Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaké akvarijní ryby máte nejradši?

Tak ať se nám to tu trošku pohne...malá anketka. Samozřejmě možnosti jsou omezené, ale je zde možnost hlasovat pro Jiné...

já osobně radši drobotinu typu tetrovitých rybek, čemu hooodně moc fandím jsou cichlidky Apistogramma, Papiliochromis atd...plus přísavní sumci - Farlowella, Loricarie...nemusím moc živorodky, ale co si budeme povídat, ono každé má svoje.;-)

Ahoj, nejradši mám ancistruse, otec měl akvaristiku jako hobby a zároven i ryby prodával a měli jsme doma asi 30 akvárií.Nejlepší zážitky mám, když se domů vozily lodny s bahnem s nitěnkama a ty se pak v koupelně čistily a propíraly. Ty doby sou už pryč, ale co nám doba pořád plave jsou ancistrusové stařešinové- opravdu majestátní ryby a spousta generací jejich potomků. Takže v jednom obrovském akváriu je aspon 50 ancistrusů různých velikostí a jelikož je to akvárium zarostlé, plné řas a vodních rostlin, tak nepochybuji, že si tam budou spokojeně vegetit klidně příštích dvacet let:-))

Jako malej svišť jsem měl (samo mimo Mečovek, nějakých Teter, Blejkmol a podobné havěti) Kančíky příčnopruhé. To byly bombový ryby. Zvědavý a navíc nadšeně baštily mouchy, co jsem jim chytal.
Momentálně to je u nás tak, že akvárium ano, uhádal jsem i cca 220 litrů (uhádal - budu jí tvrdit, že to je slabejch 120, stejně to nepozná), ale manželka tam chce kytičky a já bych chtěl Malawi... :-/

Ja se pravidelne vracim ke kancikum pricnopruhym Archocentrus nigrofasciatus, rajovcum dlouhoploutvym Macropodus opercularis a bojovnici pestré Betta splendens. Dva prvne jmenovane zrovna chovam;-)
[http://akva.poradna.net/file/view/6-rscn9469-jpg]
Jinak dalsimi mymi oblibenci jsou živ. trpaslici Heterandria formosa, hlavaci Chlamydogobius eremius, polozobanky Dermogenys pusillus a horavky duhove Hordeus sericeus.

Tak akváriema mi prošla spousta ryb a vždycky jsem tíhnul k cichlidám, hlavně středo a jihoamerickým. Po ukončení chovu větších kančíků jsem přesídlil na malé skvosty rodu Apistogramma, Laetacara plus ramirézky a společně s nimi mne nadchli sumci, trnovci a hlavně Bunocephalus coracoideus a Microglanis iheringi. Také jsem si splnil sen s chovem piraní, ale musím vypíchnout jeden rod, který mne opravdu uchvátil a hodlám se k němu vrátit - Crenicichla, v mém případě se jednalo o malý druh Crenicichla menezesi. Takže z mých akvaristických snů mi ještě zbývají sladkovodní rejnoci, alty a mořské akvárium.

for Redsnake
jo krmeni je problem kdyz chces mit mlade-to chce asi kazdy:), mel jsem malajky Dermogenys pusillus. Chce to mit chov pavich oček nebo molek. Gravidni samice tim futrovat a mlade hned odlovit. Jinak jsou to zpocatku docela lekave rybky a hrozi u nich zlomeni spodni celisti. Me se to stalo, ale zili s tim v poho. Vetsi a take moc pekne jsou Nomorhamphus liemi (ted nevim jestli mam latinu dobre). Ty jsem ale nechoval, obcas se nabizeji.

Akvárium mám jen tak, bokem. Hlavně kvůli synovi. Nic moc, sotva 60 litrů, ale jen co dostavíme, chystám se na trošku větší. Alespoň 100-150 litrů by potěšilo. Zatím se mi líbí takové rybky, co přežijí mou péči. Tudíž Tetry všech variant, Ancistrusy a Neonky.

Dle mého názoru mezi nejkrásnější akvarijní rybičky patří stále nedoceněné přírodní živorodky. Mezi mé nejoblíbenější patří Xenotoca eiseni,Girardinus metallicus,Heterandria formosa,Poeciliopsis prolifica,Phallichthys amates a přírodní divoká forma Poecilia reticulata z Venezuely. Malé rozšíření je zapříčiněno špatnými fotografiemi ve starších akvaristických knihách a také že nedají dost dobře nafotit jejich přednosti nádherný lesk atd.

Tak já je na to vždy upozorňoval, že míň jak 300 litrů nemá moc cenu a i v těch 300 je blbý, když jsou pak ty ryby dvě, tři...spíš jsem se potkal už s hromadou lidí, kteří pak nevěděli co s nima a už je to nebavilo...vzhledem k dlouhověkosti těchhle ryb se ani nedivím:-) Takže závěr z praxe - oceláti jsou super, ale většinou tak první rok života, pak zájem většiny akvaristů opadá...ale mě se líbí, třeba v ZOO Praha u anakond jsou fakt luxusní:-)

Arutha, to máš pravdu, že oceláti jsou nejatraktivnější v mládí. Úplní prcci maličko připomínají (jak pestrostí barev, tak i plaváním) korálové ryby, takže se docela dobře prodávají. A jak už u nás bývá zvykem, nepořídíš-li si je od nějakého solidního chovatele ale ve zverimexu, prodavač ti nakuká prakticky cokoliv, hlavně že je prodá. V dospělosti u těchto ryb kontrastnost barev většinou mizí a ryby vypadají tak trochu jako "rozpité". Navíc brzy přerostou většinu běžných bytových akvárií, takže vznikne problém: Kak s nimi? Udat je, to je skoro nadlidský výkon, ne každý má totiž doma akvárko na takové obry, a ne každý je ochoten krmit je a koukat na ně celou řadu let... :-|

Tak já je na to vždy upozorňoval, že míň jak 300 litrů nemá moc cenu

Já ty lidi upozorňoval na prodejně:-) ale jinak máš pravdu, bohužel se tak často děje a kor u ryb - vím i o klucích co si sami na krám leccos odchovávají, ale když je třeba "poradí" cokoliv...
Ale on je to často lidem problém i rozmluvit:-)

Nejraději mám rájovce, jsou to krásné ryby, skaláry,mikrorasbory galaxy-to je klenot nano akvárka, ale i vrubozubci paví, co jsem dlouho měl, byli krásní. Nebo Čtverzubec trpasličí, to je zvědavá ryba a docela podle mě i ,,chytrá" :-) Rasbory klínoskvrnné, no prostě každá ryba co jsem kdy měl, měla něco do sebe...každá je jedinečná...

A já hlasuju pro schubertky... jsou úžasný, zvědavý, všežravý, pažravý a prostě se mi na ně dobře kouká.
Jinak, akva plné gupek všeho druhu s crowntail beťákem v rubínově červené - moje nejmilejší televize. Akorát jsme teď, kvůli tomu mamlasovi, museli odlovit potěr a odchovávat v malém akva...

mne sa z každej skupiny rýb niečo páči, ale najviac inklinujem k cichlidám - krásne sú pre mňa najmä stredoamerické druhy, ale napr. aj taký Hemichromis lifalili je skvost :-) ... a za veľmi zaujímavé pokladám tiež Etroplus-y

z labyrintiek je asi moje "naj" Colisa chuna, škoda že je momentálne tak zriedkavá v chovoch :(

z kaprovitých mám rád napr. Puntius nigrofasciatus (imponujúce vyfarbené samce sú nádherné), P. conchonius, P. "odessa"

zo sumcov mám rád hlavne Callichthyidae, trebárs thorakáty, ale aj "tuctové" Corydoras paleatus :)

Mečovky? Ty jsou vůbec obludy, posledně jsme sledovali jak mečovka rodí a za ní metelí její vlastní manžel a cpe se jejich dětmi... kdyby ty ryby měly málo žrádla a málo pestré stravy, tak se nedivím, ale kurňa - 5 druhů, od vloček i od granulí, sušené dafnie, mražené živé... semtam trochu vařeného žloutku (Dědečkův trénink, naja... :-[ Když nebyla pořádná žrádla a člověk se snažil rybám trochu přilepšit...), žádnej levnej šmejd, ale relativně slušná krmiva... a stejně ještě ojedí i řasy, zblajznou šneky a všechen potěr a jikry...
Teď mám fajfku na gupčím akváriu pořád, protože potřebuju zase trochu občerstvit a mám tam pár pěkných samečků a mohla by z toho být pěkná mládež a nechat je sežrať beťákovi a příbuzným... :-D Nejlepší je okamžik, kdy uprostřed nějaké práce člověk zařve, letí pro fajfku a než se dostane těch pět kroků k akváriu, tak blbý potěr doplave k beťákovi, ten otevře tu svoji obrovskou tlamu a vcucne ho...
Akvárka jsou stejně nejlepší televize. Ať v nich plave co chce...

U mě dodnes kraluje v nádrži tetra konžská (Phenacogrammus interruptus) a nedám dopustit na rybičky, se kterými jsem kdysi začínal danio pruhovaná - zebřička (Brachydanio
reiro), vlastně akvarijních rybiček je nepřeberné množství a na každé je vždycky něco perfect.