Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zelená řasa v akváriu

Zdravím, potřebovala bych poradit co se zelenou řasou v akváriu. Mám 96l a v něm 2 cca 10 cm velké axolotly. Krmím zásadně z pinzety, takže krmivo se nikde neválí. Pravidelně odkaluji dno, týdně vyměním tak 1/3 vody. Kvůli řasám jsem akva už i předělala. Dno je bez substrátu, pouze pár kusů břidlice jako úkryt. Z rostlin 1x kladofora a nějaký ten vznášející se růžkatec. Filtr jsem měla, účinek žádný, akorát zarůstal řasou. Svítím cca 8 - 10 hod zářivkou 39W. Těch řas je tam opravdu hrozně moc. Nechci nasazovat ampulárie nebo ancistrusy. Jednak to neřeší příčinu a navíc axové by je asi dřív nebo později zmasakrovali. Mám nějak upravit pH, přidat kytky, nebo je problém jinde?
Předem děkuji za každou radu.

Čo tak zmieriť sa s nimi ? čistiť od nich len predné sklo a ináč ich nechať rásť ? zrejme majú v akváriu dosť svetla a živín, že sa im darí. Boj s riasami, len preto že sa človeku nepáčia, nie je účelný... v prírode sú riasy normálnou súčasťou vodných ekosystémov, v mnohých dominujú nad makrofytmi

ďalšia možnosť je pridať viac rýchlo rastúcich rastlín, trebárs viac rožkatca, alebo Egeria densa, aby riasam konkurovali

Kdybych to akva měla doma, tak na řasy kašlu. Axům to nevadí :) Ale mám je ve škole. Jou sučástí expozice exotických zvířat, chodí se na ně koukat veřejnost a máme přírodovědný kroužek pro děti. Je blbé mít celé akva zelené...

Tak potom treba nasadiť do akvária viac tých rastlín, čo som uviedol.

Ináč práve na prírodovednom krúžku by sa deti mohli naučiť, že trebárs riasy sú normálnou zložkou vodných ekosystémov, aby sa na ne nepozerali ako na niečo "blbé" :-). Tiež som kedysi chodil na taký krúžok, vedúca nás niekedy brávala ku kanálu, kde sme do fľaštičiek zbierali a pozorovali všelijakú háveď (pijavice, vodné slimáky, nezmary, larvy komárov,riasy, žaburinku,...)

Šoupnu tam víc kytek a uvidíme :-) Teda spíš neuvidíme, zadžunglíno už jsem tam měla taky a jediný výsledek byl, že řasy obrostly kytky a axové byly zalezlí v kytkách :-) Děckám řasy nevadí, ale je blbé když tam přijde veřejnost a vidí zeleno :-) Přinejhorším udělám info tabulku o řasách :-):-):-) Ale je mi divné že v ostatních akva se řasy tolik nerozmáhají...

Dobrý den. Měl jsem stejný problém. Nainstaloval jsem molitanový filtr na 160 l (mám akva 120 l), musí být větší než obsah akva. Před tím tam byl polský filtr na elektriku (ten stojí za ...)Bylo to lepší, ale pořád to ještě nebylo ono. Musel jsem použít žaluzie na okně, křídlo blíž k akva jsem zavřel úplně, to druhé je pouze zastíněné (lamely jsou vodorovně). I když mi tam nesvítilo přímo slunko.
Byla to metoda pokus -omyl. Ale vyšlo to. Když mi žena zapomene zastínit okno dál od akva, mám okamžitě zelenou vodu. Filtr to ale vyřeší. Zkoušel jsem různě zastiňovat akva, bez kladného výsledku. Prý ještě pomůže nechat akva hodně, ale opravdu hodně zarůst. Nezkoušel jsem, nevím. Tak se mějte a přeji pěkný den. L. Č.