Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nálevník

Prosím o radu, jak se zbavit nálevníka? Jsem teprve začátečník, ale dočetla jsem se, že mléčné zbarvení vody a jakoby bílý prach je nálevník. Pokusila jsem se vyřešit problém zateměním na 24h. a zhruba 5dní nekrmit(toto mi poradili v obchodě), také jsem zvýšila vzduchování. Bohužel to však nepomohlo. Už nám odešli dvě rybičky, které zprvu plavaly u hladiny. Chtěla bych tedy raději použít nějakou účinnou chemii. Děkuji za každou radu :-)

Předmět Autor Datum
Pořiďte přípravek od firmy Sera - Nitrivec. Jedná se o násadu nitrifikačních bakterií a s úspěchem s… nový
Arutha 09.04.2010 15:35
Arutha
Moc děkuju za radu. Tento přípravek jsem právě včera koupila a hned také dala do akvárka. Jen mě zar… nový
Pavka 09.04.2010 15:56
Pavka
Klidně tu co uvádějí - nevím jak velké máte akvárium. Ale jak jsem psal - jedná se o biologický příp… nový
Arutha 09.04.2010 16:15
Arutha
Koupil jsem Nitrivec a po 5ti dnech zadna zmena. Pres vodu neni skoro videt. Ryby jsou vsechny u vzd… nový
kolemjdouci Mira 04.05.2010 17:42
kolemjdouci Mira
hele nevi jestli ti to pomuze jako mne. Akva 120l, pouze jeden anubias a koren, filtrovani malym vni… nový
DKK 05.05.2010 08:23
DKK
Njn, výjimky jsou asi všude..zkus to co psal DKK. a propos jak jede filtrace, jaký máš filtr? nový
Arutha 05.05.2010 19:16
Arutha
Sice to v textu otázky není, ale vždy platilo, že rybky se dávají do nádrže až za asi 14 dní po napu… nový
Scorpio 06.05.2010 08:47
Scorpio
jestli je to dotaz na mne tak v tom akva s ancikama mam filtr eheim pick up 2012. Takovy maly, nic m… nový
DKK 06.05.2010 08:50
DKK
To bylo na kolemjdoucího Míru:-) ale v poho, rád se dozvím cokoliv - já mám s Eheimama super zkušeno… nový
Arutha 08.05.2010 22:08
Arutha
Nálevník se objeví u začínajících akvaristů. Také se mi to stalo. V obchodě poradili jen částečně do… nový
nálevník bez chemie 26.05.2010 10:44
nálevník bez chemie
Nejdříve shánějte informace, třeba na internetu (aquapagae, rybicky atd.), než použijete chemii Já… nový
Arutha 26.05.2010 18:27
Arutha
Mám 75L akvarium mám v něm nějaké ty paví očka a závojnatky nedaří se mi zbavit nálevníka pomůže ten… nový
DominikH 25.10.2015 18:57
DominikH
Taky čas od času bojuji s nálevníkem. Nitrivec sám o sobě asi nebude stačit. Chce to odkalit a pak n… nový
Robinzon 27.10.2015 09:40
Robinzon
Ještě k Sera Nitrivci - jak název napovídá, slouží k podpoře nitrifikačních baktérií, které ve filtr… nový
Robinzon 30.10.2015 09:07
Robinzon
Mě se osvědčila metoda, kdy do akvária najelu "špínu" z nějakého déle provozovaného filtru (od kamar… poslední
Georgij Gadjukin 20.11.2015 11:20
Georgij Gadjukin

Pořiďte přípravek od firmy Sera - Nitrivec. Jedná se o násadu nitrifikačních bakterií a s úspěchem s tím lze likvidovat nálevníka.
Dávkujte do akvária denně po dobu cca jednoho týdne - měl by ustoupit. Jedná se o biologický přípravek, rybám nijak neuškodí. Navíc můžete klidně dávkovat větší množství než uvádí výrobce.

důležité: v žádném případě neměnit vodu! To se nálevníkovi moc líbí;-)

Moc děkuju za radu. Tento přípravek jsem právě včera koupila a hned také dala do akvárka. Jen mě zaráží to dávkování, podle etikety se má dát, u zaběhlého akvária(pak tam mají pouze akva bez ryb a akva po výměně vody nebo čištění filtru), týdně 1 odměrka na 25l vody. A vy píšete každý den? A jakou tedy dávku?

Klidně tu co uvádějí - nevím jak velké máte akvárium. Ale jak jsem psal - jedná se o biologický přípravek, předávkování prakticky nehrozí. Dávkovat je potřeba denně pouze pro likvidaci nálevníka - pokud byste to dávala týdně, tak to bude bez efektu. Jinak při fungujícím akváriu jednou týdně, jak uvádí výrobce.

Mám to osobně odzkoušeno na několika nádržích, takže žádný strach;-)

Koupil jsem Nitrivec a po 5ti dnech zadna zmena. Pres vodu neni skoro videt. Ryby jsou vsechny u vzduchovani a u hladiny, lapaji po vzduchu i kdyz foukam o 106. Kazdej den alespon jedna ryba padne. 100L akva, 4x vrsek nitrivecu denne. Tudy cesta u me nevede.

hele nevi jestli ti to pomuze jako mne. Akva 120l, pouze jeden anubias a koren, filtrovani malym vnitrnim filtrem, Nalevnik taky problem. Pred vikendem jsem vymenil asi polovinu vody. Na vikend jsem sel na chatu, zakryl jsem akva dekou, nesvitil, nekrmil. Po vikendu vcelku pekny vysledek, nerikam ze ideal ale silne znatelny pokles nalevnika. Ryby tam mam pouze a jenom ancistrusy, asi 15 dospelych a milion mladych.

Dusan

Sice to v textu otázky není, ale vždy platilo, že rybky se dávají do nádrže až za asi 14 dní po napuštění a osázení rostlinama. Aby se to ve vodě "usadilo" a rostliny měly nějaký čas se chytit. Když se v těch 14ti dnech objevil zákal tak zmizel po čase sám - organismy spotřebují živiny a ubyde jim kyslík. Pak se pustilo vzduchování a osadilo se to rybama.

Asi bych postupoval takto:
1. přelovit ryby do vody ošetřené Sera - Nitrivec ( se slovením přenesete i nějaké nálevníky, v ošetřené vodě je zničíte, bude jich značně méně než ve stávajícím akváriu tak by měl ten přípravek zabrat).
2. vypnout do akvária přívod vzduchu, ale normálně svítit. Nálevníci se budou vesele množit, ale tím se vlastně odsuzují k zániku. Vyčerpají živiny a kyslík. Bude to trvat pár dní.

Určitě neměnit vodu! Tou dodáte nové zdroje živin a vše se bude opakovat.

jestli je to dotaz na mne tak v tom akva s ancikama mam filtr eheim pick up 2012. Takovy maly, nic moc, spokojenej moc nejsem, zatim, mozna az se zabehne ale objem te filtracni hmoty je nechutne maly. Mozna jsem jenom zhyckany externim filtrem co mam ve velkym akva a to je neco mnohem jinyho

Nálevník se objeví u začínajících akvaristů. Také se mi to stalo. V obchodě poradili jen částečně dobře. 4-5 dní nekrmit, ale zároveň nesvítit! Pokud měl nálevník světlo, nevychcípal. Po 4 dnech jsem rozsvítil a voda nádherně čistá.
Nejdříve shánějte informace, třeba na internetu (aquapagae, rybicky atd.), než použijete chemii. Chemii až naposled. Můžete zbytečně ublížit osazenstvu v akváriu.

Úhyn rybiček by neměl mít s přítomností nálevníka nic společného. Tam bude jiný problém.

Taky čas od času bojuji s nálevníkem. Nitrivec sám o sobě asi nebude stačit. Chce to odkalit a pak nekrmit, nehnojit, neměnit vodu a nesvítit; 4-5 dnů by mohlo stačit. Jinak nálevník rybičkám neškodí. Živí se bakteriemi, které se živí na detritu. Já k vnitřnímu filtru ještě přidávám rezervní bublifuk.

Ještě k Sera Nitrivci - jak název napovídá, slouží k podpoře nitrifikačních baktérií, které ve filtru přeměňují čpavek na dusičnany a nálevníkům nevadí. Nitrivec obsahuje rozemleté horniny, které zpočátku způsobují bílý zákal, takže předávkování by mohlo být kontraproduktivní (ucpaný filtr?).

Mě se osvědčila metoda, kdy do akvária najelu "špínu" z nějakého déle provozovaného filtru (od kamaráda). Akvárium sice chvíli vypadá jako žumpa :-), ale do druhého dne je po nálevníkovi. Pak je důležité minimálně 14 dní nečistit filtr, a když, tak opět část toho bordelu z něj vrátit do akvária.
Tohle mi funguje a chemii netřeba.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru