Předmět Autor Datum
Ano, pokud se nejedná o pigment tak to nejspíše bude krupička ... Ichtyophthirius multifiliis
Zimmer 06.09.2013 19:50
Zimmer
Je to nieco vazne a da sa to nejako vyliecit?
bmxka34 07.09.2013 09:47
bmxka34
Většina napadených ryb uhyne, ale dá se to úspěšně vyléčit. Pokud je nemoc v pokročilém stádiu, tzn.…
Zimmer 07.09.2013 13:26
Zimmer
... ja mám taky dotaz na tú krupičku. Mám 650L akvárko, které bez problému fungovalo už několik týdn…
deftera1 24.10.2013 01:21
deftera1
Na krupičku mi zabíral Exit - dle návodu - nedávat do karantény, ale přeléčit (několikrát) celé akvá… poslední
Hanako3 01.11.2013 14:35
Hanako3

Většina napadených ryb uhyne, ale dá se to úspěšně vyléčit. Pokud je nemoc v pokročilém stádiu, tzn. že kožovec je v akváriu déle jak tři dny, tak nemá ani moc smysl ryby dávat do karantény, ale doporučuji léčit celé akvárium.

Léčení
Přidání soli: 1g na 1 l vody
Zvýšení teploty na 31 °C
Každý den odkalit 10 % vody

Trypaflavin - 1 g na 100 litrů vody; každý 4., 8. a 12. den doplnit 0,2 g na 100 litrů vody; po 2 - 3 dnech přidat 0,1 g na 100 litrů vody; 14 dní při teplotě 27°C

běžně se na léčbu používá acriflavin

aneb co říká wikipedie :D
Vývojový cyklus: Na rybě parazituje trofont, přisedlé stádium, pro které je charakteristický stočený tvar připomínající podkovu. Narušuje pokožku a škáru a po jeho odpadnutí tvoří ranka vstupní bránu sekundární bakteriální nebo plísňové infekci. Po dosažení velikosti 1 mm se trofont aktivně uvolní a usadí se na dně. Vytvoří hlenem obalenou cystu zvanou tomont a namnoží se až na 2000 drobných tomitů. Následně se tomiti z cysty uvolní a mění se na volně pohyblivé theronty. Theronti aktivně vyhledávají hostitele, uchycují se na něm a přechází opět do stádia trofontu, čímž se cyklus uzavírá. Pokud theront nenajde vhodného hostitele do tří dnů, tak uhyne. Délka vývojového cyklu kožovce je velice ovlivněná teplotou vody. Při teplotě okolo 10 °C trvá až 35 dní, při teplotě 26 °C trvá jen několik hodin. Aplikovaná léčiva hubí pouze pohyblivá stádia (theronty). Při nepříznivých podmínkách může kožovec zůstat v rozmnožovací cystě (tomontu] zapouzdřený delší dobu. Při zlepšení podmínek tak může i po zdánlivém vymizení nemoci dojít k masivní infekci.

jinak na internetu je mnoho dostupných diskuzí, kde se tato nemoc léčí.

... ja mám taky dotaz na tú krupičku. Mám 650L akvárko, které bez problému fungovalo už několik týdnu. Jako první sme nasadili přísavníky a za par dnu parmicky zraloci. Vše bylo ok, nic se nedelo, použila jsem dezinfekci, voda čistá. Dnes jedna parmička pošla a na zbylých jsem si všimla krupičky. Nerozumím jak se tam dostala po tolika dnech? Zradlo se nemenilo, nic, jenom vcera byl cely den vypadek el. proudu, jinak nic zvlastniho.. bakterialni to neni, je to krupička urcite, protoze jsem pozorovala tu parmicku jak umira, dusila se. Bude stacit EXIT?? S tou soli mam respekt, jelikoz je to víc jak 600L, to bych se nedomenila.. Poradte.. mám léčit celou nadrz, nebo jenom karanténa?

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru