Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem prosim o zakladni info pro zalozeni akvaria

moc prosim o zakladni info pro zalozeni akvaria.Mam 54 l akvarium uz je napustene vodou asi tak 3 dny dno mam pisek a jemny sterk ,potrebovala bych poradit jake rostlinky a kolik ks zasadit a jake jsou vhodne rybky,teplota vody je 25-26 st .Moc se mi libi skalary i zavojnatky poradte prosim kolik jich mohu koupit atd .Voda je uz osetrena pripravkem aquasafe ,dekuji za brzkou odpoved
Změna předmětu, původně: Dobry den (Kurt)

Začnu od zadu...do 54l akvárka určitě NE ani závojnatky, ani skaláry, potřebují mnohem větší prostor. Co se týče rostlin, stačí googlit...zadat si třeba "nenáročné akvarijní rostliny"...kolik, to je na vás, vyberte si takové, které nejsou nějak extra náročné na světlo, nebo hnojiva (třeba valisneria, cryptocoryna apod...) ale čím víc, tím líp, rostliny pomáhají udržovat rovnováhu a správný chemismus vody. S rybami počkejte alespoň do vánoc, dokud se akvárko "nezaběhne" a nenamnoží se tam "hodné" bakterie a pokud jste rybičky nikdy nechovala, tak nenáročné jsou živorodky všeho druhu (paví očka, black molly, mečovky atd...) tetry (neonky, tetra černá...), ancistrusi...na netu je spousta informací o jednotlivých druzích. Kolik jich tam dát? Přiměřeně a hlavně používat zdravý rozum:-), každopádně tetry jsou hejnové ryby, takže případně pořídit alespoň po šesti kusech...

Howgh. Doporučuju potrénovat se na velkém hejnu gupek, přidat k nim tak šest až osm teter černých nebo žhavých... s těma neonkama nevím, nějak to v tom směsovém a navíc malém akvárku asi nebude ono - neonek je nejlíp aspoň 15 - 20... :-) K těm gupkám by se klidně dal přidat samec betty, když bude dost zarostlé akvárko.
Kryptokoryny jsou dobrý, u gupek se nám teď naprosto skvěle rozlezl anubias. A zakruticha (vallisneria), to je vděčná kytka.
Skaláry a závojnatky rozhodně NE!
A pokud akvárko teď jede třetí den, tak počkat tak někdy mezi svátky... ten čtvrtek a pátek by byly dobrý... stejně bude volno... šmarja, já musím ještě do Vánoc odkalovat! Uf... :-D

Pokiaľ sa dá, skúste si zistiť približné chemické vlastnosti vody, ktorú používate... stačí orientačne, ako je voda "tvrdá" a podľa toho skúste vybrať rastliny

Pre začiatok je dobré dať len 1-2 druhy rastlín ale vo väčšom množstve

Pri výbere rybiek si dávajte pozor, aby boli ryby v dobrej kondícii - vyvarujte sa takým s prepadnutým úzkym bruchom, stiahnutými plutvami, kývavo sa pohybujúcimi na jednom mieste,...

Už vyššie bola odporúčaná tetra čierna - je to pekná rybka a vhodná aj preto, že tvarom trochu pripomína skalára. Za mladi sa rada zdržuje v húfiku, ale v dospelosti už húf spravidla nefunguje. Treba rátať s tým, že si môže pochutnávať na niektorých rastlinách. Na krmivo je nenáročná, v dospelosti je dosť dravá, u mňa lovili aj muchy z hladiny :)

Ak sa vám páčia aj závojnatky, môžte skúsiť parmičku nádhernú (Puntius conchonius) - dá sa zohnať aj závojová /dlhoplutvá forma, ktorá pripomína závojnatého karasa, ale je menšia a pre 50-litrové akvárium určite vhodnejšia. Prežije takmer všetko, na krmivo je takisto nenáročná, skôr u nej treba dávať pozor, aby sa neprežierala...