Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem rada pro zacatecnika

Ahoj

Zacinam s akvaristikou do 125 l akvaria jsem nakoupil 10 neonek (5 diamantovych a 5 obecnych ) 8 skalar amazonskych 4 parmicky mechove ( 3 mi bohuzel zahynuly nevim proc ) 4 xify a 2 betty samce a samici, ancistrusi 2 nejspis samci . Filtr mam molitanovy + kaminek na druhe strane akvaria. Koupil jsem 2 zive kvetiny nevim nazev. Dno mam pokryto vetsimi kameny . Zda se mi voda kalna mozna je to z dusledku toho , ze jsem tam sahal a ted nevim jak to vycistit . Potreboval bych poradit asi nejaky pripravek na cisteni vody , nechci ted menit vodu kdyz je tam sotva tyden. Dekuji

Takže když zakládáte akvárum je třeba tam dát vodu ze zaběhlého akvária, případně něchat akvárium tak 3 týdny zaběhnout jen s rostlinami bez ryb. Z ryb bych tam nechal neonky ale dokoupit ještě tak 10-20ks. 8 skalárů tam nemůže být napořát, až se vybere pár zbytek dát pryč. Parmičky potřebují větší hejno a navíc se nedoporučují k rybám s dlouhými ploutvemy jako jsou skaláři nebo labyryntky. Mají zlozvyk okusovat ploutve. Měčovky budiž ale dsost znečištují vodu kvůli nedokonalému trávení a na můj vkus mutační jedinci působí dost kýčovitě. K betám nic nemam, jen moc nemusim akvária s rybami namýchanými z různých kontinentů ale to je každého vkus. Na dno je nejlepší říční štěrk-písek. Mezi větší kameny zapadávají nečistoty a dělaj neplechu. Doporučil bych Vám ještě tak minimálně pětičlenné hejno nějakých malých pancéřníčků. Počet a druhy rostlin závisí na Vašem vkusu, dobře zakořeněné rostliny jsou přírodním filtrem......chemii nepoužívám tak vám neporadím. Martin

Rybek se mi na takové množství vody zdá docela dost. Možná proto máte vodu zakalenou. Také to může být tím, že akvárium je nové a ještě není vytvořená biologická rovnováha. Také jsem se s tím trápila ze začátku. chemii do akvária bohužel také nepoužívám, přijde mi to hodně nepřírodní ale můžete přidat sůl s aloí vera (sanital) je vhodná případně i k léčbě rybek. Místo kamenů bych použila jak už bylo řečeno říční písek aby se tam mohl udržovat kal, který by jste měl čistit odkalovačem. Snad toto pomůže.

Zakládání akvária by v ideálních podmínkách mělo trvat alespoň 14 dní... aby se voda stačila usadit a aby se v ní vytvořila potřebná biologická rovnováha. Teprve když akvárium stojí těch 14 dní, tak kupovat ryby.
Dvě rostliny mi do 125l přijdou dost málo, jak vypadají? nejoblibenejsi - u názvů se ukazují obrázky.
Skaláry a betty dohromady, to není úplně dobrý nápad. Do těch 125l by stačil pár skalár, větší hejno neonek (tak 15 - 20 kusů) a pancéřníci. Ony ty mechovky, xify... ty by užily taky pořádné hejno, aspoň 8 - 10 ks... je to taková podivná směs ze všech koutů světa...
Jinak na ustálení vody jde použít nějaký Aquaregulátor, Aquasafe a v tomhle případě by byl zřejmě nejvhodnější Nitrivec.