Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ohýbající se paví očka

Dobrý den, jsem začínající akvarista asi tak od loňského léta. Akvari jsem dostala od kamarádky a v něm Beta, paví očka, panceřničci skvrnitý a neonky. Beta a neonky mi poumírali asi na zaplísnění a rozpad ploutví a pavím očkám se začali ohýbat ocásky až vypadali jako delfíní. Moh by mi někdo prosím paradit jak pavím očkám pomoci? Zdá se mi že už se ohýba i to poslední a taky mám mimo v malém akvariu 11 miminek od této poslední rybky, tak jestli jsou taky postižený a začnou se taky ohýbat? Děkuji za odpověď či radu. Už jsem přemýšlela že celé akvário zruším i když jsem si ho léta přála, ale umírajících rybek mi je líto.

Paví očka jsou krátkověké ryby. To ohýbání může být i stářím. Nic bych nerušila. Pokud to je stářím a ne nějaká nemoc, tak miminům nic nebude. Také by to mohla být rybí tuberkulóza, což je neléčitelná nemoc a takto nemocnou rybu je lepší šetrně utratit, a aby nenakazila ostatní ryby v AQ. Ještě bych doporučila časté výměny vody celý týden 1/3 objemu akvária za čerstvou - necháš chvíli odstát a musí být stejně teplá jako ta v AQ. To bych dělala celý týden. Je to taková první pomoc a zároveň tím vylepšíš prostředí v AQ. Ale na rozběhlou tuberkulózu to nepomůže. Ale vzhledem k tomu, že původní majitelka ryby nějakou dobu měla a pak také ty je máš nějakou dobu, tak spíš to bude stáří. Paví očka se dožívají cca 1,5 roku, někdy i dvou let. I samice po porodu mohou tak dopadnout, že se zkřiví, protože jsou každoměsíčními porody vyčerpány a tělo takovou zátěž nezvládá. A jak děláš údržbu akvária?
Jinak paví oška bez problému snesou s chladnější vodu, např. 20 °C.

Stará asi nebude, tato poslední semička je z mladejch, čistit se snažím každých 14 dní i když je pravda že se mi to nějak nedaří. Zezačátku jsem měnila vodu všechnu teď dodržuji 30 - 50 % dodávam tekuty biofiltr SERA nitrivec, koupila fungl nový filtr sera fin, Je pravda že za poslední měsíc paví očko zůstalo, uhinuli 2 panceřníčci. A k tý výměně vody To jako opravdu každý den? A jak je to s krmením? Ve zverimexu povídali že po výměně vody aspoň dva dny nekrmi. Ještě jednou opravdu moc děkuji. :-)

Jak dlouho je v provozu ten nový filtr? Jestli umírají další ryby, tak v tom AQ je možná rozhozené prostředí, díky nezaběhlému filtru.
Ty výměny vody je potřeba teď dělat skutečně každý den a celý týden. Jako první pomoc to při rozhozené vodě (= narůstá dusík = otrava) je to nejlepší, co můžeš udělat. Měnit všechnu vodu je špatně, údržbu musíš zintenzivnit, zvlášť když máš živorodky. Je docela možné, že ta voda je skutečně samý dusík, pokud neděláš údržbu pravidelně každý týden. V případě malého AQ je lepší vodu měnit i 2x týdně.
U těch samiček to je jak kdy. Některé umírají i po několika porodech. Je to i o výživě, chce to i např. mraženou stravu (např. cyklop, případně koretry nebo atremie, ale ty jsou už poměrně velké), také živou potravu - fajn je grindal, vypadá jako miniaturní nitěnky a má bílou barvu. Pokud seženeš násadu, tak grindal můžeš doma chovat bez problému. Stačí plastová krabička s víčkem (strčíš do šuplíku), molitan a sklíčko, které je položeno na molitanu. Grindal můžeš krmit piškotem s troškou oleje, rybím krmením, psími granulemi, prostě žere toho hodně a můžeš si ho množit do nekonečna.

http://davidkilli.blog.cz/0805/krmivo-z-vlastniho- chovu - skoro až dole na stránce

S tím nekrmením po výměně vody to je nesmysl. Krmit můžeš, ale je dobré 1x týdně nekrmit, v přírodě ryby také nemají neustále posvícení.