Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lekníny se nechtějí ponořit. Co s tím?

Ahoj, naše jezírko přes léto úplně zarostlo lekníny. Dneska jsem proto asi po hodině vyndal trs sestávající zhruba z patnácti leknínů (z jednoho oddenku)a několik jsem jich odstříhal. Zbylé lekníny jsem hodil zpátky, ale nechtějí klesnou ke dnu (květináč ve spleti kořenů a oddenků vůbec není vidět, jestli tam vůbec je). Neví někdo co s tím?

Budu moc vděný za každou radu.

Zřejmě mají větší plochu listů a stvolů než váhu kořenového balu, proto plovou. Prostě ten květináč nebo v čem máš kořenový bal něčím dovaž (ve smyslu zatížit), aby klesl ke dnu, nebo jim uber na listech, aby se zmenšila ta velká povrchová plocha. Ony by ty listy už stejně teď na podzim měly začít odumírat.

Ahoj taky se zeptam ohledně lekninu :-D uvažoval jsem že bych je skusil pěstovat ale je tu menší problem rybniček bych chtěl na podzim vypouštět a lekniny nějak uchovat ale nevím jak a jsou nějaky lekniny od 15 do 40 až 50 cm ? :-).

V rybničku od dubna do srpna budou akvarijni rybi : pavi očka balonovy molly živorodka ostrotlama ancitrusove a v 2 rybničku budou bojovnice pestra čichavci velky i zakrsly ancitrusove a ve 3 rybničku piraně dravy :-):-D a ancitrusove a rak mramorovany .

A pak jsem uvažoval že bych lekniny dal do akvarka pokud by tam šli ?

To plánuješ ty rybníčky nějak přihřívat a vzduchovat? Jak už psal Drak- blackmolly, betty a čichavci, ostatně i přešlechtěné formy pavích ok jsou teplomilné ryby, co potřebují aspoň těch 25°C, na poklesy teploty pod 22°C jsou citliví a brzy chcípaj. což stačí pár dní ošklivého počasí nebo 1 větší déšť a máš po rybách. Ancistrusi zase potřebují kvalitní vzduchování, ve stojaté vodě rybníčku ti exnou...

Jinak co se týče leknínů, tak je řada trpasličích forem ve velikosti co uvádíš. Zimovat se dají v pohodě v trošce vody v chladném sklepě.

Jo, pokud ty ryby budou od konce léta (o podzimu ani neuvažuju) do konce jara v akváriu a pak je zadavatel vrazí do rybníčka... bude z toho brzy solidní rybí polívka. Nemluvě o kočkách z celého okolí (jsou-li jezírka přístupná a v okolí kočky)...
Haldu různých karasů a šup s nima do jezírek. Možná schubertky by to daly, ale to je tak asi všechno, co mě teď napadá.
A mimochodem, nevědět si rady se zimováním leknínů, tak asi napíšu zdvořilý dotaz na botanickou zahradu, líná huba holé neštěstí... :-)

No, kochám se nadějí, že je to nějaký blbý vtip, ale asi ne. Rybníček s piraňami... achjo, copak jsme v Amazonii? Chudáci ryby. Naše mollyny a schubertky jsou taky velký jak sviň, ale v životě by mě nenapadla podobná zhůvěřilost!
Jak tak koukám na různý grafy a tabulky, zdá se, že je potřeba tak 40°C teplota vzduchu, aby voda dala sama od sebe kolem 25°C... úplně to vidím.
Chce se mi mávnout rukou a říct něco jako "Tvoje vyhozený prachy, ne moje!", ale kurňa je mi líto těch chudáků ryb. Želva může zdrhnout, pes/myšůt vás může pokousat, kočka dorvat - ale co ryba? Může zblednout a leknout...

tak ono na to, aby se teplota vody v rybníčku vyšplhala dostatečně vysoko stačí aby chvíli slunilo svítíčko. Pokud je rybníček z černého plastu nebo fólie, je tam voda za chvíli jak kafe. O to nejde...ale samo pokud je zima, tak voda je pochopitelně taky studená.

Co se týče těch piraňí, tak ty jsou zrovna kupodivu dost odolné. Z vypsaných druhů ryb možná nevíc. Ulovené někým vypuštěné exempláře v několika českých řekách to dokládají :-)

To jo, když sluní svítíčko, tak se voda v rybníčku vaří, když má nízkej profil... jenže v noci nesvítí, v noci sprchne při bouřce a ryby maji kašlíček... :-D Stejně tak může být jezírko stíněné stromy... a pokud tam nebude filtr nebo nějakým způsobem proudící voda... je to prostě celé takové divné...
Těm piraním budu klidně věřit, vypadaj jako pěkně drsný obludy... :-D Ty by mě lámaly asi nejmíň. Ale na čichavce v akvárku se závojnatkama mám alergii, to měli pár týdnů nedaleko nás v jedné restauraci. Ryby postupně mizely... a teď tam mají napíchaný bambus v písku...

a pokud tam nebude filtr nebo nějakým způsobem proudící voda... je to prostě celé takové divné...

je to prostě celé takové pěkná blbost :-) Je pár "nezničitelných" akva ryb, co se dají chovat v jezírku- karásci, koi, jeseni, přez teplou sezónu kardinálky, rájovci, někteří hadohlavci, ale o je tak všechno...

Marně hledám příspěvek, kde byl požadavek přímo na teplovodní ryby...;-) V dotazu šlo spíš o to, doporučit ryby vhodné do venkovního jezírka. Většina zde doporučovaných ryb (snad jen kromě rájovců, kardinálek a parmiček nádherných) do venkovních jezírek moc vhodné nejsou, snad jen v mimořádně teplém létě. Nejde totiž jen o teplotu přes den, kdy by teoreticky mohli být v jezírku pár hodin klidně i terčovci. Je třeba si uvědomit, že teplota může značně kolísat (především mezi dnem a nocí), takže drtivá většina běžně chovaných akvarijních ryb (pocházejících většinou z tropů či subtropů), nemá šanci tyhle výkyvy bez následků přežít. Ať si kdo chce co chce říká, do našich zahradních jezírek prostě patří ryby z klimatu mírného pásma...

ako už písali nadomnou, tie ryby v jazierku asi dlho nevydržia

prosím, nevypúšťajte do jazierka ani toho raka mramorovaného !! tento rak a tiež pár ďalších amerických druhov sú hrozbou pre naše pôvodné druhy rakov :!:

z rybiek odporúčam skúsiť do jazierka parmičky nádherné (Puntius conchonius), parmičky "odessa" (Puntius padamya), alebo čo Aurifer spomenula kardinálky (Tanichthys albonubes). Vydržia bez úhony aj chladnejšie počasie a pozvoľné poklesy teploty vody aj mierne pod 10 °C. Podobne môžu byť v jazierku aj mečovky (Xiphophorus helleri), ak sa podarí zohnať nejaký odolnejší kmeň...

Ideálne je spomenuté ryby vysádzať koncom jari/začiatkom leta, keď má voda v jazierku teplotu aspoň 18 - 20 °C. Výlov treba robiť začiatkom jesene, podľa počasia...

Ja mám skúsenosti s tými druhmi parmičiek, čo som spomenul, ale isto by mohli ísť aj iné, napr. P. filamentosus. Už tie zo Sundských ostrovov (napr. tetrazona) budú zrejme príliš teplomilné... Tiež som skúšal schubertky, ale tie do jesene neprežili.

Dánia (rerio) aj kardinálky som takisto skúšal, prežili v pohode ale na rozdiel od parmičiek sa nerozmnožili. Podobne vytrvalé, ale s malou reprodukčnou úspešnosťou, boli aj rajovce (M. opercularis).

Mečovky som v jazierku tiež mal a z výlovu v čase, keď ráno bola teplota v jazierku 10 °C, prežili všetky a neskôr v akváriu žili bez problémov. Išlo nie len o chovné kusy (nasadené na začiatku sezóny), ale aj o potomstvo narodené v jazierku. Tie, čo som ale vylovil neskoršie, keď už teplota vody išla na 8 °C, síce chvíľu v akváriu žili, ale veľká časť z nich po krátkom čase uhynula.

Len pre zaujímavosť, niektoré mláďatá parmičiek Puntius conchonius som nalovil ešte v čase, keď už zrána hladina zamŕzala. Teplota vody cez deň nešla vyššie než nejakých 5-6 °C. Aj tieto mláďatá žili neskôr dlho a bez problémov v akváriu.

Ideálne je však, ak sa podarí vychytať ryby skôr, než musia čeliť extrémnym teplotám. Mám totiž dojem, že dlhší pobyt pri hraniciach ich teplotnej tolerancie už negatívne ovplyvní ich neskoršiu reprodukčnú schopnosť.

Mně se venku množily jak ty kardinálky, tak i rájovci, akorát dost potěru asi sežrali vodní brouci. Dania se mi ve studené vodě nemnoží, to je fakt (mám je u Shinisaurů), zméněné parmičky jsem nezkoušela. Ale vzhledem k oblastem výskytu, kde to taky padá dost dolů není důvod nevěřit...

zrovna tak Dánia (D.rerio,), ta snášejí vodu kolem 14°C bez potíží

Tak ked som isiel po RC lod v novembri/decembri alebo zaciatkom marca tak voda mala hodne menej ako 14 stupnov a vydrzal som v pohode. Ale dlhodobejsie by som to urcite nezvladol...:-/:-D
Idealne je aspon tych 23. To uz vydrzim podstatne dlhsie :-D

tak ono o hrubky zas tak nejde, někteří lidé prostě píšou s chybama, páč mají nějakou poruchu. Já kdybych nepsala s korektorem a ještě si to po sobě 4x nepřečetla, tak by to asi vypadalo podobně a stejně mi občas něco ujede.

Podle fotek, co má Miloš na různých soc.sítích a fórech to dítě fakt není a už delší dobu. Ono pokud mu ty divné kombinace v jěště divnějších podmínkách fungujou, tak budiž...je to sice poněkud k neuvěření, ale budiž :-)

je mi 33 let a rybi pomalu zvykam na kolisani teplot od zaří maji 26 stupnu a pak snižuju na 24 až 20 stupnu ze začatku uhynulo 20 rybek a pak se tam začaly množit a na nich jsem začal pokračovat odchovy venku a piraně tam pujdou po 1 ale až v červnu nebo červenci u ty pani byli zvykle byt 2 měsíce venku a ja bych jim chtěl taky umožnovat byt venku jim bych chtěl vymyslet i vzduchovani .