Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agresivní neonka černá

Zdravím všechny,
jsem začátečnice a nevím si rady, mám 60l akva, v něm po "odborné poradě v prodejně " 4 neonky obecné, 2 neonky černé, 2 platy červené, 2 parmičky zlaté a 2 kominíčky, z počátku to bylo ok, rybičky si plavaly po celém akva a byl to fajn pohled, ale posledních 14 dní jedna neonka černá napadá všechny rybičky (podle vzhledu typuji samičku) kromě plat a kominičků, nejvíce je vysazená na parmičky, takže neonky a parmičky jsou celý den zalezlé v jeskyňce nebo pod filtrem a teprve až se zhasne tak se odváží ven, na žrádlo, ale připlavou všechny,nevím jestli nemám ty dvě neonky někomu věnovat, pomůže to vůbec, nebo je problém někde jinde ? Děkuji moc za radu nebo návr řešení.

Předmět Autor Datum
Nám černuchy nikdy problém nedělaly, ale neonek je zapotřebí pořádné hejno, alespoň 10 ks. Když jsou…
Y Draig Goch 02.02.2012 10:42
Y Draig Goch
dík za odpověď, tak krmivo mám univerzal, občas dám mražené , dno odkaluji každých 14 dní, vodu mění…
šutřík 02.02.2012 14:46
šutřík
To topení dejte klidně na 26, schubertky jsou sice karasi, ale v teplejší vodě jsou víc akční. Mraže…
Y Draig Goch 02.02.2012 15:44
Y Draig Goch
ještě jednou díky za informace a tip na web, mrknu a nastuduji, jinak ty černuchy vyměním se známým… poslední
šutřík 02.02.2012 19:21
šutřík

Nám černuchy nikdy problém nedělaly, ale neonek je zapotřebí pořádné hejno, alespoň 10 ks. Když jsou jen dvě, můžou se cítit se ohrožené a může to způsobit agresivitu. Jsou to docela čilé rybky, potřebujou hodně plavat, tak si dělají bezpečný prostor. Divím se, že jdou po schubertkách a divím se, že se schubertky schovávají - jsou to docela odrzlé ryby. U nás si jedny druhých nevšímají, ale mají svá hejna. Plata červená - to bude asi pestrá, ty jsou do červena - tam je dobře mít jednoho samečka a víc samiček... a jestli kominíček je černá molly, tak platí totéž - jeden samec, aspoň 2 - 3 samice, ovšem u nás to s molly dopadlo tak, že dominantní samice uhonila ty slabší a teď má harém tří samečků.
Jinak molly i schubertky i platy docela vyrostou, je hezké mít je v kontrastu s malými neonkami, ale počty by měly být tak 10 neonek černých, 10 neonek klasických, 5 schubertek, 5 plat a 5 molly... a akvárium aspoň 100 litrů. V té 60 l by bylo fajn mít tak 5 schubertek, 5 molly a přes deset neonek.
Teď mě tak napadlo - jak dobře máte nastavené topení? V téhle zimě by se mohlo v akva "ochladit", pokud nemáte termostat a autoregulaci, a to by klidně mohlo způsobit změnu nálady v akva. Další věc je krmivo - neonky obecně preferují "masitější" stravu, schubertky a molly zase spíš zelené - máte víc druhů krmiva nebo nějaký univerzál? Odkalovala jste už nebo ještě ne?

dík za odpověď,
tak krmivo mám univerzal, občas dám mražené , dno odkaluji každých 14 dní, vodu měním 1 týdně 15 litrů, a topení mám na 24 s termostatem, no zkusím ještě počkat, jinak je zkusím vyměnit za něco co mám, asi to bude tím, že jsou jenom dvě, sice to vypadá na páreček, ale nějak se tam nemůžou domluvit, skladba rybiček není moc dobrá, to už vím, ale dala jsem si poradit - zřejmě pán asi nevěděl o čem je řeč, možná pořídím ještě jeno akva někdy v květnu, ale tak dlouho je nechci stresovat, aby se jich ještě nechytla nějaká nemoc,tak uvidím.

To topení dejte klidně na 26, schubertky jsou sice karasi, ale v teplejší vodě jsou víc akční. Mražené je OK, ale chtělo by to ještě nějaké jednodruhové zelené - flora, spirulina, chlorella - hlavně parmičky a molly to potřebují, jinak hrozí že vám sežerou kytky (pokud máte živé) nebo vyčistí terárium od řas (pokud budou trochu jedlé) a hlavně jim to bude chybět. Neonek je opravdu vždycky potřeba hejno, aspoň 10 - 12 kousků, pak jsou v pohodě.
V prodejně je to těžké, oni chtějí hlavně udělat tržbu... ale semtam narazíte i na slušné prodavače, co mají páru. Ale to spíš sporadicky. Ode mně byste taky míň jak 8 neonek nedostala... :-D Ta kombinace není špatná, jen je všech málo.
Jinak výborný web je www.rybicky.cz - mají to skvěle a přehledně zpracované a hodně informací k potřebám jednotlivých druhů ryb.
Jinak chválím zodpovědný přístup a přeju hodně štěstí a zdraví vám i rybkám.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru