Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rostliny černají,hnědnou.

Dobrý den
Černají mi rostliny,co to znamená a lze s tím něco dělat?
Mám 40l akvárko,vzduchovací kámen,přepadový filtr- http://www.akva-exo.cz/detail/akvaristika/filtry-v nejsi/hagen/103/
Odkaluji2x-4x do měsíce,týdně měním třetinu vody za odstátou a s tím čistím i filtr.Párkrát jsem dal do vody hnojivo Rataj Bioflor,dle návodu.První pokus s rostlinami dopadl taky špatně,zhnědly.Proto to hnojivo.Vyměnil jsem dno,odstranil části napadených rostlin...Děkuji za radu.

To je akvárko v záběhu, čistě rostlinové nebo tam jsou nějaké ryby?
Černají, hnědnou = porůstají nějakou řasou nebo hnijí. Špatná kvalita vody. Pokud opravdu odkalujete co týden a čistíte filtr, je to docela fičák. Jak čistíte filtr? Jestli ho mácháte moc úporně nebo v moc horké vodě, pochcípají vám dobré bakterie a spíš tomu uškodíte.
Ten substrát mi přijde docela hrubý, velké kameny a nic mezi nimi.
Svítíte čím? Jsou v akvárku nějací šneci?

V záběhu není,máme ho necelý rok,dříve bylo bez rostlin.Ryby tam samozřejmě jsou viz foto,2 ancitrusy,1 sumeček nevím nazev,neonky,mečovky,paví očka.Šneky nemám,ptal jsem se po okružácích-nemají.Optám se v pondělí jinde?Filtr čistím tak,že vytáhnu ty dva sáčky s kamením ,houbičku a vše vymáchám v den odstáté vodě.Stejně tak zbytek umělohmotného filtru-rozeberu,opláchnu.Poskládám a dám zpět.Co se týče dna tak dole je říční štěrk a na něm kameny.Svítím 12 hodin denně -http://www.akva-tera.cz/akvaristika/kryt-akvarijni -light-glo-waterhome-50x25cm-1x15w-835.html
http://www.akva-tera.cz/akvaristika/zarivka-osram- profilux-t8-15w-865-438mm-rataj-4402.html
To dno jsem tam dal dnes,před tím tam byl - http://www.akva-tera.cz/akvaristika/pisek-sterk-ce rnobily-2-5kg-1614.html Ale rostlinky mě zdechly,ztmavly.Ted mám dva týdny nové rostliny a zas hynou,tak jsem vyměnil to dno,třetinu vody za odstátou,dvě třetiny jsem vrátil zpět.Bordel ze dna jsem tam nedával.Četl jsem,že to muže být řasa,abych neměl proud v akvárku a dal pod spád filtru molitan,ktery proudění zmírní.Jinde píšou,že zas potřebuju proudění v akvárku...omg.Shodu jsem našel u možného překrmení,to pořeším,jednoduše dostanou mín a uvidím.Zajímá mě jestli tam nemám něco přisypat nebo jestli ten filtr je o ničem,jestli třeba nevzduchuju zbytečně pul dne.Někde jsem vyčetl,abych tam hodil kov,že je tam málo železa,mám udělat nějakej test vody?Jakej?Stačí čistit filtr dvakrát do měsíce?

Co do železa, to mám takový dojem, že rostliny spíš blednou a žloutnou. Řasy jsou svinčajz a rozlézají se rychle... obecně akváriu prospívá spíš když je voda přiměřeně v pohybu, já mám vzduchování na spínací hodiny, hodinu jede, hodinu ne, filtr samozřejmě jede pořád. Taky svítíme 12 hodin, když jsou zářivky nové, řasy rostou líp a kytky trochu tmavnou, ale o to se většinou postarají šneci a ryby. Ani nemáte druhy, co by moc špinily vodu, jestli opravdu potřebujete odkalovat každý týden, tak by to mohlo být překrmením. I když, tak malý akvárko neodhadnu... kolik kusů kterých ryb tam je? Co se týče toho krmení, doporučuju stát u akvárka a sypat po troškách, aby to opravdu co nejdřív snědli, nejlíp než to dopadne na dno. Sumeček a ancistrusi dostávají nějaké tablety na krmení na dno?
Co se našich akva týče, tak filtr + odkalování děláme 2x do měsíce, filtr u závojnatek podle potřeby (aneb častěji). Nicméně, tam žádné kytky nevydrží, protože je závojnatky sežerou...
Máme šípatku, zakrutichu, kabombu a anubias... takový ty nejobyčejnější a v případě šípatky i kurňa dobře rostoucí rostliny... podmínky zhruba jako u tebe - akorát asi až na to překrmování a taky mají dost prostoru se rozlézt (ve 110l)...

Ryb tam mám 3 ty sumešky,8 neonek,3 mečovky,3 paví očka.Dnes si jdu pro nějaký 3 šneky.To čištění najedu na 2x za měsíc.
Krmím je - http://www.akvarista.cz/web/shop/item-dajana-tropi ca-basic-100ml
Sumci mají - http://krmivo-pro-ryby.heureka.cz/tetra-pleco-wafe r-250ml/
ale to jim moc nejede spíš sežerou - http://krmivo-pro-ryby.heureka.cz/tetra-pleco-mult i-wafers-250-ml/
Mám tam dávat ten - http://www.akvarista.cz/web/shop/item-rataj-bioflo r-100ml ?
Jěště mě nepadlo,nevadí,že to akvárko je v dost prosvětlené místnosti,na denním světle?A co nějakej ten test na složení vody?

Hm... no, do 40l se moc ryb narvat nedá a zatím jich je tam až dost.
Krmíš JEN tou Dajanou? Docela chudá strava. Se divím, že mečovky nezačaly jíst kytky, na druhou stranu, i to může být za tím hnědnutím - nakousané kytky začínají hnít.
Co se týče hnojiv, tak ty absolutně nepoužívám, takže fakt nevím... nemusím chemii a snažím se jí vyhýbat jak to jde. Ale když to budeš dávkovat podle návodu...
Co se týče "dobře prosvětlené místnosti" a denního světla, všemu rostlinnému světlo prospívá, řasám i kytkám...
Test si klidně kup, proč ne? Najdi si pak nějaké stránky s druhy rostlin, které se pokoušíš pěstovat (nebo si otevři knížku, jestli nějakou máš) a srovnej si podmínky.

Nemusí to být nutně Sera Flora, ale něco zeleného to chce. Hlavně tu stravu celkem pestrou, Dajana Tropica je takový úplně totálně obyčejný krmivo.
Hele, my máme ve skříňce - Tetramin a Sera Vipan, Sera Flora, Sera Tubifex, Tetra Natura Alage Mix, Tetra Phyll, Tetra Pro Vegetable Crisps + na mrazáku kombo mraženýho živýho... a pro závojnatky Tetra Goldfish Energy Sticks, Sera Koi medium Colour, Sera Koi Mini (protože závojnatky mají už 20cm)... sakra a nějaký drobný granulky pro neonky! Od Dajany, myslím. Neon Tetra Mini Gran... jo.
Salát je dobrý spařit, tj. přelejt horkou vodou. Zkus koupit čerstvý špenát, trochu spařit a nabídnout.
Jo a ještě nám ryby s úspěchem žerou leguání granule, který leguán nechce... :-D
Dajana měla docela dobrý vločky Spirulina a Chlorella, mám ten dojem.
Každopádně nepřekrmovat, aby nebyl zbytečně bordel na dně a ve vodě. A když bude nejhůř, vykašlat se na kytky a koupit hezký a kvalitní umělý. Není to sice košer, ale dá se - když člověk dobře vybere.

Nějakou tu chalku dokoupím,díky.Kytky umělé nechci,živé vypadají nádherně,jen je udržet naživu.Byl jsem pro 3 šneky u známé a ta neodkaluje,vubec.Na dně má"blato" tak 6cm.a občas je vidět vepředu na stěně kamínek,že tam jako bývalo kamínkové dno.Říkala,nehnojím,neodkaluju a akvárko je v pohodě.Plave jí tam ve velkým jedna rostlina myslím stolístek,až tam má takové přítmí,jak světlo nemuže skrz tu volně plavoucí kytku na hladině pořádně svítit,prostě neprosvítí.To jsem čučel,dno jak čokoláda,ale voda čistá.

Hele, máš lidi kterejm roste pod rukama všechno a lidi, co umořej i zelenec (a to je kytka, která fakt hodně vydrží...). Nám taky šípatka roste celkem hodně, anubias docela jde, poslední várku pisonií oždíbaly ryby (všemu krmení navzdory...). Právě kvůli tolika kytkám odkaluju velmi opatrně a je to práce, odkalovač mám s průměrem jak 5Kč mince a udělat s tím 110l je o nervy... a řasy tam chvíli jsou a chvíli nejsou. Naštěstí je akva spíš v koutě, sluníčko tam dopadá jen ve výjimečně jasných dnech... na sluníčku jsou závojnatky, ale u těch se řasa nedělá, asi je jí zima...
Co se týče toho žrádla, asi jsem trochu extremista, ale zase, koho by bavilo jíst furt to samý (mimochodem, občas ochutnám a žádnej velkej rozdíl nevidím, ale snad ryby jo... :-D)...
Můj děda byl akvarista - lampičku nad akva si vyrobil sám, nebyly žádný zářivky, nic, krmil ryby dafniema, živejma nítěnkama, vařeným žloutkem - neodkaloval, akorát semtam vyměnil vodu, filtr a vzduchování měl v jedné molitanové houbičce - a tak krásný, barevný a obrovský paví očka jako před těma víc jak 30 lety už se mi nepodařilo potkat snad nikde... kytky mu rostly, bůhví kde je vzal a co to bylo zač... asi jsme moc cimprlich.
Nezbývá, než popřát hodně štěstí. Zkusils kytky koupit někde jinde? Nebo to byl pokaždý stejný prodejce?

Vypadá to,že už se nevzpamatuje ta na tom 1 a 2 obrázku.Ještě jí pár dní dám.Jinak ty ostatní zčernalý jsem odstranil.Dostal jsem ještě rostlinku od známé,tak uvidím,jak se jí bude dařit.Snad si nic nedonesu špatnýho z jejího akvárka,mě ted napadlo,no nebudu malovat dalšího čerta na zed.
Koupil jsem je u toho jediného prodejce v místě bydliště.Nicméně to stojí za zamyšlení,jestli neprodávaj nějakej zbuz.Ale zas na druhou stranu u nich jsou ty rostlinky pěkný,vždycky si to tam prohlížím.Chodím k nim jednou týdně pro granule.

Mimochodem, jak tak teď zkoumám ty obrázky, tak to vážně vypadá, že to máš porostlé řasou. Na stěnách se ti nedělá? Nebo na dně? Nepřijde mi to zas tak hrozné, semtam mám kytky v podobném stavu, trochu je projednotím, oštípu a vidí se.
Jinak bacha na chemické věci na vraždění řas - dělají se tablety apod. ale akorát tak skvěle vraždí šneky a nesvědčí ani trochu rybám...

Je to porostlý řasou, ale v tak malym množství bych to neřešila, je to v pohodě;-) To mu se člověk většinou nevyhne a troška řas je podle mě v normě:-D Pokud ti to tam ale opravdu vadí, tak může pomoct často měnit vodu, omezit krmení a vzduchování. To vzduchování kvůli tomu, že jak okolo těch kytek pak proudí voda, dostane se na ně bordýlek z krmení, kalu atd a to je živná půda pro ty řasy...takže prostě je třeba zbavit se bordelu v akvárku, ale mě nepřipadá, že by bylo nějak špinavý...taky to žerou šneci...

Pokud akvárium není přerybněné a je v něm dost rostlin, vzduchování potřeba není. Ale když už ho máš, nech ho zapnuté pořád. Ten motorek má spotřebu nula nula nic, takže vypínáním prakticky nic neušetříš. Naopak, neustálým vypínáním a zapínáním jen zkracuješ životnost membrány. A úplně nejhorší, hodně častý nešvar, je vypínání vzduchování na noc. Pokud víš, jak funguje fotosyntéza u rostlin - přes den rostliny vstřebávají CO2 a vyrábějí kyslík, v noci se fotosyntéza zastavuje. Takže to vzduchování je důležitější spíš v noci, než ve dne. Někde jsem se tu před časem dočetl, že na noc vypíná vzduchování i tak zkušená akvaristka jako je Réza, což mě docela překvapilo. To bych teda do ní, do holky neřek´... ;-):-D

súhlasím, vzduchovanie (= "bublinkovanie") väčšinou nie je nutné, resp. prosieva väčšinou len rybám, ale rastlinám naopak nevyhovuje

prebieha totiž prekysličovanie vody, a čím viac O2 je vo vode, tým menej C02. Cez noc je to fajn aj pre rastliny (dýchanie, O2 spotrebúvajú rastliny aj ryby), ale cez deň keď rastlinám fičí fotosyntéza (spotreba CO2) je prevzdušňovanie kontraproduktívne, lebo "vyháňa" z vody CO2

podľa mňa pre okysličovanie rybám stačí mierny pohyb vody z filtra, dodatočné bublinkovanie ja už mnoho rokov nepoužívam (okrem iného to pôsobí v akváriu aj rušivo a estetická stránka veci je pochybná - kde v prírode k takému čomusi dochádza ? snáď len pri výronoch kadejakých plynov z dna, ale to je o niečom inom...)