, pokud by byl od té doby amputace nohy z toho druhého mloka nějak snad vystresovaný. Ale pravděpodobně nic nepozřel. Je hubenější a hubenější, nejspíš pro nepříjímání potravy brzy pojde, což samozřejmě nechceme. Máme filtr, světlo, cca 60l akvárko, mají kamínky, rostlinky, úkryty. Jediné na co jsme se v poslední době skutečně vykašlali je výměna vody. Již dlouho jsme neměnili. Mohla by NE-výměna vody způsobit taky to, že se jeho stav zhoršuje?? Druhý mlok je ale v pohodě. Normálně žere, normálně se pohybuje. Někde jsem četla, že když se nemění voda tak jak má, tak může být pro mloky až dá se říct "jedovatou". Nebo snad teplota vody?? Ale tu bohužel v těchto vedrech nějak nedokážeme ovlivnit. Na počátku pořizování těchto mazlíků jsme se ptali na nějaké chlazení vody (víme, že Axíci potřebují chladnější), ale narazili jsme na informaci, že cca 10.000 kč přístroj, který toho dokáže. A to je jiný level. :) Momentální teplota vody je ukrutných 29-30´C (pokojová teplota). Prosím pomozte našemu vychrtlíkovi, nemůžu se už na to dívat jak nežere, a pomaličku ale jistě nám "odchází". :-( Předem moc děkuji. PS: Nevím jestli se teď i v těchto horkách dají sehnat žížaly, ale už jsem psala meila do rybářských potřeb, kde se snad prodávají, a chci zkusit žížalku. Nevím co jinak vyzkoušet. Živé nitěnky? Je možné, že by po ukousnutí nohy tím druhým, se kterým do té doby normálně žil, že by byl od té doby vystresovaný až tak že by přestal žrát? Četla jsem, že u Axolotlů bývá běžné že si navzájem ukousnou nohu, a že noha by jim měla dorůst. Každopádně na nožce teď nezáleží, důležité je aby přežil a začal žrát. (nežere už několik týdnů, možná už to budou i dva měsíce) .. :-(

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Žížaly se dají chytit s baterkou po setmění na zahradě, stačí trochu kopat. Nebo kdykoliv po dešti,…
Y Draig Goch 11.07.2012 11:25
Y Draig Goch
Ještě pár starších fotek.. Nejdou mi nahrát tak jako ty předešlé, píše mi to že jsem nezadala typ so… nový
akuka 18.07.2012 14:08
akuka
Mám vyzkoušené, že když je pravidelná péče o akvárko (týdně se odkalí a vymění třetina vody) a normá… poslední
Evva 18.07.2012 19:25
Evva

Žížaly se dají chytit s baterkou po setmění na zahradě, stačí trochu kopat. Nebo kdykoliv po dešti, když vylézají blíž povrchu.
Máte pravdu, teplota nad 25°C je "vražedná". A stejně tak neodkalená voda - při všech bozích, pokud je v akváriu nemocné nebo poraněné zvíře, voda by měla být udržovaná v čistotě, aby se mu ještě nepřitížilo. Zkuste si představit, že máte zlomenou nohu a šest týdnů ležíte v posteli, nemytá, v nevětraném pokoji... voda, ve které se rozkládají výkaly a zbytky potravy je jedovatá nejen pro axolotly, ale i pro ryby, pro zvěř, pro lidi...
Krátkodobé přendání někam, které zvíře ještě víc vystresuje, nic neřeší. Bylo by zapotřebí zařídit druhé akvárium, kde by se mohl pokousaný axolotl zotavit, možná by začal žrát... možná. Jenže to už mělo být kdy.
A jak tak koukám, už před dvěma roky měl Lolek problémy, byl to zřejmě od začátku celkově slabší jedinec. Někdy prostě není dobrý nápad chovat dvě zvířata dohromady, obzvlášť, když jedno je už od počátku dominantní.
Voda se dá chladit průběžným přidáváním odstaté chladnější vody (event. s přidáním kapky akvaregulátoru) nebo vložením třeba igelitového sáčku s ledem před filtr, aby se voda proudící z filtru ochlazovala. Sáček ale musí být silný, led nemusí být úplně na šutr, stačí tříšť... ale mít zásobu, aby bylo co vyměňovat. A samozřejmě, kontrolovat teplotu v akváriu, aby neklesla příliš.
Už jste je naučili na týděnní četnost krmení? Axolotl vydrží bez jídla docela dlouho, ale dva měsíce a navíc v nevyhovujících podmínkách, to už docela vydá.

Mám vyzkoušené, že když je pravidelná péče o akvárko (týdně se odkalí a vymění třetina vody) a normálně se krmí (žádné granule, peletky či co a ne jenom jeden typ stravy), jsou axíci bezproblémová zvířata. Připadá mi špatný krmit jednou za 14 dní, ještě když jsou pravděpodobně mladí. Mládě krmím obden a dospělce jednou až dvakrát týdně.

Zpět do poradny Nahoru