Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Filtr terárium / vodopád

Zdravím, předem se omlouvám, vím že se to netýká akvária, ale v sekci tera mi nikdo neporadil a z filtry budete mít asi větší zkušenosti.

Chystám se to koupil do tropického terárka filtr na cirkulaci vody a estetický vzhled. Napadlo než bych kupoval vodopád (Exo terra 500-700 Kč), že bych koupil pouze čerpadlo s filtrem a hadičkou bych pouštěl vodu po kytce nebo po kořeni zpátky do bazénku.

Mám agamu kočičínskou která pouští exkrementy do vody + tam nosí kousky rašeliny z podestýlky.

Uvažoval jsem o 250 nebo 150 akorát nevím jestli ta musí být zcela ponořené?

Jelikož tam miska má na výšku pouze asi 10 cm.

http://www.exo-terra.com/en/products/repti_clear_f 150.php
http://www.exo-terra.com/en/products/repti_clear_f 250.php

Budu rád za každý názor týkající se k danému tématu.

Ad filtr / čerpadlo. Pokud chceš, aby to honilo vodu nahoru, pak bude čerpadýlko nejvhodnější - na naprostou většinu z nich lze přidat filtrační hmotu (molitan) a funguje zároveň jako filtrace a přečerpávání do vodopádu.
Ale zklamu tě, jelikož všechny typy na toto využití musí být ponořeny pod vodou. Udělal bych tam větší bazének aby se čarpadlo ponořit dalo.
Anebo podle velikostzi terária / bazénu použít vnější flitr. V terku budou pouze hadice. Je to ale výrazně dražší varianta...

Ja bych to udelal jako ja :)

Dnovej filtr: Na dno ridkou vrstvu kacirku(rozhrnout hrst), na to podlahovou kamenou vatu, na to dno. Nozem proriznout diru pro cerpadlo a jedem.

Dnovy filtr je pry nevhodny pro rostliny, nicmene holandsky akvarium to byt nema a zas tak nevhodny to neni, rostliny v tom normalne rostou(jestli pomalejc, to nemuzu posoudit). A u me je to jednina fitrace, za rok a pul jsem na to nesah a rybicky jsou v pohode.

filtrace i v 10 cm vody není žádný problém,a má spoustu řešení které jdou různě přizpůsobit podle požadavků,zručnosti a peněženky ;-)

1) použít běžně dostupné vnitřní filtry do akvária např. fluval, tetra....na trhu je jich hafo druhů a velikostí,a umístit je naležato- tím se nic v jejich funkci a životnosti nezmění,jen u některých bude potřeba změnit filtrační média -aktivní uhlí, zeolit apod. by tam tobě byli k ničemu.
-výhody:snadná dostupnost, slušná cena,malá velikost,kromně výmněny médií žádná nutnost ůprav, snadná instalace,manipulace a čištění...
-nevýhody:malý objem filtračních hmot-takže častější čištění,a horší filtrační výkon,čerpadlo nemá dostatečný výkon na nějaký podstatnější vodopád...

2)vnitřní filtr vlastní konstrukce poháněný čerpadlem -tady už to chce trošku zručnosti a praxe,ale není to zas až tak složité a cenově to vyjde cca jako možnost 1)
-výhody:tvar a velikost filtru můžeš udělat na míru a zaintegrovat do interiéru terária,možnost většího objemu filtračních hmot,při vhodném nadimenzování čerpadla lze udělat i vodopád...
-nevýhody:chce to trošku vědomostí zkušeností a zručnosti

3)vnější filtr
-výhody:vysoký filtrační výkon,nezabírá vnitřní prostor ve vodě,estetičnost,nižší frekvence čištění médií při kterém nezašpiníš vodu-u vnitřních filtrů se pravděpodobně neubráníš při vyndavání kvůli proprání tomu že část zachycených nečistot vyteče zpátky do nádrže,snadné vytvoření vodopádu...
-nevýhody:vysoká cena,nutnost umístění v blízkosti terária,u akvaterária pravděpodobně nutnost navrtání skla kvůli sání (u všech vnějších filtrů samospádem)

Btw. půdní (podpískový ) filtr bych nedoporučoval-i v akváriu je vcelku nepraktický,špatně se čistí a filtrační výkon většinou taky nic moc,nicméně dá se použít a občas i ůspěšně,do akvaterária s ještěrem bych ho nedával-defekace (a nebývá toho málo,u rybiček je to přeci jen výrazně méně a jiné "kvality") probíhá většinou do vody-následné ucpávání a čištění si jistě dovedeš představit....