Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nemoc pancéřníčků

Dobrý den, asi před měsícem jsem si koupila 2 pancéřníčky skvrnité jenže asi po týdnu se 1 začal chovat divně, místo čištění dna blednul a nic nedělal, pak se začlo stávat, že se nemohl udržet u dna a i přez snahu se udržet vyplouval nedobrovolně k hladně . Další den už začal ležet i na boku ale stále dýchal, už je v jiné nádrži a stále jen leží na boku. Začala na něm růst jakoby bílá řasa a na té straně co leží má jakoby krvavé podlitiny.krevetky a paví oka jsou zatím v pořádku. Nevíte, čím by to mohlo být? Tohle jsem totiž u rybičky ještě neviděla. Předem moc děkuji za případné rady
Změna předmětu, původně: Simča (Kurt)

Podľa mojich skúseností sú pancierníčky celkom bezproblémové, ak je voda dostatočne filtrovaná (samozrejme ak nemajú nejakú nemoc už donesenú z predajne/chovne). V akváriu so slabou filtráciou a zanedbanou výmenou vody však mávajú zdravotné problémy, napríklad že zblednú a nafúkne sa im brušná dutina (vodnateľnosť ? ), a po kratšom čase zvyčajne aj uhynú.
Dávno ako decko som mal jediné "spoločenské" akvárium, kde väčšinou žili mečovky, gupky, tetry neónové, tetry čierne, guramy, bojovnice, ... , bol tam slabý molitanový filter na vzduchovací pohon a vodu som menil tak raz do mesiaca (1/3 objemu). Tieto ryby to zvládali bez väčších problémov, avšak kúpené pancierníčky (C. paleatus, C. schulzei/aeneus) vždy po pár týždňoch hynuli. Neskôr som zriadil ďalšie akvárium, kde už bol výkonnejší filter a aj som dbal na častejšiu obmenu vody (zhruba 2-3x do mesiaca) a tu žili Corydorasy dlhodobo bez problémov, dokonca sa pravidelne neresili.

Takže ja to vidím na zlé hygienické podmienky v akváriu, treba zlepšiť kvalitu vody. Samozrejme kupovať ryby na pohľad zdravé, nesmú mať prepadnuté bruchá ani príliš nafúknuté smerom dole.

"Bílá řasa" je plíseň. Jakoby krvavé podlitiny jsou buď z toho, jak leží na jednom boku, nebo se k plísňovému onemocnění přidal nějaký druh bakteriálního rozpadu.
Jinak plíseň může řádit i v napohled čistém akváriu, může jí mít třeba jen jediná, citlivější, ryba - říká se, že pancéřníci jsou citliví (z vlastní zkušenosti nevím, ti naši byli všichni vždycky OK) hodně...
Jakou máte teplotu v akváriu, filtraci, počet ryb, objem akvária? Ať se na to podíváme. Taky čím krmíte, jak často odkalujete, vyměňujete vodu?

Akvarium má asi 18 litrů, mám ho víceméně jen kvůli krevetkám, filtr tam mám na 30 litrů a vodu měním tak 2x do měsíce a tak 1 za 2-3 měsíce čistím akvárium kompletně . Myslím si, že to bude vysoce kvalitním nejmenovaným zverimexem, měla jsem pancé ř n í č ka z prahy a měla jsem ho v želváriu kde je ta voda hodně často špatná a byl oki. Jdpravda , že z tohoto zverimexu jsem neměla problém jen z rybou, ale i s papoušky a s křečkama

Tož, jestli je pancéřník z Petka, může to být...
Dvě gupky? To jako vážně? Je to hejnová ryba, mělo by jich být aspoň deset, poměr tři samečci na sedm samiček. Ještě líp tři samečci na devět samiček...
Nemá smysl do tam malého akvária dávat něco jiného, než ty krevetky. Radši jednu věc a pořádně, než několik.
Jinak dno klasicky odkalujete? Nebo jednou za ty dva tři měsíce všechno vyndáte a startujete po kompletním vyprání znovu?

Ono to komplet čištění, pokud je to to, co si pod tím pojmem představím já - tedy vyndat obyvatele, vylejt vodu, vyprat či vyvařit substrát, umýt kytky, vyprat filtr - to je obrovský zásah a jako by akvárium začínalo znovu od začátku, tudíž by 14 dní mělo jet naprázdno, atd. Snazší je odkalit jednou za 14 dní dno zvonem, 2/3 vody, doplnit, lehce přemáchnout filtr... a tak jet pořád pryč. Kompletní čištění jedině když je v akváriu nějaký parazit nebo něco, co nejde zničit mechanickou cestou.
Jo, pár endlerek by se tam dalo, ale pancéřníci asi vážně ne. Naši dva sice řádí ve směsovém akváriu, ale to je 100l s poněkud jinými podmínkami. Další věc je teplota. I když oficiálně má pancéřníček rozmezí docela velké... ve vodě by problém být neměl, krevetky jsou na ní docela citlivé, ne? Nedělám je, takže odhaduju z toho, co vím obecně.
Další možnost je, že jste koupila starý slabší kus s mladším a ten starší se prostě normálně poroučel.

Presne tak, to akvárium je akurát pre krevetky. Mohli by byť s nimi aj nejaké gupky (lepšie endlerky), ale údržba je potom náročnejšia. Pre pancierníčky je žalostne malé, a ak sú to mladé thorakáty, potom "s pánom bohom" :( ... naozaj, ako sa tu donekonečna omiela, treba si najskôr niečo o akvaristike preštudovať dopredu :!:, nekupovať rybky len preto, že sú v predajni maličké a pekné.

Takze nejlepe nechat tam jen krevety a nejakeho sneka na cisteni? Me totiz ve zveraci rekli, ze maj akva 10 litru, maj tam krevety, pancernicky a pavi oka a ze to maj oki, tak ja si tam dam jen ty krevetky a nejakeho sneka, pokud se tam zadny"cistic dna" nehodi, tak je tam trapit nebudu

Paví očka od želv (klapavky) byla vždycky ta nejlepší, nemůžu si pomoct. Nejlepší barvy, zdravá, dožívala se vysokého věku... nevím, co na to ti ancíci, ale jestli nejeví známky problémů, tak to nemá smysl řešit. Ampulárie u želv by snad problém být neměly.
Co se týče té kompletní očisty, je zbytečná a ničí se tím pomalu vybudovaná biologická rovnováha v akváriu. Lepší je jednou za 14 dní vyčistit dno pomocí odkalovače, tak 2/3 vody, a dolít odstátou (eventuálně doplněnou nějakým Aquasafem, když je jaksi problém nechat odstát dost (cca 100l) vody... :-D). Je to vlastně jako bys jednou za ty 3 měsíce dělala nové akvárium a pak by bylo žádoucí před přidáním/vrácením osádky nechat zase tak 14 dní vytvářet biologickou rovnováhu. Takhle zůstane dost té původní "živé vody", aby se hodila rychleji do pohody. Pak je ještě možnost použít nějakou chemii s přátelskými bakteriemi a na úpravu vody, atd. - ale toho bohužel nejsem příznivcem, takže se v tom nevyznám.

Ja mam 2 zelvi zlutolici. Taky jsem si ted napsala jeste jeden dotaz ohledne pripravku do vody pro zelvaria, radsi uz se zeptam, nez abych jim nejak ublizila, sice to co tam pisou je hezke, ale nejak uz nechci verit tomu co radi zverimexi a tak, odted si radeji necham poradit od chovatelu. Moc dekuji:))