Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kančík perleťový x tlamovci

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat zda je možné chovat v 450l akváriu kančíky perletové s různými druhy tlamovců. Kančíci mají cca 21cm a tlamovci od 5cm do 20cm. Mám možnost je od jednoho chovatele dostat, ale nevím jak by si na ně moji tlamovci zvykli, tak vás moc prosím o rady, abych toho potom nelitoval. Pán říkal že kančíci jsou v akvárium se skalárami a nic jim nedělají. Ale stejně se raději zeptám na vaše názory díky moc. Pavel
Upravená veľkosť písmen. (Kurt)

Předmět Autor Datum
Videl som vo viacerých "výstavných" akváriach tento druh s malawi cichlidami. Samozrejmosťou by malo… nový
perenquen 21.05.2013 07:54
perenquen
Zdravím, ze své zkušenosti tyto kombinace nedoporučuji. Kančíci jsou velmi dominantní ryby se silně… nový
RBr 21.05.2013 10:03
RBr
Děkuju moc za rady všem. Tak já opravdu nevím. A když bude jenom jeden samec tak si furt myslíte že… nový
Neubeer 21.05.2013 17:54
Neubeer
Zdravím. Začínal jsem jako většina akvaristů. Nádrž cca 30L, očka, mečovky, mraky šneků, na dně pís… nový
RBr 22.05.2013 10:12
RBr
Pokračujte v akvaristice, to je supr ale těch 30l? nemělo to být 300? :-D nový
Alien 23.05.2013 21:24
Alien
Zdravím, tak kančíky jsem odmítl raději. Tedka odchovávám tlamovce pestré a tlamovce žluté, mám asi… poslední
Neeuberr 30.05.2013 09:00
Neeuberr

Zdravím,

ze své zkušenosti tyto kombinace nedoporučuji. Kančíci jsou velmi dominantní ryby se silně vyvinutým teritoriálním chováním. Kdysi dávno jsem se bohužel dopustil tohoto faux-pass, kdy jsem kančíky zcela proti přírodě zkombinoval jednou se skaláry - následky smrtelné, podruhé s tlamovci (zlatožlutý) - situace se opakovala. Nakonec v nádrži zbyli pouze kančíci, kteří vytvořili dva stabilní páry, rozdělili si dno nádrže a zbytek osazenstva trávil svůj volný (všechen) čas v horní třetině nádrže v jakési "demilitarizované" části o šíři asi 15cm.
Navíc jsem den co den řešil vyhrabané kytky, odkopanou hadičku na CO sytič a měsíc co měsíc snůšku jiker.
Každopádně, pro klid svůj a hlavně pro klid zvířat samotných bych kančíky nekombinoval s žádnými rybami a choval bych buď pouze samice, nebo jeden pár a šmitec.
V současné době jsem bez akvária, poslední 300L jsem zrušil loni kvůli stěhování a už mne to opět chytá, ale vím, že jednak nepůjdu do ničeho velkého (max 30L) a spíše se zaměřím na rostliny. Možná pár krevetek.

Děkuju moc za rady všem.

Tak já opravdu nevím. A když bude jenom jeden samec tak si furt myslíte že to nemám riskovat? Mám ty tlamovce které sem nemohl dlouhou dobu sehnat nerad aby mi to tam celý vyluxoval(kančík)..:D

Taky sem jednu chvíli měl jenom 30l a ted ho prodávám a koupil jsem si to 450l tlamovci byl vždy můj sen a furt mě to drží..:)Zatím jsem tomu tak propadnul že malé bych už nechtěl. Ale jednou při stěhování to bude zajímavé. A co jste dřív měl za ryby?

Zdravím.

Začínal jsem jako většina akvaristů. Nádrž cca 30L, očka, mečovky, mraky šneků, na dně písek a v něm nezvladatelně se rozrůstající kryptokoryny (affinis). Později jsem živorodky nahradil danii a všemi možnými druhy teter (neonky, černé, rudé). Po nich přišlo období labyrintek (betty, čichavci, rájovci). Kromě živorodek jsem však nezaznamenal nějaké chovatelské úspěchy.
Nádrž 60L slušela rájovcům i čichavcům, kteří se ochotně a pravidelně vytirali, ale potěr se mi nikdy nepovedlo odchovat.
Další nádrž už byla zcela cílená na skaláry o objemu 150L + několik testerů (neonky). Skaláry mají své specifické kouzlo, nejstarší kusy se chovají jak domácí mazlíčci. Krmení z ruky není ničím zvláštním a fyzickému kontaktu se také nebrání (spíše dokáží otravovat při čištění nádrže, jak somráci).
Po třech letech se skaláry se dostavily první náznaky úspěchu a ty si vyžádaly pořízení dalšího akvária. Ve 150L zůstal chovný pár skalárů (samec v=25cm) v obležení cca 300 mladých kroužících kolem hnízda jako válec tornáda - úžasný pohled.
Druhá nádrž (300L) byla původně určená "pro Afriku" (Tanganika)a byli v ní zástupci čeledi vrubozubcovitých (pestřenec, ocelát) s nutkáním "jednou dospět k terčovcům".
Jednou bohužel došlo k nějaké nehodě ve skaláří nádrži a obyvatelstvo muselo "do Afriky" - což byla jak jsem zmiňoval vcelku brutální chyba. V té době tam již "naplno" úřadovali přerostlí kančíci.
Navíc se z nádrže postupně stávala imigrační žumpa ve smyslu: "hele ruším akvárko a nechce se mi splachovat ryby do záchodu, nechceš je?". A tak se stalo, že bylo do našeho rybího důchoďáku přijato průběžně asi 30 pacientů. Prý "na dožití"... jasně. Poslední hypostomus tam dožíval více než 7 let.
Obě nádrže jsou již minulostí. Byl to můj koníček a po odstěhování se a souvisejícím rozvodu se o ryby nikdo nestaral. Bublání sytiče CO2 utichlo a barevné světlo vycházející z akvária nahradilo nudné záření z televize.
Teď, po roční pauze se chystám pokračovat ve své 25ti leté náklonnosti k vodnímu světu.

Zdravím,

tak kančíky jsem odmítl raději. Tedka odchovávám tlamovce pestré a tlamovce žluté, mám asi 60 malých. Jsou to moje první odchovy a jsem z toho unešený.

A jejé mám také zkušenost že akvárium se mi stávalo tím co kdo nechtěl tak šup s tim ke mě. Mám doma ještě jedno 100L a tam mám terty a čichavce.

Tak přeju hodně úspěchů a stejně skončíte u něčeho většího..:)

Pavel

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru