Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Akvaristika - začátek

Ahoj. Uvažuju o koupi akvaria a nějákých ryb. Chtěla bych spíše menší akvárko, ale nevím co do něj. Měli by jste nějáké rady: jaké akvárko, rybičky, rostlinky a další věci co by byly potřeba? Vůbec se v tom nevyznám. A jak často je třeba měnit voda nebo krmit rybičky. Děkuji všem :)

Začínáte s akvaristikou? V SUPERZOO.cz vám poradí (reklama)

Když zagooglíš, najdeš mraky informací, nejlepší je pořídit si knížky, nebo zajít do knihovny;-) Ale zkusím ve zkratce poradit, protože mám hovornou:-D Nejlepší by bylo asi vybrat nejdřív rybičky a podle toho pak zařizovat akvárko. Pro začátečníka se podle mého názoru nejvíc hoděj živorodky (paví očka, platy, mečovky, black molly atd.), všelijaký tetry (neonky, tetry černý atd. atd.), ancistrusi, pancéřníčci, bojovnice a spousty a spousty dalších, v knížkách a na netu je toho až kam, každopádně ne všem by vyhovovalo akvárko o třiceti litrech a můžou mít rozdílný nároky na teplotu vody, krmení, rostliny, takže aby se k sobě hodily. Co se týče velikosti akvárka, tak čím větší, tím lépe a paradoxně méně práce. Malý akvárko hůř funguje ve smyslu udržení vhodných podmínek - rychle se v něm zkazí voda, zaroste řasou, ryby ho rychleji zaneřáděj atd. Zkrátka se musí častěji čistit (měnit voda, odkalovat bordel ze dna, čistit skla atd.) Co se týče krmení, tak co nejpestřejší a kromě sušeného třeba i patentky, nitěnky, nebo mletý špenát apod...záleží na druhu ryb. Krmit je lepší častěji v menších dávkách. K údržbě akvárka...no já to dělám tak, že jednou za týden vyměním třetinu vody a jednou za čtrnáct dní odkalím dno.
Hledej aspoň na netu, stačí zadat "rybičky pro začátečníky", "rostliny do akvária" atd. atd....jinak akvárko neni žádná věda...

já by jsem doporučoval Platy nebo paví oka a naprosto nenáročné rostlinky na tvrdost vody
předpokládám že nebudeš něak investovat do osmoz a podobných zařízení pro upravu vody

do malého akvária například 50x30x30 třeba 20ks plat nebo oček + 3 kusy mřenky thaiské a 3ks ancistruse a máš krásné akvárko

tvrdí se, že na centimetr rybího těla litr vody. Nicméně, imho je to nesmysl. Kamarád částečně podnikající v odchovu ryb se tomu jen směje a dělá taky rybí mix, kdy ryby určitě nemají toliko litrů samy pro sebe..

A z mého pohledu, doporučuju tetry, parmičky. Podle mě daleko odolnější než nějaké živorodky. Možná se člověk nedočká odchovu, nicméně mám pocit, že tyhlencty živorodky všechny jen obtěžujou, jak kdysi řekl jeden kamarád

Jojo...taky jsem se tim nikdy neřídila, přijde mi to jako plýtvání prostorem v akvárku. Ty živorodky hlavně člověk musí koupit od nějakýho pořádnýho akvaristy a ne ty chcípáky, který jsou ohnutý, jak skoby už ve zverimexu a osobně bych je dávala do akvárek, kde jsou jen živorodky a nemíchala to s tetrama apod. Jako úplně nezničitelný se mi jeví tetra černá, s úspěchem přežívaly veškerý moje akvaristický průsery a ještě se dožívaly úctyhodnýho věku.

:-D
Zrovna včera jsme řešili naší momentálně jedinou a poslední tetru černou v živorodkovém akváriu. Plave s barbusama, asi si myslí, že je taky barbusa a je jí, podle záznamů, kousek přes 7 let.
Přerybněné akvárium - éééé... to je těžký. U závojů je 110l přerybněný dvěma kusy a u pavích oček jich v 60l může plavat 40 a je to jak nic... třeba živorodkové akva by u nás jistě splňovalo podmínku přerybnění, ale nevidím žádné bitky (kromě vnitrodruhových, když si imponují samečci) ani nemoci. Jo, minulý týden měla jedna schubertka cosi jako malou plíseň na hřbetní ploutvi, osolili jsme je, dali třídenní kůru FMC, vyměnili vodu a hotovo. :-D Myslím, že to FMC bylo až skoro zbytečný, ale zas nač riskovat? Ryb je tam jak u dobrejch... :-D
Jinak do začátku - akva aspoň 60 - 80l, obyč říční štěrk na dno, nějaký vytrvalý kytky (zlatej anubias, zakruticha, šípatka), hejno pavích oček nebo skupinka barbus + schubertek + mečovek...
A naučit se všechno o rybách...

pri tom pravidle 1 cm/1 liter samozrejme treba zapojiť aj zdravý úsudok :) to pravidlo platí všeobecne pre rybky o veľkosti zhruba 4-6 cm. Určite by sa nedala chovať polmetrová ryba v 50-60 l akváriu, ani pre 2-3 ks 20-centimetrových by to nebolo vhodné. Nejde len o rozmery, ale s dĺžkou rastie aj objem ryby, jedna 20-centimetrová určite znečistí prostredie rýchlejšie a viacej než povedzme štyri 5-centimetrové

ja by som tiež moc živorodky neodporučil, tak ako píše Réza - v predajniach sú dostať často chcipáky. Navyše mám dojem, že mnohé línie kedysi nenáročných druhov sú už moc prešľachtené, zdegenerované a chúlostivé

z mojich skúseností sú takmer "nezničiteľné" napr. mrenky ružové (= parmička nádherná, Puntius conchonius) alebo rajovce dlhoplutvé Macropodus opercularis

musel by sem mít bazény a né akvária aby jsem dodržel 1cm 1L vody
vedle sebe mám akvárium 60L a v něm asi 200 samců pavích ok a 4 ancistruse + prcky, je to jen dočasně ale zvládám to bez problémů jen odkalovat musím 2x týdně.
a 20 plat to se vejde do dlaně to je jak plivanec ve 100L:) to nic neni a ty mřenky sou taky ok a ještě vožerou řasu a ancistrusové pokud mají samozřejmě kam zalíst sou naprosto bez problémů a stačí jim sem tam něaká zelenina

nedělejte z Platy kapra:) a z Ancistruse Mobidika
platy tak 4cm a co tu mám Ancistruse tak jestli mají 10cm tak to je hodně ale možná mají i 12 já je neměřim
v každým případě přerybněný to není to zase né

a přešlechtěnost a degenerace u pavích oček a celkově živorodek to taky neni niak strašný spíš to dávám za Lemploství těm prodejcům který za krátkou dobu z pěkný ryby toho chcípáka udělají a když ne oni pak lidi co si je koupí

ruku na srdce jak krmíte třeba paví oka?
já krmím 3-4 x za den
a jako krmení používám v průběhu týdne asi toto: Vipan,granule,Artemia,mražený patentky ,kyklop ,živé nítěnky, občas octomilky a rybky mám naducaný jak jen to jde
krmím raději méně ale častěji
a mám z 90% jen živorodky
některé samice pavích ok v mém chovu ( to si musím stejně vyfotit ) mají hravě 8cm a u endlerek asi 6cm :D četl jsem někde že to má bejt u pavího oka 4cm a u endlerek 3-3,5cm :D a mečovky mám některé hravě i 15cm
jenže ty rybky se futrujou tak že z potěru jdou za 3-4 měsíce do prodeje a ne až za 6 měsíců a i samci sou tlustý jak buřtíci a ne chcípáci placatý :D
jediný co je problém je teplota
mám tu formu pavích oček co má být udajně přírodní formou ( to sou ty mega samice )a ty mě hravě rodějí potěr i v 19c což u šlechtěných forem hrozí i nachladnutí .

jinak se omlouvám ale živorodky jsou moje srdeční záležitost a upřednostňuji je vždycky :)
každopádně každému se líbí něco jiného :)

J.Vávra: Lenže to čo popisuješ je zrejme chovňa a nie štandardné "hobby" akvárium, o založenie akého zjavne ide v pôvodnom dotaze - prevádzka asi nebude rovnaká

Inde si písal, že máš akvária (aspoň to s hemichromismi) prietočné - t.j. sústavne voda odchádza a prichádza čerstvá. To je podľa mňa zásadný rozdiel oproti bežnému akváriu, kedy by jednoducho 200 gupiek v 60 l akvárku nemohlo zdravo fungovať, resp. chovateľ by musel sústavne otročiť na výmene vody (?)

no zrovna v tomhle akváriu dokap nemám ale vše je ok
a dvakrát týdně odkaluji a defakto měním 1/3 vody
hold toho hodně naprděj
ale u samic je nechat nemůžu protože by se jim začli trhat ploutve
a mohl by jsem si je nechat akorád tak pro kočku
:)

mě se hrozně líbí ta péče v těch zverimexech
když jim řeknu krmte to pořádně máte je něak hubený tak se mě dostává třeba odpověď to nejde šéf by nás sežral a nebo tohle jim stačí to jsou jen Očka

Jojo...ve zverimexech to všechno krměj jen tak, aby to nechcíplo hlady...já bych se bála koupit si v mnohym zveráku i gupku, když to vidim3-[ Ohlý skoro do pravýho úhle, kolíbá se to, slepený ploutve...humus...jedinou poctivou akvaristiku v tom našem City, kterou měl soukromník a kde měli krásný zdravý ryby zavřeli. V těch velikejch pet-centrech už to stojí za prd. Nedavno jsem v jednom takovym byla na čumendu a zrovna se mi naskytka komediální situace, kdy slečna za pultem radila pani, že morčátko žere hobliny a to prej musej mít kurzy, já to vážně nechápu...dávám morčátku rok...maximálně dva:-D

to je to co já nechápu
poctivá Česká akvaristika co má většinou ještě jen své ryby
a snaží se prodávat ,jen to co je kvalitní a to za ceny, kdy
samozřejmě vydělají akorád tak prd , tak taková zkrachuje a je nucena ukončit prodej
a Velké molochy co mají zaměstnanců jak nasr... ceny přemrštěné a mnohdy šmejdy prodávají a nabízejí jako best of + krmení i když kvalitní mají drahé jako prase
tak těm to funguje a to nemluvím o těch rybách co jsou dobrý tak pro kočku
a většinou to je chybou těch školených prodavačů co doma mají akorád tak časopis náš puňta ale sou mistři v oboru

za blbejch komančů byl učební obor prodavač ve zverexu
jeden tento obchod i s origoš prodavačem funguje stále na konci Lidický u mostu

dneska to je o tom jak vytáhnout prachy z lidí
za 3 dny školení jste mistr a můžete prodávat v obchodě a člověk s praxí 20 roků
pokud ji nemá podepsanou a já nevím co tak ten v tom obchodě prodávat nemůže a nebo nemůže vlastnit ani obchod se zvířaty!
bože kde to jsme??? ( hodnotit by se podle mě měli znalosti a ne zaplacená učtenka na několik tisíc )

já myslel před těma rokama že to je na ochranu těch zvířat v obchodech a né na tahání peněz za nic
protože ty prodavači sou stejně mnohdy tupí a rozuměj tomu jako koza petrželi

každej měsíc mě od těhle židáků chodí několik emailů s přihláškou do těhle kurzů
já si o tom myslím své a myslet budu je to jen banda zlodějů a to včetně bohužel nejmenované ZOO kde tato školení jsou ale je to hold státní tak se nedá nic dělat.
Mě by osobně zajímal názor těch kvalifikovaných Zoologů kteří tam hustěj do palic těhle lidí to co se oni učili 30-40 roků a z čím přicházejí do styku dnes a deně za naučí za 3 dny nebo aby sem nežral týdny xx lidí
+ na konci školení asi bublinkovej mejdan a nebudem si nic nalhávat doba je zlá a práce málo takže kolikrát to jsou i absolutně lidi bez vztahu k těm zvířatům tak jak by mělo bejt.
A co mě ale zaujalo tak zatím s nejlepším personálem který tomu rozumí
jsem se setkal v Hornbachu kde by jsem to třeba ani nečekal ale zdá se že tam je plno zapálenejch koníčkářů narozdíl třeba od PetCentra a Profi ZOO

V Hornbachu na Černém mostě řádí jeden docela šikovný pán v akvaristice, vždycky ho poslouchám, jak promlouvá do duše budoucím akvaristům a obdivuju jeho trpělivost.
Co se týče personálu Petek, sice probíhají všelijaká školení a samozřejmostí dobrého vedoucího by mělo být postarat se o znalosti personálu - ale smutná pravda je, že fluktuace je taková, že to ani nejde. A taky že slusný chovatel a člověk, kterému jde o zvířata až v první řadě, to nemůže dlouho vydržet. Dobře, zkrmuje se promolený a prošlý žrádlo, jen naprosto minimální množství, opravdu jen aby zvířata nechcípla... to se dá dořešit, když je člověk blbej a cáluje toho spoustu ze svýho (což nejde dělat donekonečna) - ale hrůza je nějak ustát blbý zákazníky. Všechny ty požadavky, doměnky typu "Dyk se tam vejde!" a "Nestačilo by tomu..." - dáte někomu půlhodinovou přednášku, jak se správně starat o zvolené zvíře, domníváte se, že padla na úrodnou půdu - a už je tu dotaz, jestli by se přece jen ten králík nevešel do té klece 40*25*25, dyk je přece malej a bude celý den venku... a na dotaz kde bude bydlet, až bude velkej a co s ním, až začne přehlodávat kabely akorát prázdný pohled... majitelé koček, kteří nechtějí aby kočka dělala to, co kočky dělají - lezla na skříně a nábytek, škrabala gauč, mňoukala v noci za dveřmi... majitelé psů, kteří nejsou sto pochopit, že Jack Russel je teriér a dvě desetiminutové procházky denně mu nestačí a proto jim pes demoluje byt (ony by třeba stačily, ale ne že panička dojde do parku, sedne si na lavičku a pes deset minut sedí u ní...)... a do toho pochvala zaměstnanci, který jako "malého mazlíčka jako dárek pro přítelkyni do garsonky" prodá klapavku v miniaturním akváriu - na to prostě slušný člověk nemůže mít nervy.
Situace v obchodech obecně stojí za prd a v obchodech se zvířaty ještě víc. Jen se děsím, kdy mi zavřou mou oblíbenou opravdovou "akvaristiku", kde byly vždycky k sehnání pěkné, zdravé, dlouhého věku se dožívající ryby za relativně příjemné ceny... Už jsme tam aspoň dva roky nebyli... ono není proč... ryb je dost...