Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Krupička

Přeji hezký den. Máme doma skoro dva měsíce akvárium a od samého začátku máme problémy. Jeden jsme vyřešily a teď je tu další a mnohem horší. Rybičky mají zdřejmně nemoc KRUPIČKU. Vyčistily jsme akvárium a nalily chemii po které můžete ihned dát do akvária rybky. Koupily jsme všechny ryby nové a daly preventivně léky proti plísním. Máme je doma týden a na rybkách se objevují malinké bílé flíčky. Už se nám to stalo u Bojovnice pestré a uhynula. Poraďte prosím co s tím aby nám nevymřelo celé akvárium. Už to má skoro polovina ryb. Moc děkuji za rady. Lucie

Předmět Autor Datum
ctělo by to fotku,krupička bílé flíčky většinou nedělá..
viper 07.02.2011 13:59
viper
Za mne mohu doporucit pouze jedine, zvysit teplotu na ca 28°C a nasypat sul, presne davkovani neumim…
DKK 07.02.2011 14:30
DKK
pokud se touhle radou bude řídit tak je po rybách...zvýšení teploty zrychlí cyklus parazita,a tebou…
viper 07.02.2011 15:04
viper
Zvýšením teploty se nic opravdu nevyřeší. Osvědčeno mám, že na krupičku opravdu zabírá tento postup:…
broz.pavel 07.02.2011 15:43
broz.pavel
Moc děkuji za radu. Už jsem vše udělala a navíc dala chemii. Snad to pomůže. Neonky jsou už pryč a c…
Jirová 07.02.2011 19:31
Jirová
Mám po odsání 50% vody pak znovu přidat sůl nebo ji už nedávat? Moc děkuji za odpověď. Lucie
Jirová 08.02.2011 07:06
Jirová
doplnit tolik soli kolik odpovida pomeru odcerpane vody ... pak az bude po vsem sul eliminovat na "p…
DKK 08.02.2011 07:40
DKK
Jak bylo uvedeno níže, zvýšit teplotu na 28st a solit. Co se týká chemie, tak mě 100% zabírají dva p…
Kasandra 09.02.2011 11:35
Kasandra
Všechno dobrý, ale pokud se nejedná o krupičku, anžto "bílé flíčky" jak píše zadavatel, ve mě evokuj…
Arutha 09.02.2011 19:30
Arutha
Moc děkuji za rady. Zdřejmě to krupička byla. Všechny rybky krom neonek přežily. Už ani na žádné nen…
Jirová 10.02.2011 10:53
Jirová
ja jsem tento stav udrzoval od vymyzeni priznaku jeste cca tyden. Nazory se mohou samozrejme lisit,…
DKK 10.02.2011 11:17
DKK
Pokud tam máte i jiné tetrovité ryby tak to s tím solením taky nepřehánět, sůl jim moc nevyhovuje.
Kasandra 10.02.2011 14:35
Kasandra
Hlavní je, jestli jste odstranila substrát ze dna, ten je nejlepší odstranit hned po zjištění a řádn…
broz.pavel 11.02.2011 17:17
broz.pavel
pokud se léčba provede tak jak má, tak vyndavat substrát a převařovat ho je mmch. ůplná blbost....tí…
viper 11.02.2011 22:15
viper
Není, krupička je parazit, který sice na těle ryby uhyne , odpadne a o dno akvária se roztříští na s…
broz.pavel 12.02.2011 23:35
broz.pavel
:>: broz.pavel -s tím granátovým druhem krupičky jsi mně fakt rozesmál....zadej si prosím do Google…
viper 13.02.2011 11:27
viper
To Viper: no koukám že bude veselo :-D Na Tvoji radu jsem opravdu využil služeb strejdy googla.....…
broz.pavel 13.02.2011 12:04
broz.pavel
hmm chápu-napsals blbost,a místo toho abys to uznal,zakládáš tu flame... takže popořádku:jestli to c…
viper 13.02.2011 22:48
viper
Jinak je tonejlepší přípravek a není absolutně škodlivý když se dodrží množství.sůl nestačí a stále…
romanharyfilip 16.01.2016 19:30
romanharyfilip
četl sem návod dvakrát a tom že by se nemělo svítit tam opravdu není ani slovo
romanharyfilip 16.01.2016 19:27
romanharyfilip
Nevím kde si vzal to svícení.
romanharyfilip 16.01.2016 19:32
romanharyfilip
Kupte si exit a je na podobného parazita krupičce i na krupičku. Je tam přesný návod. Sůl být nemusí…
romanharyfilip 16.01.2016 19:40
romanharyfilip
Nepřipadáš si divný, když radíš někomu, kdo měl problém před pěti lety? poslední
karel 16.01.2016 19:46
karel

Za mne mohu doporucit pouze jedine, zvysit teplotu na ca 28°C a nasypat sul, presne davkovani neumim ale do mojeho akvarka o objemu 120l davam preventivne lzici a pri problemu tak 3 (polevkove).
Do nadrze 380l davam preventivne 2, pri problemu prelovuji do male nadrze.

Za 20 let jsem zadnou jinou chemii nepotreboval, ani pri zakladani nove nadrze, zadne bio startery ani nic podobneho. Cast ryb uz asi nezachranite ale cast s velkou pravdepodobnosti ano.

Dusan

pokud se touhle radou bude řídit tak je po rybách...zvýšení teploty zrychlí cyklus parazita,a tebou uváděná koncentrace soli je pod hranicí prevence.....já sůl často a s oblibou používám,chemie až v nouzi,ale ne na všechno zabírá a musí se to chytit včas...sůl v koncentraci aby to k něčemu bylo taky pravděpodobně nerozdejchají kytky...
-tím samo neneguju,že tobě to funguje,ale když dva dělají totéž není to totéž...záleží na spoustě faktorů,které se u každého akva mohou i diametrálně lišit...

Zvýšením teploty se nic opravdu nevyřeší. Osvědčeno mám, že na krupičku opravdu zabírá tento postup: na 100 litrů vody jednu polévkovou lžíci solivarské soli - je bez jódu - a zvýšit teplotu o 3 - 5 stupňů. Tím se zrychlí vývoj cizopasníka a rychleji odpadá - sůl ho pozabíjí.
Je ovšem důležité, při první aplikaci druhý den vyměnit alespoň 50% vody a pak každý den alespoň 1/3. Za 5 dní máte pokoj. Při odsávání vody je důležité pořídně odsávat hlavně dno, na kterém se onen cizopasník rád zdržuje .
V chovu jsem používal minimum chemie a nasazoval jsem ji pouze v nejnutnějších případech.
PB

Všechno dobrý, ale pokud se nejedná o krupičku, anžto "bílé flíčky" jak píše zadavatel, ve mě evokují spíš bakteriální plísně / rozpady, tak je ta léčba skoro k ničemu...
Chtělo by to foto, jak psal viper.
Baktérka dokáže neonku sežrat za jeden den bez problému, když tady čtu, že "neonky už nejsou"...

Moc děkuji za rady. Zdřejmě to krupička byla. Všechny rybky krom neonek přežily. Už ani na žádné není flíček. Byly to tečky,jako když tam hodíte krupici a usadí se na rybách. Jen bych se chtěla ještě zeptat,jak dlouho měnit vodu aby to nepřežilo a ryby opět nehynuly. Stále máme teplotu na 30stupňů,sůl po výměně vody přidávám a obden vyměňuji 50%vody. Moc děkuji.
Lucie

Není, krupička je parazit, který sice na těle ryby uhyne , odpadne a o dno akvária se roztříští na spousty kusů. Z těchto kusů se " tvoří " další parazité a opět napadají ryby.
Co se týče poškození kořenů rostlin předpokládám, ža nikdo nebude rvát kytky jako kopřivu na zahradě a bakterie se snadno a rychle obnovují, například novou násadou , nebo ponechání si odsáté vody z povrchu hladiny , popřípadě filtru ( podle mě nikdo akvárium nikdy zcela nevysuší a tady jde o odsátí jen části vody, takže dost bakterií zůstane ).
Vždy jsem volil novou násadu...
PB

:>: broz.pavel -s tím granátovým druhem krupičky jsi mně fakt rozesmál....zadej si prosím do Google Ichtyophthirius multifiliis a něco si o vývojovém cyklu přečti....

pro ostatní co to neví: krupička je jeden z nejběžnějších zdravotních problémů u ryb,naštěstí bez problémů řešitelný -za svojí praxi jsem jí řešil tolikrát že to nejde spočítat,a dělat z toho vědu je naprosto zbytečné.

