Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozmnožování-paví očka

dobrý den, chci se zeptat. Máme hejno pavích oček a samečci pořád šťouchají samičku do bříška a stále jí pronásledují. V akvárku máme mnoho skrýší kam se může samička schovat. Poslední dny se samička straní a je natisklá v rohu u skla a asi bude mít mladé. Větší starosti mě dělají závojnatky a skalára. Bojím se že mláďata sežerou. Máme sice v akváriu skrýš, skalku pod kterou se větší ryby nevejdou, ale stejně mám strach. Dále mám starosti se skalárou. Máme jí 2 dny a závojnatka a samečci pavího očka jí okusujou ploutve. V akvárku máme vodu 26C. Není to moc?

Koukám,pozdě bycha honiti. Většinu odpovědí najdete u svého druhého dotazu.
Skalára vám sežere mláďata čehokoliv, je to dravá ryba. Ony je žerou i gupky samotné. A závojnatka taky zpestřením nepohrdne.
Poměr samiček a samečků u gupek je nejlépe 1 sameček na 3 - 5 samiček. Pokud máte víc samečků, samičku uhoní k smrti. Většina lidí proto gupky nechová - samičky obvykle nemají překrásné ploutve (což lze dohnat kvalitním chovem a dobrou stravou) a tak si začátečník nacpe plné akvárium samečků a ti nejdřív uhoní samičky a pak se servou mezi sebou... Pokud byste jich chtěla 15, jak jste psala v druhém dotazu, ideální poměr by byl tak maximálně 5 samečků a 10 samiček.
Těch 26°C je moc pro závojnatky, pro ostatní je to akorát...

My paví očka chováme u 12 let a je to pořád ten stejný chov. Podařilo se nám odchovat samečka, který má půlku těla fialovo-černou a samičky s krásným velkým ocasem. Dokonce fialovým nebo zeleným . A to se nám podařilo v akvárku 30L. Před týdnem jsme si pořídili nové akvárko a k němu skaláru a závojnatky a nové vybavení. S těma novýma rybama nemáme skušenosti. Akorát před 5 lety jsme taky chovali s pavíma očkama v tom menším akváriu i skaláry. A vydrželi asi 3 roky

Skalára je dlouhověká ryba a při dobré péči se dožívá kolem 10 let, my měli jeden odolný kus 12... takže 3 roky, to je asi jako by se člověk dožil 25 let - a tomu se těžko dá říkat dlouhověkost.
Gupky jsou super rybky, které se dobře množí, nejsou nijak náročné a zvládnou cokoliv. Jestli máte vhodný poměr samečků a samiček a jestli si zasedli na jednu určitou, pak je to zvláštní, ale takhle to vyznělo, jako kdybyste měla řekněme 5 samečků a 1 samičku. Pokud se vám nějak stalo, že vám z chovu vymizely samičky, bylo by potřeba dokoupit je někde.
A příště, před pořízením ryb načíst nějaké informace nebo se včas zeptat, nic moc to nestojí.

Právě proto , že se nám chov skalár nevydařil, už jsme si dříve skaláry nekupovali. Nyní jsme si pořídili jednu skaláru a paní ve zverimexu řekla, že závojnatky jsou agresivní a že okusují skalárám ocasy. Pokud prý skalára vydrží týden, máme si pořídit druhou.

Paní ze zverimexu by zasluhovala... Pokud skaláry vydrží týden, to už je pomalu nabádání k týrání zvířat. Přiznává, že pro zvíře vzniknou nevhodné podmínky, ale přesto vám ho klidně prodá.
Závojnatky nejsou agresivní, jen prostě žerou všechno, co jim přijde k jídlu... rozhodně by nepohrdly gupčím potěrem, takže s nimi a skalárou v akváriu by se měla gupčí mládež co ohánět, aby dorostla - i když s víc jak 10 samičkami by se to možná dalo.
Skaláry potřebujou hlavně hodně prostoru - v dospělosti jsou vysoké a potřebují vysoké akvárium.
Ten poměr je nic moc, ve velkém hejnu by se to sice mělo rozložit, ale 1:1 nedělá u gupek dobrotu. Vykašlete se na skaláry a závojnatky a podobné věci - do 54l dejte těch 30 stávajících gupek, dokupte 10 samiček a bude akvárko plné dost s tím ancíkem.

já nemám krásná akvária ale fungující
paví oka chovám v koších 60x40x25 ( většinou tato velikost )
v počtu od 50 do 100ks
třeba 80 samiček a 20 samců
mladý vyplavou lehce z koše ven a velký na ně nemůžou :)
koše sem si dělal z perlinky a rámy košů z plastu + polystyrenové plováky

Živorodky nelze 100% odchovávat pokud se nemají kam schovat ( rostlinky a různé schovávačky v kořenech )
a pokud mají samozejmě něaké stíhače ( skalára,tetra a pd )

nejlépe je mít v akváriu jen ta oka třeba 10 samiček a 3 samce
nebo 5 samců

ale normálně bez těch porodnic počítejte s odchovem tak 10% běžně si je žerou rovnou při porodu :D

V tomhle akvárku je všechno špatně...skalára v malym prostoru, mezi tim všim ještě závojnatky, který tam už vůbec nemaj co dělat...okusovat se to všechno bude, i kdyby jste se postavila na hlavu...co sem koukala ve vedlejšim vlákně na rozměry akvárka, tak tam prakticky patřej akorát ty paví očka, zbytek je trochu mimo mísu...26°C moc pro závojnatky samozřejmě je. Doporučuju si příště něco přečíst o tom, co si pořizuju...

Pri rozmnozovani zivorodek to jsou i paví ocka ji nejdrive tak pobizi tim ze ji stoucha do bricha potom ji gonopodiem premenenou zadni ploutvi strci do zadku a vstrikne sperma a zhruba za mesic bude mit mlade.Par dni pred porodem ma skvrnu na brichu ve zverimexu si muzes koupit zhruba za 150 kc sitkovanou porodnicku.Tu prichytis za okraj akvaria das do ni samici a as porodi tak ji vytahni.Je pravidlo že tak polovinu mladych sezere.Ale nekdy jen ctvrt ale to ne naras ale za cely den takze se moc neboj.Mlade nechavej v porodnicce do doby nez mlade budou velke tak aby se jinym rybam nevesly do pusy.I když samec uhyne samicka muze mit i 4 dalsi vrhy.Sperma ma totiz v zasobe.Duvod proc se samice strani je jednoduchy a myslim ze to ma pricinu ze tam mas moc samcu na zivorodky plati pravidlo 1samec 2samice.To proto aby je samec neuhonil.Coz je pravdepodobne v tvem pripade.