Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Filtr

Čau lidi, mám filtr, ale můj problém je, že když si večer lehnu rak mě prostě ruší... myslíte že ho můžu na noc vypnout? Hodně mě to štve..

kdyby měl dostatečně velké akvárium s jednou až dvěma rybkama a mnoho rostlin tak by filtraci ani nepotřeboval při dostatečném a pravidelném odkalování..

S tím samozřejmě souhlasím. Ale když už jednou v akváriu filtr je, tak jeho vypínání (ať už v noci nebo ve dne) je naprosto špatně. V každém filtru žijí nitrifikační bakterie a tím že ho vypneš tyto rychle odumírají na nedostatek kyslíku. Takže když ráno filtr znovu zapneš, všechnu tu "toxickou polévku" ti napumpuje do akvária...:x:
Kdybyste si děvčata o tom něco přečetly, nemohly byste radit takovéhle blbosti. To že filtr chrčí jako tuberák, přece není důvod proč otravovat ryby - máte koupit novej!

RITCHI - zajímalo by mě jaké blbosti radím? Vždyť s Vámi naprosto souhlasím. Jen tvrdím to, že vypínání filtru ať už jen přes noc nedoporučuji. To samé tvrdíte vy, že je to špatně. Byla bych ráda, kdyby jste se o mně neopíral pro nic za nic... Já jsem zastánce toho, že filtr má být v každým akváriu...

Myslel jsem, že na slušný dotaz by mohla přijít slušná odpověď bez toho, aby se zkušenější obořoval na ty, kteří tolik zkušeností mít nemusí., ale to jen tak mimochodem...
... taky mám tento problém, a spaní noc co noc se špunty v uších nepovažuji za ideální řešení... to, že rybky s vypínáním filtru na noc přežijí, navzdory vyplavení "polévky" po raním zapnutí mohu dosvědčit, mám malinké nádrže do 20 litrů (2 ramirezky v jedné a 3 platy, ancistruse, neonku v druhé). Takže, když jsem se teď získal možnost se o akvaristiku více zajímat a zjistil jsem, že by to rybkám mohlo škodit, říkal jsem si: "Co to je za blbost, vždyť mě rybky žily až doteď - světe div se - bez filtru a pravidelných výměn vody více než 1 rok, a navíc jsem před vánoci kompletně po roce vyměnil všechnu vodu a rybky odlovil a zase dal vše zpátky... a světe div se podruhé rybky opět žijí, ale řekl jsem si dobrá - dám tam ten filtr, koupím spínačky a začnu být akvaristou jak se píše v příručkách,... ale ouha nemohu mít puštěný filtr nonstop,...
první problémy přišly záhy, ramirezák dostal nějakou nemoc a furt se drbe o dno...
a já se ptám, kde je problém, že by v tom, že filtr vypínám? možná ano.

Takže závěrem: Existuje tichý (neslyšitelný) filtr za rozumné peníze?

na druhou stranu jestli jste mel vodu i ryby v poradku bez filtru tak nerozumim tomu proc jste tam ten filtr dal (my meli i pidi akvarko s pavima ockama a jednim ancistrusem bez filtru, vzduchovani, odkalovani a bylo perfektni). ono kolikrat jet podle prirucky neni uplne to nejvhodnejsi...ja mam 1000L a dravce takze bez filtru to proste nejde a mame skoro ten nejvetsi externi. Tichy vnitrni existuje ten mame taky vyzkouseny akorat nevim jak se presne jmenuje ale vypada jako motyl ne jak ty vsechny sloupcovy (ty mam e vyzkouseny taky stejne jak ty nejjednodussi molitanovy). nikdy jsem nepouzivala ani uhli, keramiku atd. nastrihala jsem houbicky na nadobi a kdyz uz nesly proprat tak jsem koupila novy. nikdy jsem neresila vice druhu porovitosti. v tom velkym ted mame zakoupene molitanove kostky o dvou hrubostech (byly uz tak namichane) a ty rovnou vyhazujeme kdyz je jednou za cas potreba filtr vycistit. zasadne neodkaluju, nevymenuju 1/3 vody pouze ji casem po odpareni doplnim. pouzivam primo vodu z kohoutku s pridanim preventinu a obcas akvaregulatoru, vodu nesolim ani jim netopim a nikdy nam ryby neumiraly (pouze parkrat se objevila krupicka od nove ryby ale byla zavcas prelecena). nemam zadne CO2 a podobne blbustky pro rostliny atd...rekla bych ze akvaristika u normalnich druhu neni az takova veda a neni treba se tim moc trapit, ale mozna kdybych mela jine ryby a mensi akvarko musela bych postupovat jinak. podle me cim vic sloziteji se na to jde tim je vysledek horsi...tot muj nazor :-)

Myslel jsem, že na slušný dotaz by mohla přijít slušná odpověď

Nejsem si vědom, že bych tady napsal něco neslušného... jen věcná fakta. Nicméně vždycky mě dokáže nadzvihnout, že tady na poradně už začínají "radit" i ti, co mají 14 dnů ve skleněné kouli z nějakého PET centra 2 paví očka, nebo samce betty. A když jim do měsíce neuhynou, považují se za odborníky oprávněné radit ostatním. Rady typu: "Já svým rybám taky vypínám na noc filtr, vodu měním jednou za půl roku, a ryby pořád žijou", nepovažuju za argument. Můj soused taky vypije litrovku rumu denně, vykouří 40 cigaret a světe div se, pořád ještě žije... :x:

Jen nechápu, že když sem někdo napíše, chce radu a dostane ji, stejně si to udělá po svém a ještě toho kdo se snaží poradit zprdne a zesměšní. Nu což. Komu není rady, tomu není pomoci. :-/

Samozřejmě si dovedu představit i drsnější reakce, ale měl jsem na mysli toto:

Když tomu nerozumíš, tak neraď (...) Kdybyste si děvčata o tom něco přečetly, nemohly byste radit takovéhle blbosti.

Nevím, jak na tom rádci jsou se svými akvaristickými zkušenostmi (zda mají kouli s pavími očky, nebo zaběhnutou nádrž několik let, s úspěšnými odchovy)... jen se mi zdálo, že byla Vaše reakce lehce podrážděná a kritická, což mi nepřišlo fér, když máte víc zkušeností,... mě totiž zase dokáže nadzdvihnout, když je někdo odborník v oboru (akvaristika, teraristika, hudebniny, elektronika, atd.) a zapomíná na své začátky, případně má potřebu dokázat začátečníkům, že jsou naprosté "nuly". Neříkám, že jste to tak myslel, a ani jsem vás nechtěl zesměšnit, jen mi přišla celá věc s filtry jaksi zajímavá,... zdálo se mi, že se mým rybám dařilo paradoxně lépe bez dodržování zásad akvaristiky, a teď mi problémů přibývá... jde i o to, že to nechápou mí spolubydlící, kteří byly svědky "přežívání" akvária v nevhodných podmínkách, a proto nechápou přínos používání filtru natož důvod jeho nepřetržitého chodu,... a řeči o nitrifikačních bakteriích, byť oprávněné, jsou pro ně jen zbytečným luxusem, který nic nezmění... Osobně jsem čekal radu typu: Nejlepší je použít takový či makový filtr, je absolutně tichý, neruší spánek, a může tedy běžet nonstop...

Takže doufám, že je vše ok;)

Je pravda, že přehnaná a příliš úzkostlivá péče o akvárium není také zrovna to pravé ořechové. Ale rozhodně je třeba dodržovat alespoň základní pravidla, která rybám prospívají a prodlužují jejich věk. Moje reakce byla možná opravdu trochu podrážděná, ale určitě ne urážlivá. A už vůbec nešlo o to, dokazovat někomu jeho neschopnost. Jen mi prostě přišlo nefér, když někdo dělá chytrého bez zkušeností a jsou to navíc bludy...

zvirata.porad.cz
www.akvarijni.cz
www.ifauna.cz
www.akva.sk
a nekonečná řada dalších témat na stále stejnou otázku.....

Co se týče filtrů, tak absolutně tichý není asi žádný, to snad ani není technicky možné. Nějaký zvuk bude zřejmě vydávat každý filtr. Řešením jsou jen dvě možnosti; buď si zvyknout na zvuk filtru, nebo akvárium umístit do místnosti, kde se nespí. ;-)

prominte ale kolik let, kolik akvarii a druhu ryb musim mit abych jiz nebyla zacinajicim akvaristou?ja jsem treba akvaristou uz 9 let, ryby neprodavam takze je cilene nemnozim ale vidim jak se trou a mam i pres to za sebou nekolik odchovu a tunu druhu ryb. a kdyz jsme u toho ja neradim ale podilim se o sve zkusenosti - vy zase mate jine a o tom je debata ne?

Já už opravdu nemám chuť, ani náladu se tady dohadovat. Pokud má někdo pocit, že jsem se ho v dobré míře poradit nějak dotkl, tak se mu hluboce omlouvám. Jak správně podotkla kacislavka, každý má své zkušenosti. Takže má-li někdo zkušenost, že každodenní vypláchnutí celého obsahu filtru odumřelých bakterií do akvária rybám neškodí, může se tady na poradně podělit s ostatními. Zejména začátečníci tuhle pozitivní zprávu jistě ocení!

Končím "debatu", ještě jednou se všem zůčasněným omlouvám, a už se k tomu nebudu více vyjadřovat.

Je dobré uviesť o aký typ filtra sa jedná a tiež zistiť dôvod hluku. Totiž pod filtrom si ja ako prvé predstavím vnútorný filter s čerpacou hlavou (s motorčekom), kde môže hučať samotný motor (vtedy človek s tým moc nespraví), alebo môže filter samotný pracovať nehlučne, ale po kábli sa prenášajú vibrácie na sklo akvária, krycie sklo, osvetľovaciu rampu... to je prípad napr. môjho akvária, kedy väčšinou stačí pohýbať káblom či krycím sklom).
Ak ide o filter "vzduchovací", aké boli bežné pred pár desaťročiami, ale stále sa používajú, potom ovplyvnenie chodu kompresora sa niekedy dá, niekedy nie (závisí od typu, mnohé viac-menej vrčia napriek údajom o "tichosti" od výrobcu), a samotné bublanie/chrchlanie filtra v akváriu tiež nie je moc ovplyvniteľné (leda tak znížením výkonu kompresora, ak má túto možnosť). Vrčanie kompresora sa niekedy dá znížiť umiestnením do inej než "normálnej" polohy, napr. zavesením do priestoru a natočením do takej polohy, kedy je zvuk minimálny, prípadne položením na mäkkú podložku,...

Každopádne pokiaľ sa pracujúci filter nedá utíšiť, je najrozumnejšie ho vymeniť za iný.