Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak filtrovat jezírko?

Čus. Známej má jezírko, a nikdy ho nečistí, i když teda má vyměňování filtru venku. Já mám 150l jezírko, celkem velkej filtr, a udělal jsem to tak, že tam mám fontánku aby byl vzduch a ještě dole tak aby se ta voda točila. Ale stejně to je za 2 týdny jak koprovka. Nemám tam kvítka ani kameně.
Jak to děláte vy, abych nemusel měnit vodu a jenom vyčistil filtr?
Díky za rady :)

Tak udržet vodu v zahradním jezírku po celou sezónu křišťálově čistou, je spíš zázrak než pravidlo. Klasické mechanické filtry většinou nestíhají, a použití chemie se soudný člověk kouká raději vyhnout. V takhle malém jezírku je udržení biologické rovnováhy skoro nemožné, obzvlášť když díky zvýšenému slunečnímu svitu začnou bujet řasy a sinice. Výměna vody podle mě nepomůže, spíš naopak. Čerstvá voda bývá plná živin, takže k množení řas a sinic ještě více přispěje. Obvykle pomáhá zvýšit kapacitu pískové náplně (přiřadit ještě jednu nádobu s pískem) a jezírko alespoň částečně zastínit. Záruku vám pochopitelně nikdo nedá, ale za pokus to stojí. Použití chemie je také možné, ale jestli máte v jezírku rostliny, ryby, případně žáby či čolky, můžete o ně přijít, což byste asi nechtěl.

Obávám se, že obyčejná houba (nejspíš ani nebude moc velká), je pro zajištění čisté vody v zahradním jezírku naprosto nedostatečná. Účinnou pískovou filtraci lze celkem jednoduše vyrobit s minimálními náklady. Asi bych nekupoval komletní předražené zařízení, které nabízejí výrobci, ale snažil bych se trochu experimentovat. Jedinou investicí by bylo kvalitní čerpadlo s dostatečým výkonem. Jako filtrační kartuše možno použít jakékoliv nádoby, třeba staré plastové kanystry, naplněné hrubým štěrkem, které lze přiřazovat podle potřeby, v závislosti na výkonu čerpadla. Je jasné, že interval propírání štěrku bude odvislý od zněčištění vody.

Funkce je naprosto jednoduchá. Jde o to, prohnat vodu vrstvou písku, a je celkem podružné, jestli shora dolů, nebo naopak. Spíš bych ale volil variantu shora dolů, samospád by mohl čerpadlu výrazně ulehčit. Písek není třeba měnit, pokud se z něj už nestane vyloženě mazlavé bahno... obvykle ho stačí jen dokonale proprat pod tekoucí vodou.

Tak supr. Udělal jsem to z asi litrové flaše, a dal tam písek z bazénové filtrace. Byly nějáky problémy, ale už to šlape :) Zatím to mám puštěny 3 dny a voda je jak nová, mám pocit že je to lepší.
Akorát to mám trochu neprakticky na vyčišťování.
Myslíte že ten písek vydrží trochu dýl, že bych měnil jenom houbu a písek myl jednou za čas? (jde mi to nejdřív přes houbu)