Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak filtrovat jezírko?

Čus. Známej má jezírko, a nikdy ho nečistí, i když teda má vyměňování filtru venku. Já mám 150l jezírko, celkem velkej filtr, a udělal jsem to tak, že tam mám fontánku aby byl vzduch a ještě dole tak aby se ta voda točila. Ale stejně to je za 2 týdny jak koprovka. Nemám tam kvítka ani kameně.
Jak to děláte vy, abych nemusel měnit vodu a jenom vyčistil filtr?
Díky za rady :)

Tak udržet vodu v zahradním jezírku po celou sezónu křišťálově čistou, je spíš zázrak než pravidlo. Klasické mechanické filtry většinou nestíhají, a použití chemie se soudný člověk kouká raději vyhnout. V takhle malém jezírku je udržení biologické rovnováhy skoro nemožné, obzvlášť když díky zvýšenému slunečnímu svitu začnou bujet řasy a sinice. Výměna vody podle mě nepomůže, spíš naopak. Čerstvá voda bývá plná živin, takže k množení řas a sinic ještě více přispěje. Obvykle pomáhá zvýšit kapacitu pískové náplně (přiřadit ještě jednu nádobu s pískem) a jezírko alespoň částečně zastínit. Záruku vám pochopitelně nikdo nedá, ale za pokus to stojí. Použití chemie je také možné, ale jestli máte v jezírku rostliny, ryby, případně žáby či čolky, můžete o ně přijít, což byste asi nechtěl.

Obávám se, že obyčejná houba (nejspíš ani nebude moc velká), je pro zajištění čisté vody v zahradním jezírku naprosto nedostatečná. Účinnou pískovou filtraci lze celkem jednoduše vyrobit s minimálními náklady. Asi bych nekupoval komletní předražené zařízení, které nabízejí výrobci, ale snažil bych se trochu experimentovat. Jedinou investicí by bylo kvalitní čerpadlo s dostatečým výkonem. Jako filtrační kartuše možno použít jakékoliv nádoby, třeba staré plastové kanystry, naplněné hrubým štěrkem, které lze přiřazovat podle potřeby, v závislosti na výkonu čerpadla. Je jasné, že interval propírání štěrku bude odvislý od zněčištění vody.

Funkce je naprosto jednoduchá. Jde o to, prohnat vodu vrstvou písku, a je celkem podružné, jestli shora dolů, nebo naopak. Spíš bych ale volil variantu shora dolů, samospád by mohl čerpadlu výrazně ulehčit. Písek není třeba měnit, pokud se z něj už nestane vyloženě mazlavé bahno... obvykle ho stačí jen dokonale proprat pod tekoucí vodou.

Tak supr. Udělal jsem to z asi litrové flaše, a dal tam písek z bazénové filtrace. Byly nějáky problémy, ale už to šlape :) Zatím to mám puštěny 3 dny a voda je jak nová, mám pocit že je to lepší.
Akorát to mám trochu neprakticky na vyčišťování.
Myslíte že ten písek vydrží trochu dýl, že bych měnil jenom houbu a písek myl jednou za čas? (jde mi to nejdřív přes houbu)

Ja ze sve zkusenosti doporucuju dnovej filtr. Ten svuj sem spachal tak, ze na dno jezirka sem hodil par sutru jako dilataci, na to hodil podlahovej rockwool vyriznutej do tvaru jezirka a do nej riznul diru, do ktery jsem zapasoval cerpadlo. Nahazel jsem dno a voila - frci to uz dva roky ku spokojenosti my i zavojnatek.