Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak zabránit řase v jezírku - druhy rostlin?

[mod]Přesunuto z vlákna "Pochlubte se". Arutha (Arutha) (Arutha)[/mod]
Uživatel "Poraďte":

Ahoj na jaře budu předělávat jezírko a chci se zeptat jaké rostliny tam mám vysázet aby se tam netvořily řasy, jelikož jsem jich tam měl letos opravdu hodně. mám připravenej obyč.filtr kartušovej od bazénu a chci tam dát nějaký rostlinky ale nevim které jsou vhodné. jezírko má rozměr cca 2x3m a hluboké bude cca 70cm. mám tam dát třeba lekníny nebo tak něco? díky za odpověď Petr

Předmět Autor Datum
No, nejsem si jist, že kytky řase úplně zabrání - když je sluníčko, tak to jecde šmahem Efektivnější…
Arutha 02.11.2009 15:59
Arutha
okrem agresívnej chémie sa riasy nedajú v podstate ničím spolahlivo eliminovať,novozaložené jazierka…
audax 02.11.2009 16:48
audax
Co se týče rostlin,určitě ti v boji s řasou pomůžou druhy které pokrývají hladinu např lekníny,kotvi…
viper 02.11.2009 23:20
viper
Velmi vřele doporučuju kus měděné trubky třeba od topení tak 15 cm. Mám to tam a je to nesrovnatelně…
Kamikaze591 04.11.2009 16:04
Kamikaze591
Velmi vřele doporučuju si před aplikací čehokoliv měděnýho do vody zadat do Google např. měd-toxicit…
viper 04.11.2009 22:22
viper
Pro Kamikaze591: A máte v tom jezírku rybičky?
PájaAgama 08.11.2009 08:52
PájaAgama
Nemám, jinak o toxicitě mědi něco vím, ale máme tam leknín a ještě nějaké 2 traviny a daří se tomu d…
Kamikaze591 08.11.2009 19:27
Kamikaze591
nepochybuju o tom,že na řasy to funguje.V žádném případě to ale nelze doporučit jako metodu na likvi…
viper 08.11.2009 20:48
viper
Kus měděné trubky máme v jezírku u švagra už 12let - žádný problém, rybám to evidentně nevadí. Dal j…
Scorpio 14.11.2009 07:59
Scorpio
Chlapi přestanˇte se klepat dopředu když se někde objeví nějaká chemie. No, já jelikož vím co za ch…
Arutha 14.11.2009 14:52
Arutha
a co ryby zijou protoze se bojim o ryby v jezirku mam tam pekne jesetery a koi kapri a jine ryby tak…
jeseter 04.03.2011 18:16
jeseter
Ahoj, no nejsem si jistá, jestli jen kytky pomůžou zabránit řasám. Na internetu je spousta článků o…
LennyTrčka 17.04.2013 20:52
LennyTrčka
zdravím můžu vám říci že at postavíte jakékoliv jezírko ta vláknitá řasa vás dřív či později bude ob…
ppooll 25.06.2013 13:23
ppooll
Ahoj, četl jsem Tvůj příspěvek... ale z příspěvku odstranili název levnějšího přípravku na boj s řas… poslední
řasy v jezírku 01.07.2014 16:36
řasy v jezírku
watch
riso 08.06.2014 11:18
riso
cca 5000lit.max hlbka 180cm množsto rýb 25ks,žiadná chémia,vela rastlín+Pontec MultiClear Set 8000+k…
riso 08.06.2014 11:25
riso

No, nejsem si jist, že kytky řase úplně zabrání - když je sluníčko, tak to jecde šmahem Efektivnější je použít přípravek proti řase do jezírek, funguje spolehlivě - Např Dajana - Pond algae stop. Případně UV lampa, ale to taky nemusí být stoprocentní, byť velmi účinné. S kytkama moc neporadím...

okrem agresívnej chémie sa riasy nedajú v podstate ničím spolahlivo eliminovať,novozaložené jazierka a nádrže vôbec tým trpia vo zvýšenej miere,kým sa tam ustáli aká taká rovnováha medzi želaným rastlinstvom a riasami,ale vždy to bude len kompromis a riasy sa tvoriť budú,v "umelých" podmienkach ešte k tomu často chýbajú prirodzené regulátory rias ako pulce a podobné živočíchy,ktoré dokážu udržať aspoň niektoré druhy rias po určitú dobu na uzde,takže často je to ako sa hovorí boj s veternými mlynmi a riasy sú často víťazi.Čo sa rastlín týka,to už skôr záleží na fantázii,môžeš použiť v podstate akékolvek bahenné a vodné rastliny,pozri si pre inšpiráciu nejaké fotky,alebo existujúce jazierka na živo,70 cm je už pomrerne dostatočná hlbka,tam sa hodia aj lekniny,aj rôzne ozdobné šáchory,to už je skôr vecou osobnej inšpirácie ako toho,že tam musíš dať toto a toto...skôr počítaj s tým,že pokial použiješ nejaké tropické,subtropické rastliny,mnohé budeš musieť niekam uložiť na zimovanie,takže v jazierku budú musieť byť sadené v nejakých nádobách alebo kvetináčoch a podla toho či zaťahujú alebo vegetujú,bude musieť byť pre nich vytvorený priestor na prezimovanie,takže bude treba sa skôr orientovať pri nákupe rastlín podla toho,či môžu zostať vonku celoročne alebo nie a podla toho sa rozhodnúť,čo do jazierka za rastliny nakoniec pôjde...

Co se týče rostlin,určitě ti v boji s řasou pomůžou druhy které pokrývají hladinu např lekníny,kotvice,pistie,eichhornie atd.-sníží přístup světla do vody,a jezírko se v letních měsících i méně zahřívá. a potom jekékoli rychle rostoucí rostliny -odčerpají z vody živiny pro řasy,vyšší rostliny také vylučují inhibitory růstu pro konkurenci.Ve výběru se nemusíš omezovat typicky vodními rostlinami,velmi vhodné jsou např vrby a některé bambusy.
Výše zmíněná UV lampa funguje naprosto spolehlivě,ale pouze na jednobuněčné plovoucí řasy ("zelená voda") na mnohobuněčné minimálně,může se i stát že její použití růst mnohobuněčných řas nastartuje nebo zrychlí.
Co bych ti doporučil ale určitě,je výměna filtru...ten tvůj kartušovej na bazén je pro jezírko naprosto k ničemu.

Kus měděné trubky máme v jezírku u švagra už 12let - žádný problém, rybám to evidentně nevadí. Dal jsem mu ji tam před výstup z filtru - proud vody ji při nátoku do jezírka omývá.
Soused nainstaloval k jezírku UV lampu, je tam už od prvního spuštění filtrace - po šesti letech je výsledek výborný.
Obě metody jsou podle všeho spolehlivé. Každopádně to chce proti řasám začít boj hned od začátku a nečekět až se tam objeví = nejlepší obrana je útok.
Chlapi přestanˇte se klepat dopředu když se někde objeví nějaká chemie. Chápu, že tento obor drtivou většinu děcek ve škole nebavil neřku-li děsil, proto jsou pak později ze všeho vydivočení.

Chlapi přestanˇte se klepat dopředu když se někde objeví nějaká chemie.

No, já jelikož vím co za chemii se v akvaristice používá a které konkrétní látky můžou dělat potíž a ten obor mě na základní ani střední nijak neděsil, tak se neklepu, ale předávám informace a ty jsou zrovna cos e týká mědi poměrně jednoznačné. Měď ve vyšším množství prokazatelně škodí tak proč riskovat, že?

Ahoj, no nejsem si jistá, jestli jen kytky pomůžou zabránit řasám. Na internetu je spousta článků o tom, co by v jezírku mělo být a jaké by měly být třebaodstraněna reklama (Kurt)vodní rostliny do jezírka[/url]. Všude se dočtete, že bez chemie to nepůjde, řasám by mohly pomoct spíš třeba ryby než kytky.

Pokud máte zájem o inzerci u nás, máme pro Vás nabídku. (Kurt)

zdravím
můžu vám říci že at postavíte jakékoliv jezírko ta vláknitá řasa vás dřív či později bude obtěžovat -- má to spoustu příčin o kterých se toho na netu dočtete až až -- a většinu z nich neovlivníte a pokud se týče toho jak ji zničit či zamezit její růstu tak o tom se dočtěte velmi málo a nidko vám žádnou zaručenou radu nedá !! prosazují se různí drahé přípravky az už od oase či vodnáře atd.. kata atd.. jen že pokud máte jezírko cca 100 a více m3 vody tak je to dosti drahá aplikace .. a není účinná celou sezónu - jedná se o 3 až 5 tic korun na měsíc či dva při 100m 3 vody . aby to bylo účinné .. což je tedy dost drahé -- ručním sběrem si nepomůžete , a řasy dokáží žít i ve vodě chudé na živiny -- můžete je trávit mědí chlorem či savem ale to do jezírka opravdu nepatří a co na to třeba ryby či děti které se tam koupou ..no pátral jsem a odstraněna reklama (Kurt) i když to neinzerují jsou schopni ošetřit 100m3 cca za 1000 korun --nic levnějšího a účinnějšího jsem nenašel .. toto není reklama :) ale spíše pokus upozornit na levnou alternativu a tím třeba stlačit nehorázné ceny konkurence dolů -pavel

Pokud máte zájem o inzerci u nás, máme pro Vás nabídku. (Kurt)

Ahoj, četl jsem Tvůj příspěvek... ale z příspěvku odstranili název levnějšího přípravku na boj s řasy,,,utratil jsem peníze za Kata a nic moc, mám cca 75 cm3 jezírko a tak by KATA bylo moc drahé. Můžeš mi napsat třeba na mail o jaký přípravek se jedná. Vymazali jej z důvodu neoprávněné reklamy :O), Díky. S pozdravem. Ben.
mail.adresa: ben6@seznam.cz

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru