Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Divný výrůstek na tlamě neonky

Zdravím, jsem totální začátečník. Akvárium (25l)jsme zakládali nedávno, po 14 dnech, kdy běželo na prázdno (dle doporučení prodavače) jsme koupili první rybyčky - 4 neonky. Po vypuštění do akvária měla jedna na spodní čelisti takový divný výrůstek - průhledná boulička. Myslila jsem, že je to jenom nějaká mutace vzniklá křížením, ale po 3 dnech to pozoruji i u ostatních. U té původní to včera vypadalo jako vata, dneska je to už zase jenom boulička... napadlo mě, že to je nějaká nemoc. Hledala jsem na netu a nejblíže tomu odpovídá bakteriální infekce. Prosím poraďte, zda by to doopravdy mohlo být ono. Pokud ano, tak je prý lepší ryby utratit. A kdyby mělo dojít k utracení, co dál s akváriem, aby nedošlo k nakažení nového osazenstva? Vylít vodu, vyčistit všechno savem nebo horkou vodou a začít od začátku? Co rostliny, raději vyhodit nebo se na nich nákaza nepřenese na nové osazenstvo? Díky za odpověď Hana

Kdykoliv jsem měla nějaký problém a nebyla jsem si jistá co to je použila jsem acriflavin od dajany :-) Dávkování je na lahvičce :-) Je to na desinfekci akvária a ničí to parazity a bakterie... A na druhou stranu 4 neonky jsou málo! Jsou to hejnové rybky, které se chovají 10 kusů a více :-)

Už jsem se tady dočetla, že 4 jsou málo, divím se mě prodejce na to neupozornil. Na druhou stranu je možná dobře, že je jich tak málo, protože nejspíš nepřežijou... ta, u které jsem to pozorovala jako u první, se nějak klepe, divně dýchá a pořád ji to nadnáší k hladině.

Bylo by lepší zřejmě s ní "fláknout" o zem ať se dál netrápí, nevím jak jinak poradit ale takhle to asi fungovat nebude.... Potom by jste si mohla pořídit třeba bettu ta se tam bude mít líp :-) Každopádně můžete zkusit pořídit ten Acriflavin a buď to vyjde nebo ne :-) Příště by bylo lepší si zjistit informace na internetu, málokterá akvaristika či zverimex poradí dobře... Jim jde pouze o to aby si vydělali nějakou korunu...

A proč ne? Ve zverimexech se zvířata obvykle krmí jen tolik, aby vyloženě nechcípla (ono to něco stojí) a totéž se týká další péče. Další věc je, že onemocní obvykle ryby, které jsou ve stresu nebo nevyhovujících podmínkách a ty jsou ve zverimexech poměrně časté. Proto se doporučuje před přidáním nových ryb do akvária nechat je nějakou dobu v karanténním akváriu, aby se případná nemoc projevila.
Neonka rozhodně není nenáročná ryba, ani trochu. Potřebuje relativně prostornou nádrž, hodně rostlin, spíš šero a tmavší substrát. Jinak ji nerozsvítíte. Špatně snáší zkaženou vodu. A potřebuje teplotu kolem 24 - 27°C... a aspoň 10 - 12 kusů a na to je zapotřebí aspoň 60l nádrž.
Do těch 25l by byl opravdu nejlepší samec betty nebo nějaká paví očka v poměru 1 samec na 3 samice, tak 12 - 16 kousků? Paví očka vydrží docela hodně...
Zkusit můžete ten Acriflavin nebo CFM, to byste měla mít doma vždycky po ruce. A jinak univerzální první pomoc, voda a sůl - v poměru 1 PL na 20l, rozmíchat v menším množství vody a nalít do akvária. Vhodné při prvních příznacích nějakých plísní, krupiček a podobných "dobrot", jako podpora.

Já bych se hanbou propadla, kdybych někomu prodala něco, o čem vím, že to není ok. A pokud už takhle někde nekvalitně nakoupím, vícekrát tam nevkročím. Pokud to takhle udělá každý nespokojený a bude jich hodně, tak daný prodejce zkrachuje... Dneska jsem byla v jiné akvě, koupila jsem FMC od dajany, prý je univerzálnější než Acriflavin s ohledem na to, že vlastně nevím, co rybám je. Hned jsem to tam kápla a čudlíkom začala na doporučení týdenní dietka (není to moc dlouho? nechcípnou hlady?). Tak uvidíme. Včera jsem likvidaci první postižené odložila a ráno byla čilá a kromě výše popsaného defektu se jevila normálně, tak jsem ji zatím nechala...

FMC je dobrý... koukám se mi to včera přepsalo na CFM, dobře, proteinový koncentrát nekupovat... :-)
Dieta nemusí být 100%, jde krmit úplně maličko a vždycky počkat až ten štipec snědí. Na to jsou dobrý neonkový granulky...
S tím prodejem je to hloupý, ale věřte, že lidi jsou nepoučitelný a spoustě je to vlastně jedno. Ryba se spláchne a koupí nová, tak co. Nejlepší je ryby nakupovat rovnou od chovatele na burze. Když to jde. Nebo spíš menší akvaristiky, ne řetězce, tam je situace relativně nejhorší - nechci generalizovat, v případě řetězců je to pobočka od pobočky. Ale obecně jsou pravidla nastavená tak, že se do zvířat samozřejmě investuje prostě jen nezbytné minimum... všichni chtějí nějak vydělat, kupující zase chce zaplatit co nejmíň...