- takže UNIVERZÁLNÍ 100 PROCENTNĚ ŮČINNÝ NÁVOD: přisolit vodu 1 vrchovatá čajová lžička vody na každých 10 litrů vody v akváriu a aplikace esha Exit dle návodu,pokud máte topení zvýšit teplotu vody na 28-30 (ale není to podmínkou)při zvýšení teploty dbát na dobré prokysličení vody.po cca týdnu je po problému a pokud se léčba nasadí včas,nulová mortalita.Po ukončení léčby výměna 1/3 vody ob jeden 2 dni 2-3 krát za sebou kvůli odstranění zbytků léčiva.
Způsobů a léků je samo víc,tenhle se mi osvědčil jako nejlepší-rychlý levný jednoduchý a spolehlivý.Esha Exit je navíc velmi šetrný jak k rybám,tak k denitrifikačním bakteriím takže není třeba ani vyndavat filtrační média.Pozor ovšem na aktivní uhlí,to je třeba z filtru před zahájením léčby odstranit,naopak po ukončení léčby výborně odstraní zbytky léčiva.
Sado-maso aktivity jako vydavání a převařování písku a ostatních dekorací,vytrhávání rostlin atd. at si dělá kdo chce,ale jednoznačně je to nejen zbytečné a pracné,ale biologické rovnováze,rostlinám i rybám to jen uškodí.
-pro ůplnost možnost B bez chemie:nasolit vodu v množství 1 polévková lžíce na každých 10 litrů objemu akvária,toto množství se musí aplikovat na 3-4 krát v časovém odstupu aspon 3-4 hodiny aby se ryby mohli vyrovnat se skokově zvýšeným osmotickým tlakem vody a dalšímy parametry vody které se tím změní.Vhodné ale ne nutné je zvýšit teplotu na 28-30 při dobrém prokysličení vody.Podmínkou ovšem je že v akvárku nejsou rostliny,ty tuto koncentaci soli většinou velmi špatně snášejí (zejména jemnolisté druhy) taky ne každý druh ryb takovou koncentraci dobře snáší,takže pro běžného akvaristu laika doporučuji spíš první možnost i když sám příznivcem "chemie" v akvárku nejsem..

To Viper:
no koukám že bude veselo :-D
Na Tvoji radu jsem opravdu využil služeb strejdy googla.....

Dospělý jedinec se dorůstá až 1 mm, který se po dosažení svého vývoje uvolní z povrchu tkáně ryby a spadne na dno, kde se usadí na předmětu v akváriu. Tam si vytvoří hlenovou schránku a postupně se rozdělí až na 2000 malých jedinců, kteří hledají svého dalšího hostitele.

Souhlasím s tebou v tom, že krupička je snadno léčitelná a stačí k tomu pouze sůl a vyšší teplota, ale jak jsi myslel toto

pro ůplnost možnost B bez chemie:nasolit vodu v množství 1 polévková lžíce na každých 10 litrů objemu akvária,toto množství se musí aplikovat na 3-4 krát v časovém odstupu aspon 3-4 hodiny aby se ryby mohli vyrovnat se skokově zvýšeným osmotickým tlakem vody a dalšímy parametry vody které se tím změní.

?
Polévková lžíce na 10 litrů vody je asi trochu moc.
Stačí polévková lžíce na

100

litrů vody , v případě, že akvárium by mělo 500 litrů bys pak dával 50 lžic ? Kolik je to kilo?
Nevadí, nechť si každej dělá ze svého sladkovodního akvária klidně mořský, umím s tím žít. To je asi vše, co jsem k tématu hodlal říct.
PB

hmm chápu-napsals blbost,a místo toho abys to uznal,zakládáš tu flame...
takže popořádku:jestli to cos vygůglil a to cos předtím napsal ti připadá stejné,pak k tomu nemám co říct.
co se týče množství soli,trvám na tom co jsem napsal -koncentrace kterou uvádíš ty je pod hranicí preventivní dávky,o léčebné už nemluvím....pokud ti to vrtá hlavou,nalej si do kýble 10 litrů vody dej tam polévkovou lžíci soli a ochutnej -zjistíš že sotva poznáš že tam sůl je....jen pro ůplnost:salinita v mořích a oceánech není všude stejná,ale abys dosáhnul průměrné salinity moře,musel bys dát do 10 litrů cca 350 gramů soli...

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru