Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem gupka zlepeny chvost

Dobry den,som uplna zaciatocnicka a neviem si rady :( a tak sa obraciam na Vas s prosbou o radu..dostala som troch samcekov gupky v gulatom akvariu....po par dnoch som sa docitala,ze gula nieje pre rybky vhona a,ze samcekovia potrebuju samicky...asi pred tyzdnom som kupila nove 54l akvarium aj s filtrom,ohrievacom a vzduchom..kupila som samcekom 3 samicky..jedna znich uhynula hned na druhy den :(....dokupila som aj neonky a vcera som kupila dve latipinna silver mramor..dnes rano som si vsimla,ze samcek gupku ma zlepeny chvost a pohybuje sa hlavne na dne akvaria..jedlo mu celkom chuti ale je taky scucnuty..na internete som sa docitala,ze to je spinavou vodou ale mne sa zda uplne cista aj filter je novy a ako hovorim napustene bolo pred tyzdnom...pred chvilockou som kontrolovala samceka a nasla som druhu mrtvu samicku :( prosim ak mi moze niekto poradit ci mam vodu vymenit alebo som spravila chybu niekde inde? za vase cenne rady Vam vopred pekne Dakujem.. :)

Postup zakládání akvária - koupíme vhodné akvárium, techniku, říční písek, rostliny. Říční písek proprat, navršit na dno. Opatrně napustit vodou, nechat stát přes noc, aby se vyrovnala teplota. Osadit rostlinami, zapojit techniku (filtr, topení, vzduchování, osvětlení) a tu vykalibrovat - a pak alespoň týden nebo dva počkat NEŽ do akvária přidáme ryby. Ve filtru se musí pomnožit bakterie, rostliny zakořenit...
Jedna samička gupky je pro jednoho samečka málo. Šest gupek vůbec je málo. Na jednoho samečka je třeba počítat alespoň 2, lépe 3 samičky. Ideální by bylo k třem samečkům aspoň sedm nebo osm samiček. Tak 12 kousků celkem, z toho 3 - 4 samečci.
Jinak gupky potřebují vodu teplou kolem 25°C, dobrý filtr a často odkalovat dno. Obzvlášť pokud máte v akváriu ještě molly. Ty jsou dvě taky málo. Na jednoho samce je vždycky potřeba počítat aspoň dvě, lépe tři, samice. A nevím, jak komu, ale u nás se ukázalo, že i samice si mohou hodně dominovat a honit se kvůli hierarchii. Jinak i molly snese hodně, ale vyroste a zabere v akváriu dost místa. Neonek máte kolik? Těch je potřeba MINIMÁLNĚ deset. A mají poněkud odlišné nároky, než předchozí dva druhy ryb.
Poměrně slušné informace se dají najít na sera-radci- - samozřejmě, není potřeba nakupovat ihned a okamžitě pouze výrobky zmiňované v textu, je to svým způsobem reklamní brožura - veškeré produkty pro úpravu vody apod., říční štěrk, topení, filtry - to všechno vyrábí nespočet výrobců, je dobré si nejdřív projít nabídku a pak se rozhodnout... nicméně postupy jsou stejné.
Taky se leccos dočtete na rybicky.net ...
Jinak k tomu, co jste mohla udělat špatně - ono stačí, že ryby byly delší dobu v nevyhovujícím prostředí a těžko říct, jak se mají teď - jestli kontrolujete teplotu vody, čím krmíte, jak moc a jak často vzduchujete, jak a čím svítíte...

No to slepení ploutviček většinou způsobuje překyselení vody, nevyčištěné akvárko, zatuchlá voda...ale vzhledem k tomu, že píšete, že je akvárium čisté...tak bych spíš řekla, že jste tam dali ryby moc brzo. Pokud vám jedna ryba chcípna hned druhý den, tak to asi nebyla žádná nemoc, ale prostě reakce na nevhodné prostředí. V tom akvárku se nejdřív musí namnožit mikroorganismy, může se přidávat nitrivec, nebo něco, co to prostředí podporuje, dá se to koupit ve zverimexech...
Vzduchujete dostatečně? Živorodky špatně snáší nedostatek kyslíku, tyhle slepený ocásky se můžou dělat, i když v akvárku stojí voda a nevzuchuje se. Ale to by plavaly u hladiny. Napadá mě toho dost, ale nic mi nesedí k tomu čistýmu akvárku...tohle se děje spíš ze znečištěného prostředí:-/ Nemá pokřivenou páteř? To by pak mohla být tubera.

Slečna píše, že je rybka "scucnutá", tubera mě napadla taky. Máme jednu křivou holku, ale docela se nakonec zmátořila a funguje normálně...
Ty slepené ploutve - ještě mě napadl bakteriální rozpad ze špinavého dna - ono je čistý a čistý... ale souhlasím, že je potřeba víc informací. Taky se samečka mohla pokusit sežrat molly...
Spíš se divím, že padají gupky a drží se (asi) neonky...

U mě je to tak taky:-D Já už ty gupky začínám nesnášet:-D Kam se poděly ty nesmrtelný a nezničitelný ryby? Teď jsou to přešlechtění degéni, co popadaj, jen když trochu klesne teplota, trochu se to zakalí...Snažim se množit jen ty nejodolnější ryby, který se mi zdaj bejt geneticky v pořádku, ale prostě je to obyčejný paví očko, nic extra barevnýho a ve zverimexech to skoro ani nechtěj...pořád se ptaj "A nemáte spíš zbarvení Sun Gold, nebo takový ty tvamě modrý?" Musim říct, že se mi líp odchovávaj i jikernatky, než tihle chcípáci:-D Nejlepší na množení jsou snad bojovnice...ancistrusi, to je taky plevel. Ale dnešní gupky? To si jedna ryba v akvárku prdne a paví očka pochcípaj:-D Je to samá tubera, krupička, vodnatelnost...
Nešla by sem hodit fotka toho akvárka? Já to sice taky neměřim, ale co nějaký to pH vody? Pokud by to bylo moc kyselý, tak vyměnit, dát tam lžičku sody...ale on to bude spíš paradoxně opak, že to maj moc čistý:-/ S tim samečkem to moc nevidim...

Naja, není to, co bývalo, pravdu díš. Až na tu krupičku, díky všem rybím bohům, tu jsme si domů nikdy nezavlekli... tuberou trpí dania, poslední dobou víc a víc. Teď mám ve směsovým akva jednoho posledního hrbáče a přemýšlím, že poletí do rybího nebíčka a přemýšlím, jakou paseku by tam nadělaly kardinálky... :-D
Poslyš, neměla jsi někdy schubertky? Zjišťuju, že zřejmě u samců předchází tření docela výrazné zčervenání na břiše - nebo máme nějakou novou neznámou chorobu... ale zčervenali jen samci a začali se prohánět a imponovat, takže snad OK... a mečovák se teď zbláznil do největší molly a furt za ní dráhní... nevím, jestli ryby tenhle apetit popadl díky změně počasí, ale všechno to teď tancuje jak o život... ]:):-D To zase bude zdravé čerstvé stravy...
Tmavě modrýho gupáka máme jednoho. Beťák na něj machruje. A naše nejlepší a nejplodnější samička je krásně šedě bezbarvá, jen má velký puntíkatý ocásek. Ovšem samečci se o ni pěkně bijou...
Nojo, o víkendu budeme kalit, úúúú! ::):-D

To nic, nikdo se nenarodil akvaristou. Spíš jde o to si téma pořádně nastudovat, než se do toho člověk pustí. A hlavně moc nedat na rady prodavačů - ne každý je opravdu znalec v oboru, dnes to není povinné, většina jich chce prostě jen prodat nějaké zboží.
Jinak, akvaristika je pěkný koníček a když to člověka chytne... :-D A když se akváriu daří, je to krásný pohled. Přeju hodně štěstí rybkám i vám. Kdybyste cokoliv potřebovala, ozvěte se, v profilu mám i e-mail.

Este jednu otazocku by som mala..ked vypustim akvarium,rybky zatial dam oddelene do malych nadob,kupim spravny pripravok do vody,strk,raslinky a spustim akvarium nanovo,mozem tam dat rybky hned?Mam taky pocit,ze je to asi jedine rychle riesenie...v tych malych nadobach by nemali ani filter,ohrievac a ani vzduch..pride mi to ako najspravnejsie riesenie tejto situacie...alebo sa mylim? Dakujem moc

Nemůžete dát ryby do vody, kterou jste tam sotva nalila...a mít ryby v nějakejch flaškách, než se to upraví? To radši ne. Spíš počkejte, jak to dopadne s těmahle rybama. Co máte v tom akvárku? Máte tam dost živých rostlin? Ony se ty bakterie musí mít z čeho namnožit, jen tak se tam neocitnou...

Akvárium bych nevypouštěla. Chce to koupit co nejvíc rostlin, na začátek jsou nejlepší rychle rostoucí, např. Egeria. Nechat běžet nepřetržitě filtr a denně teď měnit cca 1/3 vody za odstátou. Co nejmíň krmit. Rybky nechte v akváriu, zbytečně by se dál stresovaly.

Možná by stačilo vybrat rybky, použít nějaký aquaregulátor a nějakou formu osádky do filtru (nitrivec) a počkat... no, tak 24 hodin, aspoň z nejhoršího... pak hodně vzduchovat, krmit spíš střídmě a častěji... průběžně doplňovat ten nitrivec nebo něco podobného (většinou je to tak na týden)...
V chemii se moc nevyznám, snažím se zmáknout to přírodní cestou, takže neustále praný filtr u závojnatek oživuju vymáchaním houby z filtru akvária gupek, apod. - ale to je rada, která vám moc nepomůže. :-[

JJ...taky když zakládám nový akvárko, tak tam vyperu filtr z jinýho:-) Opravdu to bude chtít ty živý rostliny, koupit ten nitrivec a myslim si, že nebude ani třeba vypouštět vodu, je potřeba jen doupravit tuhle. Ryby už nijak nezachráníte, ty to buď zvládnou, nebo ne, živorodky jsou obecně hodně citlivé na změny prostředí ve vodě.