Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Založení firemního akvária

Šéf by chtěl ve firmě akvárium. Zatím bez upřesnění, jediné co je jasné, tak je umístění cca 8 m od okna. Okno je otočeno na východ. Potřeboval takové ty výchozí rady. Jaké jsou typy osvětlení, jaké se používají filtrace, jak by měla být nádrž minimálně veliká atd. Moje představa (ta se ale může lišit od té šéfovy) je buď jihoamerický prales nebo některé africké jezero. Stavbu a založení zřejmě přenecháme nějaké firmě, nicméně si myslím, že běžná údržba stejně skončí na mě. Protože chovám hady, musím automaticky umět i akvária... Tak bych rád získal nějaký obecný přehled, abych byl schopen jeho dotazy odpovědět.
Pomůžete mi?

Díky J.

Předmět Autor Datum
No, ono se to všechno bude odvíjet od velikosti akvária - čím větší akvárium, tím méně práce s tím,… nový
Arutha 05.08.2009 12:06
Arutha
Ahoj vlastně souhlasím s tím co je napsáno výše. Ikdyž měl bys mít představu, jaký druh ryb chceš do… nový
broz.pavel 05.08.2009 17:33
broz.pavel
Nejlepší volba pro firemní akvárium jsou africké cichlidy - jsou pěkně barevné velké hodně aktivní n… nový
viper 05.08.2009 23:24
viper
Take se priklanim k cichlidam. Akvarium bez rostlin se bude i lepe udrzovat. nový
petrmed 08.08.2009 21:22
petrmed
Tak dá se pěkně poskládat i JA nebo Asie. Ona taková banda neonek taky vypadá působivě nebo různí či… poslední
krokodýl 12.08.2009 16:42
krokodýl

No, ono se to všechno bude odvíjet od velikosti akvária - čím větší akvárium, tím méně práce s tím, rovnováha pak funguje sama. Pár tipů ohledně designování - opticky asi nejlépe (ne každý musí souhlasit) vypadají akvária, která mají délky stran šířka : výška v poměru 2:1. Př. 1m šířka, 0,5 m výška, hloubka dle libosti. Zas pokud bude chtít šéf něco megalomanského, tak s výškou pozor, nádrže s vysokým vodním sloupcem mívají dva problémy - obtížná údržba dna a osvětlení - co je hlubší jak 60 cm se už špatně prosvěcuje, 1 m už prakticky neprosvítíš (ne efektivně).
Ad osvětlení - obecně se dá říct, že na zhruba 20 cm hloubky akvária se dává jedna trubice, tj. akvárium 100 x 50 x 60 (h), bude mít tři zářivky. Není to dogma, ale funguje to tak dobře. Zářivky jsou kapitola sama o sobě, kombinují se různé druhy. Docela dobré světlo pro akvaristiku mají i obyč žárovky, ale je problém je tam nějak esteticky nainstalovat a vzhledem ke šlouchání rády praskají...
Jinak běžná péče o akvárium se odvíjí od techniky. Pokud by to byla větší nádrž, doporučuju kvalitní vnější filtr a půl starostí je pryč. Pak už jen čas od času (podle množství ryb, krmení atd.) odkalit nečistoty ze dna zvonem, tíms e vymění i část vody.
Hnojení kytek, CO2 apod. neřeším, to záleží zase na tom co tam bude a jak se to osadí technikou.

Ad ryby: já radši tu JA, tam se dá pěkně řádit i s kytkama a je mnohem víc možností jak nádrž zařídit - podle druhů ryb. co se Tanganiky a Malawi týká, jemný písek, skály a to je tak všechno. rostliny se nejen do tohoto biotopu moc nehodí, ale tlamovci je zlikvidují, přinejmenším tím, jak budou stěhovat písek kams e jim zrovna zachce...

Mno, to je zhruba tak všechno, spíš pokud máš nějaké konkrétní upřesňující dotazy, tak sem s nima.

Ahoj vlastně souhlasím s tím co je napsáno výše. Ikdyž měl bys mít představu, jaký druh ryb chceš do akva pořídit.
Jestli nějaký univerzál , tím myslím - neonky, čichavce nějaký parmičky, nebo jak je psáno, nádrž spíš pro jeden nebo vda druhy ryb.
Chtělo by to napsat, jak veliké místo bude věnováno nádrži .
Každopádně, filtrace externí je velmi dobrá varianta a já bych do ní šel taky.
PB

Tak dá se pěkně poskládat i JA nebo Asie. Ona taková banda neonek taky vypadá působivě nebo různí čichavci a parmičky a navíc tam může být pěkná zeleň (myslím rostliny, ne řasu na skle:-D). Asi je to fakt o vkusu, dravá rozvíjející se firma by možná ocenila i akvárium s několika piraňami:-).

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru