Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem režim filtra

Ahojte.
Poprosila by som skusenješích o radu.
V akvaristike sme začiatočníci. Akvarko máme 126 litrové, podla literatúry sme sa ho snažili zariadit, zasadili sme don nejaké rastlinky a nechali sme ho zabehnút2 týždne a teraz cca týžden v nom máme už aj ryby-mečúne, black molly,golden molly, tetry neonové, mrenky...
Filter v akvarku je EHEIM 130. Moje otázky sú:
1)V akom režime je najlepšie nechat bežat filter? Myslím silu výkonu.
2) Na filter sú k dispozícii dva násadce- dýza s tryskami, ktorá čerí vodu a difuzor s hadičkou so vzduchovým ventilom,ktorým sa dá riadit prívod kyslíka do vody. Co je lepšie na nom ponechat? Neviem totiž, ako je to s okysličovaním vody. Rybkám zdá sa, že sa darí dobre,ale vždy po krmení nejakých pár minút dýchajú tesne pod hladinou, z čoho usudzujem, že možno majú nedostatok kyslíka.
3)Ako je to s osvetlením? Momentálne svietime celý den-dvoma svietidlami, na noc zhasíname. Pýtam sa preto, že sa chystáme o nejaký čas na cca 5 dní odíst a chcem sa poradit, či nechat celý ten čas svietit alebo si obstarat nejaký časový spínač. A takisto ako je to s krmením počas našej neprítomnosti? Je nutné aby rybky chodil niekto krmit,alebo tých 5 dní zvládnu aj bez?
Dakujem.

Co do síly výkonu filtru - tak akorát. Aby čistil vodu, ale nejel moc. Musí se to odhadnout, resp. zjistit podle toho, jak moc budou ryby + zbytkové krmivo špinit vodu.
Co se týče vzduchování - máte nějaké jiné? Pokud ne, asi by byl lepší difuzor, pokud máte dojem, že ryby potřebují vzduchovat. Nicméně v případě, že je dost rostlin, stačí filtr, který čeří hladinu. Zkuste použít difuzor a když to bude rybám vyhovovat a prospívat, nechte to tak.
Osvětlení - kupte časovač. Ryby potřebují noc, jako každý živý tvor. A vy si ušetříte práci, nastavíte si 10 - 12 hodin a máte pokoj. Co do krmení, dobře zajeté akvárium se zdravými rybami by 3 - 5 dní asi dalo (aspoň mě by nenapadlo to hrotit, ryby by požraly případné mladé, šneky, ojedly by řasy...), spíš by mi vadilo, že by se mohlo něco přihodit s filtrem nebo topením... takže když jsme na chvíli pryč, úřaduje nám tchýně a jednou denně zajde všechno zkontrolovat. Jinak se vyrábí víkendové a týdenní krmivo, tableta která se přilepí na stěnu akvária a postupně se rozpouští a ryby ujídají.

Dakujem za rady:)
V akvarku máme 5 rastlín, celkom slušne sa im darí. Spočiatku sme mali napojený práve difuzor,ale mne to pripadalo, že niektorým rybám to akoby prekážalo. Potom sme zapojili dýzu s tryskami a celkovo sa situácia viac stabilizovala, rybky si krásne plávali, akurát každý den po tom krmení na pár minút dýchali pod hladinou,ale ozaj len chvilkami.
Iné vzduchovanie v akvarku nemáme, budeme to sledovat a prípadne doplnime iný sposob. Ak by ste mi napísali,čím najlepšie vzduchovat, budem vdačná:)
O týždennom krmive som nevedela, diky za tip.

V pohodě. Doma máme nastavený v živorodkovém akváriu filtr tak, že za hodinu 4x projede objem akvária...
Na vzduchování stačí motorek, hadička a kámen, dá se to nastavit i na docela jemné (u velkého akvária a podle možností umístění bude možná potřeba zpětný ventil).
Jinak, jak říkám, v případě pěti dnů by bylo lepší, kdyby někdo z rodiny zaskočil akvárium zkontrolovat, jestli je všechno OK.