Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem úhyn čichavců

Dobrý den,
asi před dvěma týdny jsme koupili rybky do akvárka 54 l. Akvárium předtím téměř týden běželo na prázdno. Rostliny máme živé a kupovali jsme je dva dny po rybkách. Měli jsme 4 paví očka, 1 bojovnici, 6 danií, 2 čichavce perleťové, 2 mečovky, 3 pancéřníčky a 2 ancytrusy. Dnes jsme ale našli u dna břichem vzhůru plavat jednoho čichavce perleťového. Vypadal naprosto normálně, ale byl mrtvý. Druhý čichavec vypadá ale divně. Tedy jeho pohyby. Jakoby měl problém plavat normálně, občas se naklání na jednu stranu a plave ke dnu, kam nikdy moc neplaval. Nevíte někdo, jak mu pomoci a co udělat, aby žádné další ryby neumřely?
Díky

Předmět Autor Datum
Tak týden na zaběhnutí akvária je opravdu málo, nechává se zaběhnout měsíc bez ryb se všim všudy. Či…
Coozle 08.04.2015 16:32
Coozle
http://rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvarist ikou Doporučuji pročíst, nafackovat si, nafackova…
Coozle 08.04.2015 16:34
Coozle
Čichavec perleťový je do tak malého akvária vyslovene nevhodný. V dospelosti narastie aj vyše 10 cm,…
perenquen 08.04.2015 18:08
perenquen
Právě že nic nepíšeš o teplotě. Perleťáci jsou opravdu hodně teplomilní, nejlépe se cítí v 26-28°C,…
RITCHI 08.04.2015 19:39
RITCHI
Díky všem za odpovědi, opravdu toho asi moc nevím a všechny ryby, které mám mi doporučil prodavač. J…
nerth 09.04.2015 06:28
nerth
Pokiaľ sa dá, skúsil by som ho vrátiť do predajne, napr. vymeniť za nejakú rastlinku/krmivo ... samo…
perenquen 09.04.2015 10:48
perenquen
Zkusil bych vyměnit s nějakým jiným akvaristou například za rostlinky. Rostlinami by mělo být osázen…
Coozle 09.04.2015 16:35
Coozle
Problémy s plaváním měl stále a včera večer lekl... Ostatní ryby se zdají být v pořádku, voda zakale… poslední
nerth 10.04.2015 14:33
nerth

Tak týden na zaběhnutí akvária je opravdu málo, nechává se zaběhnout měsíc bez ryb se všim všudy. Čichavec umřel protože se otrávil dusíkatími látkami. Doporučuji okamžitě vyměnit 50%vody a každý druhý den 40% vody po dobu dvou týdnů. Dále danio perlové je hejnová ryba, to znamená alespoň 10kusů, to samé mečovky a pancéřníčci. A ancistrus do takhle malého akvária nepatří, zachvíli mu bude akvárium hodně malé, pokud neuhyne stresem z rybího guláše v akváriu.

Čichavec perleťový je do tak malého akvária vyslovene nevhodný. V dospelosti narastie aj vyše 10 cm, v malom akváriu skôr zakrpatie. Navyše je pomerne teplomilný, aká je teplota vody ?

Akvárium veľkostne vyhovuje napr. pávim očkám (=gupkám) v kombinácii s pancierníčkami (Corydorasy). Na jednu rybku rátajte okolo 4-5 litrov vody, čiže celkovo je únosné mať v akváriu do cca 10-12 spomenutých rybiek (pri fungujúcej filtrácii).

Právě že nic nepíšeš o teplotě. Perleťáci jsou opravdu hodně teplomilní, nejlépe se cítí v 26-28°C, a taky jsou citliví na to co dýchají. Teplota a vlhkost vzduchu nad hladinou jsou pro jejich chov rozhodující, takže bez topného tělíska a vhodného krycího skla (navíc v příliš malém akváriu, kde lze jen těžko udržet stabilní podmínky), tyhle ryby většinou kapou jak na běžícím pásu... Čichavci perleťoví rozhodně nepatří do rukou začátečníků.

Díky všem za odpovědi, opravdu toho asi moc nevím a všechny ryby, které mám mi doporučil prodavač. Jinak teplotu v akváriu mám 26°-27°C. A případně poradíte mi co teď s tím druhým čichavcem, když tam zůstal sám?

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru