Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Beta bojovnice

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, naší beta bojovnici se na ploutvě udělal žlutý flek, můžete mi poradit, čím je to způsobeno, nebo co to vůbec je.
Děkuji Ivona

PŘÍŠERNÝ!!! Přečtěte si laskavě něco o chovu bojovnic, než je strčíte do týhle mučírny!]:( Mám na tyhle "bettária" a podobný zhovadilosti už úplnou alergii...v tomhle se bojovnice chovat nedaj...nebo rozhodně ne dýl, než pár měsíců, než chcípne kvůli nevhodným podmínkám... Řekněte mi, jak tam chcete nacpat filtr a topení???

To je prostě děs a navíc pekelně předraženej děs. Blbost, blbost, blbost.
Pro srovnání - akvárium 10x větší a jen o 200 Kč dražší, s topením, filtrací, osvětlením a krytem, bez čehož se u betty neobejdete.
Prosím: http://www.akvaplzen.cz/detail-4070-akvarium-set-d iversa-startup-40-25l-cerne - a to je jen hned to první, které na mě vyskočilo.
Ta příšerná barevná ohavnost je moc malá, nedá se do ní dát topení (podívejte se prosím, kde betty žijí a pak si zjistěte místní teplotní průměry) a filtrace. Ale hlavně, že se dá rozdělit! Proboha proč? Na tři pidinádržky, každou o objemu méně, než jeden litr? Chtěl byste celý život strávit ve vězeňské cele o rozměrech asi tak 1x1 metr, ovšem se zbytečnou výškou 2,5 metru?
Beťáka máme v 60l akváriu s hejnem gupek. Místa tam má dost, může si občas zamachrovat před výraznějšími samci a neustálý přísun živé potravy. Vypadá už třetím rokem celkem spokojeně.

Tohle nemá vůbec cenu řešit:D Pani/slečna zjevně vůbec nemá ponětí, jak betty chovat a co potřebujou k životu a přijde jí strašlivý, že betťák žere narozený paví očka...ale do takhle malýho prostoru by ho s klidnym svědomim strčila. Trochu zvrácenej příštup zdá se mi...

A proč je to zvrácený? Vy nejíte ryby? Nebo zvířata obecně?...A z čeho si myslíte, že je vyrobený krmení pro rybičky? Paví očka se množej jak myši, jedna samice je schopná vysypat dvacet, ale klidně i třicet mladejch, nehledě na to, že pro betty je to mnohem přirozenější potrava, než vločkový, nebo granulový krmení, o výživový hodnotě nemluvě. Taky jsem vždycky měla u živorodek betty, aby držely stavy ryb v nějakym inteligentnim počtu. A to nemluvim o tom, že požírání potěru jinejma rybama je naprosto přirozená a běžná věc, dělaj to i jejich rodiče...tomu se prostě říká přirozený výběr. A co se týče toho šílenýho bettária, tak kdybyste si pročetla něco o jejich chovu, zjistila byste, že u bojovnic je základ teplá a čistá voda, čož v domácím chovu znamená topítko a filtrace, jinak je prakticky 100% riziko, že ryba za nějakou kratší, či delší dobu pojde zpravidla na bakteriální rozklad poutví, nebo na nějakou jinou nemoc, když teda úplně pominu, že je týrání mít zvíře v tak malym prostoru. Bojovnice maj tu smůlu, že docela hodně vydržej. Jiný ryby by v tomhle chcíply rychle, ale betty tam držej klidně několik měsíců...

Ahoj, mám dva beťáky. Jeden je v pohodě, ale u druhého jsem našla infekční vodnatelnost, asi včera, má nafouklé bříško, trochu mu odstávají šupiny u ocasu. Co s ním? Nevěřím takoej těm chemickjm ****, myslíte že na to bude sůl a častá výměna vody stačit? Díky. Jetpack

Bettu jsem neviděla, ale typla bych to na nějaký jiný problém bakteriálního charakteru, než na vodnatelnost. Záleží, v čem je máte a je třeba zamyslet se nad tím, co může být špatně - jen tak samo od sebe se to asi nestalo. Taková obecná pomoc je sůl, postupně zvýšit teplotu tak na 33 °C (na několik dní), měnit denně část vody...ale betty a jiný akvarijní ryby jsou malý zvířátka, neni to jako léčit člověka, úhyn je častý a pravděpodobný a dokonce i po vyléčení může za nějakou dobu uhynout na následky poškození orgánů, ať už z léčiv, nebo z té nemoci.

Vím že rybička nemá žádnou velkou cneu, je to normální červený beťák, kterých jsou mraky, ale pro mě má obrovskou cenu, protože už rok a půl ho mám a byl v pořádku. Dal mi pět várek potomků. Teď jsou z nich krásní červeno - modří samečci. Ráda bych ho zachránila, protože má vpřepočtu už dva roky a něco a přirostl mi k srdci. Plave nromálně, čepíří se před ostatníma neonkama a samečkem, nemá slepené ploutvve, jen to břicho a zvláštní šupiny. Je v 100 l akvárku, tak fakt nevím kde je problém, ale sůl přidávám a měním. :/

Jetipack [82.99.180.xxx], 06.01.2014 20:02

Ahoj, mám dva beťáky. Jeden je v pohodě, ale u druhého jsem našla infekční vodnatelnost, asi včera, má nafouklé bříško, trochu mu odstávají šupiny u ocasu. Co s ním? Nevěřím takoej těm chemickjm ****, myslíte že na to bude sůl a častá výměna vody stačit? Díky. Jetpack

Počítám že ne. Než pracně a za draho zkoušet nějakou nejistou léčbu, raději beťáka "spláchnout do hajzlu" a pořídit nového. Je to možná drsné, ale účinné. Pokusy o léčbu se možná mohou vyplatit jen u ryb s vyšší pořizovací hodnotou.

Evvo, splachnuti do zachodu je vec kterou aplikuje vetsina akvaristu. uvedu nekolik modelovych pripadu:
1) mate akvarko 200L, mraky neonek, pavich ocek, parmicek a nevim ceho vseho jeste proste rybek kolem 20kč/ks, najdete jednu ci dve ryby chovajici se atypicky (jsou krive, nafounkute, spatne plavou, maji krupicku....) takze vezmu tyto dve ryby splachnu je a preventivne dam do akva nejaky preparat abych zabranila sireni se nakazy. proste prijdu o dve ryby ale zachranim akva a nakaza se nerozsiri... zalezi jaka atd nehrabejme se v detailech.
2) mate akvarko 1000L, velci dravci. mate napocitany pocet ryb na mnozstvi vody. presto se stane ze je nejaka ryba slabsi a je napadana silnejsima napr. vrubozubci (napadenim rozumejte roztrhane ploutve, maso vykousane do krve) takze bud necham rybu sezrat protoze sezrana bude urcite, nebo ji dam do jineho akvarka coz znamena ze tam bude bydlet sama a vylecim ji ale do puvodniho akva ji vratit nemuzu jelikoz by byla pro osazenstvo akvaria nova (byt stara) a tim padem by ji ukousali. a tak si predstavte ze se vam to stane s 5ti rybama....mam mit 5 dalsich akvarek??? ne protoze ji splachnu.

je to kruty ale je to tak. spousta veci se da lecit ale spousta taky ne a v tom pripade nez nechavat rybu trapit to ji radsi splachnu. a ano i me prijde blbost u ryby za 80kc delat takove cavyky. nedej boze jak jsem kdesi cetla ze lidi vzali cichavce a vezli ho na veterinu na nejake vysetreni::)

Evvo, splachnuti do zachodu je vec kterou aplikuje vetsina akvaristu.

Tak to právě naštěstí už není pravda, možná to tak dělají staří akvaristi a hlupáci. Existuje víc mnohem šetrnějších způsobů, jak utratit rybu. Lepší je rybu usmrtit rychle, aby se netrápila někde v odpadu (to už jí ale nevidíte, tak je vám to fuk, co?).

Modelové případy byly zbytečné, o to vůbec nešlo.

Ježiš marja...tak třeba by jí dal Ritchi před tim humánní eutanásii při relaxační hudbě...a až pak jí spláchnul do hajzlu. Chtěl tim nejspíš říct, že akvarijní rybička je malý zvíře a ta medikace neni tak jednoduchá, jako když se léčí pes, nebo kočka. Je to křehkej organismus a i kdyby jí zachránilo nějaký léčivo, tak osobně mám zkušenost, že paradoxně pak ta ryba stejně za nějakou dobu uhyne právě na následky poškození orgánů tou chemikálií. Vždycky jsem zastávala pravidlo, že u ryb je nejlepší těm problémům předejít tim, že jim zařídim ideální podmínky, protože když se pak něco podělá, už se to těžko napravuje...
No a pak zastávám pravidlo, že černá ovce jde z kola ven, zvlášť pokud má člověk velký množství ryb. Domácí darwinismus v praxi...

Ježiš marja... A chápete že o to mi vůbec nejde? Jde o ten způsob usmrcení, radit spláchnutí "do hajzlu", to mi připadá jak sto let za opicema...

Vždycky jsem zastávala pravidlo, že u ryb je nejlepší těm problémům předejít tim, že jim zařídim ideální podmínky, protože když se pak něco podělá, už se to těžko napravuje...

Kéž by to tak brali všichni..

Evvo, nejsi ty tak trochu přecitlivělá? (Nechci napsat hysterická). Jestli sis všimla, tak to spláchnutí do hajzlu bylo napsáno v závorce, tzn., že jsem to myslel obrazně - prostě se té ryby zbavit, a předejít tak případnému nakažení celé rybí osádky. Komu se ekluje nemocnou rybu spláchnout, (já s tím teda opravdu problém nemám, nejspíš jsem 100 let za opicema), ten s ní může třeba zajít k veterináři, aby jí předepsal aspirin, nebo jí za kilo humánně utratil rajským plynem či injekcí ;-)
Jestli Jetipack píše, že má beťák nafouklé břícho a odstávající šupiny, určitě to nebude jen nějaká rýmička, spíš něco závažnějšího - může to být třeba i nádor, na ty ryby taky často trpí). Navíc betty nejsou zrovna moc dlouhověké, takže po víc jak dvou letech má už ta ryba svůj zenit za sebou. Chápu, že si Jetipack vytvořila k rybě určitý vztah, ale obávám se, že toho s ní už moc nenadělá. Můžeš si o mě myslet co chceš a psát si klidně dál své zvířátkomilovnické, pohoršené výlevy, ale za svým názorem si stojím. Vždycky je lepší utratit jednu nemocnou rybu v předstihu, než čekat, jestli to neodnese celá osádka akvária.
Howg, domluvil jsem.

Možná jsem hysterická, já myslela, že tenhle způsob už dávno myslící člověk nepožívá... A prosím, přestaňte všichni vysvětlovat, že je potřeba někdy usmrtit rybu, o to tady fakt nejde, opravdu, věřte mi. Snad nepíšu tak nesrozumitelně, sakra :-) Jde o ZPŮSOB USMRCENÍ. Děkuji.

V bublinkové vodě, ryba hned usíná (CO2 se používá i k uspání ryby kvůli některým zákrokům). Nepoužila jsem to u bety, tam by to mohlo být delší, kvůli labyrintu). Někdo postupně schlazuje vodu až do usnutí. Nebo praštit o zem, uříznout rychle hlavu. Všechno mi připadá lepší, než spláchnout.
Vy mi zase řekněte, co si představujete, že ryba v tom odpadu dělá?

priznam se ze jsem si neco malo o usmrceni pomoci CO2 precetla a navic jsem nasla tento clanek (index.php).podle tohoto clanku to moc humanne nevypada ac je mi jasne ze ryba je radove nekde jinde nez mys nebo kure. taky jsem se docetla ze napriklad dobra voda je lepsi nez mattoni jelikoz nektere ryby se v bublinkove vode dost natrapily nez umrely. prastit o zem dejme tomu, uriznout hlavu jakekoliv rybe nebo zvireti tak na to nemam zvlast kdyz se bavime o rybach kteri jsou nasimi mazliky.

Co by mohla ryba delat v odpadu? Nejdriv si da tobogan sifonem a pak stupackama v panelaku z 6.patra sup dolu tim padem ji vlastne zabiju hodem z velke vysky...pokud se jedna o rodinny dum tak si da opet tobogan sifonem a zabije ji spinava voda v kanalizaci.

V bublinkové vodě, ryba hned usíná... Nebo praštit o zem, uříznout rychle hlavu.

A co pak? Nespláchneš jí potom do hajzlu? Nebo děláš "lidsky uspaným" rybičkám na zahradě hrobečky? ;-) Nikde jsem totiž nepsal, že ryby splachuju zaživa. A jen tak mimochodem - co takový nemocný pes, bez předpokladu na vyléčení. Taky bys s ním praštila o zem, nebo mu rychle uřízla hlavu? Dle tvého uvažování je zvíře jako zvíře, tak nač dělat rozdíly, že?

Někdo postupně schlazuje vodu až do usnutí.

A to si myslíš, že spláchnutí do záchodu (teď myslím ještě zaživa), je míň humánní, než postupné schlazování ryby až do jejího konce? To máš teda pěkně zkreslené představy... :.(

Nikde jsem totiž nepsal, že ryby splachuju zaživa.

Aha, tak to je jiná, ale podle posměšných komentářů na téma humánního utracení ryby, bych tomu ani nevěřila, že nesplachuješ zaživa.

A jen tak mimochodem - co takový nemocný pes, bez předpokladu na vyléčení. Taky bys s ním praštila o zem, nebo mu rychle uřízla hlavu? Dle tvého uvažování je zvíře jako zvíře, tak nač dělat rozdíly, že?

Tak tohle už jsem nepochopila vůbec :-) Já tady kritizuju zbytečně dlouhé a bolestivé umírání, a ty na mě takhle?? Psům nechávám dát anestezii, pak smrtící injekci. Bohužel už jsem to zažila čtyřikrát. Když se teda zeptám podobně jako ty - ty snad splachuješ psy do záchodu, když je to podle tebe šetrné usmrcení?

A to si myslíš, že spláchnutí do záchodu (teď myslím ještě zaživa), je míň humánní, než postupné schlazování ryby až do jejího konce? To máš teda pěkně zkreslené představy...

Ano, mám. Ryba je studenokrevný živočich a při snížené teplotě vlastně usíná. Po spláchnutí do kanalizace ryba někde pomalu umírá ve špinavé vodě nebo lape po dechu někde v bahně. To jsou moje představy.

Já myslím, že už bychom měli končit, zbytečně to tady hrotíme, a zasíráme celé vlákno. Je to všechno věc názoru a pohledu na věc. My se například ládujeme vepřovým, a muslimové z něj mají pupínky. V Indii zase nežerou krávy, a třeba v Korei nebo Thajsku jsou nejoblíbenější štíři, švábi, červi a jiná havěť, z které se nám evropanům dělá husí kůže. I některé vyspělé a kulturní národy mají svoje - Japonci vraždí velryby a delfíny, Kanaďané masakrují novorozené tuleně, ve Vietnamu se běžně žerou psi a kočky, Italové zase loví při tahu drobné zpěvné ptáky, ve Španělsku se v aréně zabíjejí býci. Masajové svým kravám nastřelují do krku lukem šíp, a odebírají jim několik litrů krve, kterou pak pijí smíchanou s mlékem. A koho tohle všechno pohoršuje? Vždycky jen toho, kdo provozuje jiné praktiky a ty ostatní mu přijdou nenormální. Je třeba svět brát trochu s nadhledem, a být tolerantní k ostatním. Jiný kraj, jiný mrav, to je staré české přísloví. Pro někoho zvěrstvo, pro jiného tradiční způsob života. Někdo holt splachuje nechtěné ryby do hajzlu, a někdo jim kope hrobečky. Nemusíš se mnou samozřejmě souhlasit. Mě osobně se taky některé věci nelíbí, ale to je asi tak všechno, co s tím můžu dělat. Maximálně,(tak jako někteří) psát na web rozhořčené výlevy, ale toho jsem dalek.

No, ale už vážně konec. Tohle je poslední moje reakce na tohle téma, jinak by to byla debata donekonečna.... ;-)

Tak to už tady chybělo, říct, že se jinde dějou horší věci.
Když jde usmrtit rybu (i jiné zvíře) tak, aby trpěla co nejméně, udělám to. Neberu jí jenom jako ozdobu akvária, ale jako živého tvora, který by neměl umírat někde v kanalizaci.
Hrobečky nekopu, překrucujete.
Ale je fakt, že už bylo všechno řečeno a je to pořád dokola.

Evva: nevim, jestli to tu už nepadlo, nemám nějak sílu to pročítat všechno, ale co se týče usmrcování ryb perlivou vodou, tak to funguje skvěle, ale na ryby, co dýchají pouze žábrami. Na labyrintky typu betta to rozhodně nefunguje tím skvělým uspávacím stylem...

Na druhou stranu jak vite ze i pres to znehybneni bublinkama ryba nevnima nebo neciti bolest nebo ji to neni prijemny? Myslim ze je dost pripadu napr. i u lidi kteri padli do komatu, slyseli a citili vsecko a pritom nemohli reagovat. Byli uvezneni ve vlastnim tele. Coz je podle me to nejhorsi co se muze stat navic kdyz treba slysite ze nezijete a musite byt odpojena a vy tam pritom jste... Ale jinak mate pravdu nikdo zatim nedal zadne rybe minikameru aby vedel co se v odpadu deje nebo jak dlouho sebou nekde placa.

Pro srovnání - akvárium 10x větší a jen o 200 Kč dražší, s topením, filtrací, osvětlením a krytem, bez čehož se u betty neobejdete. Nechci nic říkat ale sama sem si zjistila u chovatelky a provozovatelky akvaristiky co a jak když chci chovat bettu a říkala že filtr nepotřebuju

Co jsi si zjistila, je věc jedna...co jsi zjistila z vlastních zkušeností, je věc druhá. Spousta lidí člověku řekne to, co chtějí slyšet, aby prodali. Bez filtrace je dle mého názoru nemožné DLOUHODOBĚ udržel bettu například bez bakteriálního rozpadu ploutví. K úspěšnému chovu bojovnic jsou zapotřebí dvě základní věci - teplá a čistá voda...což logicky značí, že by akvárium mělo být vybaveno tepítkem a filtrací. Nepleťte si filtr a vzduchování, to betty skutečně nepotřebují, filtr ale ano.

jj "Betta nepotřebuje topení ani filtraci,a ani prostor....v tomhle 3 litrovým bettáriu se bude mít skvěle" aneb. tisíckrát řečená lež stává se pravdou....nechápu ty "prodavače" co jsou schopný to lidem nakukat....je fakt,že se moc nedivím lidem,že tomu uvěří...vždyt se to vyrábí specielně pro Betty!!!! Hold výrobci vyrábějí to co vyhovuje zákazníkům,a hlavně samotným výrobcům,a ne to co vyhovuje rybám,co v těhle mučírnách mají žít :-(

my máme beta ryba v betáriu a žije nám už 3 roky !!! Fakt nekecám. Jenže teď už vypadá, že umírá a nevím jak to udělat aby se netrápila. Dnes ráno jsem ji našla ve stavu, že jsem si myslela že je mrtvá. No a není ... Má už vypouklý oči, šedou hlavu, zbytek těla krásně barevnou jak dříve... Co s ní dělat ?