Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem filtrace do jezírka dělaná doma

máme jezírko cca 18 000 l na zahradě bez elektriny, v něm koi kapry a vodní rostliny které se ještě nerozrostli zatím problémy s vodou nejsou ale chtěli bychom vyrobit alespoň nějakou provizorní domácí filtraci do podzimu než nám zavedou elektřinu.Máme celkem výkonné benzínové čerpadlo a zajímalo by mě jestli by stačilo třeba jednou týdně vodu z jezírka prohnat "dělanou" filtrací a jak by asi šla jednoduše udělat?? přečetla jsem hodně diskusí na toto téma ale jde mi z toho hlava kolem potřebovala bych nějaký návod pro blbé :-[:-) voda nemusí být křišťálově čistá jen bych z jezírka nechtěla mít žabinec :-|

Filtrace u jezírka stejně jako v akváriu funguje na biologickém principu za pomoci aerobních denitrifikačních bekterií.Jak napovídá jejich název,potřebují trvalý intenzivní přísun kyslíku,takže bez elektřiny (trvalého průtoku vody filtrem) se vůbec nevytvoří a filtr je pak degradován na pouze mechanický což je v podstatě téměř neůčinné.
Pokud chcete řasám za daných podmínek znepříjemnit život tak pokud můžete co nejvíc z jezírka zalévejte zahradu,a dopouštějte čerstvou,a zasadte do vody a příbřežní zony co nejvíce rostlin výborná je např. kotvice plovoucí-Trapa natans - není drahá,je pěkná a velmi rychle roste a množí se - a o to jde zastíní hladinu a budováním velkého objemu zelené hmoty odčerpává odpadní látky z vody.

(viper)

Kdyz uz jsme tak u tohodle tematu - planuju neco podobnyho, byt vic nez o nulu vetsiho - jak se ty bakteri budou tvarit na nepravidelny provoz? Vzhledem k tomu, ze jak blbeci stavime rybnik na kopci, uvazujeme o pohonu cerpadla vetrem... Ja zastavam nazor, ze nepravidelnost prutoku a obcasny nekolikahodinovy vypadek zasadni vliv mit nebude, ale radsi se zeptam. Tedy jak moc to muze byt nepravidelny? Je jasny ze vypnuti na hodinu filtru neublizi(bezny odkalovani zemniho filtru v akvarku), je jasny ze tejden je fakt moc, ale co to mezi tim?

tak ono to bude jeste dvojnasobek... ja doufam, mame to tak i navrzeny, cca 1/2 je melka, druha je naopak misty dost hluboka, i 3m. Takze doufam ze to bude fungovat jako samocistici. Spis se chci jistit do budoucna, kdyby se ukazalo ze to nefunguje/nefunguje optimalne tak tomu trochu pomoct. Ale pokud je to tak, ze bakterie hynou uz po dvou hodinach, je jasny ze tudy cesta nepovede.

pokud se bavíme o 300-400 tisících litrů,je filtrace trochu utopie.....ne že by to nešlo technicky zrealizovat,ale už hůř by se to platilo a ten provoz by taky nebyl zadarmo...
V téhle velikosti je určitě lepší peníze investovat do kvalitního osázení rostlinami,ev. vytvořit nějaký potůček s kaskádami nebo vodotrysk(y) kvůli cirkulaci a prokysličení vody...

No, ja to myslel tak, ze kousek nad brehem bude melka dira vysypana kacirkem, skrz kterou potece onen "potucek". V tom kacirku budou nasazeny nejaky kytky, plus poskytne nejakou tu plochu pro ty bakterie. Tohle by melo byt cca 30cm hluboky, okolo 10m^2. No a skrz tohle sem to chtel hnat tim vetrnym cerpadlem, malej vytlak(<1m) s tim ze kdyz skrz to par hodin nic nepotece, tak se to nezvencne... Vlasne takova externi bazinna zona.

Edit: Jeste jsem nezminil, ze jednim z ucelu tohodle napadu je "dofiltrovani" vstupni vody - nemame zadny pritok, takze hlavnim zdrojem vody bude smes destove vody z vodou z domovni COV. Ta by se nenapoustela do rybniku primo, ale pres tuhle zonu z duvodu dosezrani hlavne P, castecne i N.

pokud to myslíte takhle,pak výpadky čerpadla vadit nebudou....určitě to částečně pomůže,ale nejde od toho čekat zázraky....každopádně na okrasné jezírko to bude jakž takž stačit,i když v letních měsících to asi nic moc nebude,ale pokud to budete chtít užívat i jako koupací budete zklamaní...

(viper)

Tak koupaci - koupat se v tom chceme, to urcite, ale nechci takovy to klasicky koupaci, s vodou s 3m pruhlednosti co vypada jak preteklej bazen. Kvalita vody jak v rybnice. Nesmi to smrdet a clovek kdyz vyleze by nemel bejt zelenej. Ale myslim ze by to melo fungovat, jak sem psal pomerne velka cast bude jako cistici zona a k tomu tenhle filtr, no uvidime, jeho plochu muzu kdyztak zvesit, prostor na to je.
V kazdym pripade dik za rady.

Já myslím, že to máš vymyšlené celkem dobře. Aerobní bakterie sice bez kyslíku hynou, ale spíše v umělém prostředí, třeba nějakého akvarijního filtru. U Tebe vzhledem k velikosti jezírka nastoupí příroda. Ryby v rybníku i bez umělého prokysličování, také neuhynou. (vyjma mezních situací- souvislý led a pod.) Plocha vodní hladiny z hlediska okysličování, je mnohem větší než plocha třeba kapek vody, v případě například vodotrysku. Samozřejmě čeření vody jen prospěje. Ale přestávky nebudou nijak katastrofické. Řasám se však asi bez nějaké chemie neubráníš. Rostou i v rychle tekoucím potoku s bohatě okysličenou vodou. Navíc voda z ČOV bude velmi bohatá na živiny. Ty by ale snad mohla z velké části odčerpat ta čistící zóna, když tam bude dost "hladových" rostlin.:puff:

Dobrý den, myslím, že teoreticky by bylo možné odstraněna reklama (Kurt)čistit manuálně - do doby, než vám zavedou elektřinu a pořídíte si nějakou pořádnou filtraci. Prostě bude fungovat dočasně jako biotop, bude potřeba odstraňovat usazeniny a kaly a asi nebude průzračně čisté, ale bude přijatelné kvality.

Pokud máte zájem o inzerci u nás, máme pro Vás nabídku. (Kurt)

Čistit mechanicky koupací jezírko zminované litráže by byla asi trochu prekérka,a ač nejsem žádnej "šamponek" tak nevím jestli bych se v něm chtěl koupat-problém je podle mně v tom,že je ještě malé na to,aby fungovalo "samo" a moc velké na to,aby se dalo rozumně učistit mechanicky...záleží ale na více okolnostech...stejně je to ale asi pro tazatele irelevantní,vlákno je 3 roky staré...