Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rybičky divně kmitají tělem... NEMOC?

Před měsícem jsem si koupila rybičky. Nejdříve bylo všechno v pořádku, ale byla tam jedna rybička a ta byla už od začátku divná...
Ona Plave jako kdyby neunesla své tělo, jakoby jí nestačili její přední ploutve, prostě se vyklá (celým tělem), hodně se snaží plavat nahoru, ale nemůže, hodně kmitá svým ocáskem, ale je pořád u země. Je nejspíš nemocná.
Jenže jí nešlo chytit, díky spoustě úkrytů.
Otec mi říkal, ať to nechám, že je to zbytečné, že jí stejně nechytím, jenže, dneska jsem zjistila, že to mají VŠECHNY RYBIČKY... Totiž jak jsem jí tam chytala, tak to dostaly i ty ostatní...
Vyklají se,opravdu hodně rychle kmitají svými ocásky a celým tělem. Jedna dokonce pořád otvírá tlamu, jako by chtěla něco vyzvracet...
CO MÁM DĚLAT? POTŘEBUJI RYCHLOU POMOC :-( Ještě nechcíply, ale je to hrozné to sledovat. Pomohla by taková modrá vodička (přípravek), která se dává rybičkám, když jsou nemocné? Je možné, že mají ze stran tělíčka nějaké parazity, a snaží se je setřást? Nejsem totiž moc velká odbornice, a tak potřebuji radu od vás. Děkuji

Jen pro informaci:
Mám Tlamovce (modré, žluté, oranžové)
2 Trnovce Bělopruhé
Akvárium s černým pozadím, bílým pískem, lávovými kameny, korálem a pár rostlinami.
Normální filtr, a vše co by tam mělo být- teploměr, správná teplota vody atd.
Krmím je normálně,nepřekrmuji.
Jinak akvárium čistím ob-den, protože je velmi rychle špinavé.
Světlo tam svítí trošku modře.
(zprvu se rybičky bály vyplout a skovávali se (tak 2 týdny), ale teď se nebojí. Jedno mi ale vrtá hlavou, ty rybičky neustále plavou u země (u písku), nikoliv na povrch, jen při krmení. Neplují ani na hladinu, takže prostor akvária je prázdný, zdržují se pouze dole u kamenů a útesu.
Doufám, že tohle s jejich zdravotním stavem nijak nesouvisí.

Jak velké je to akvárium a kolik je v něm ryb? Na hejno tlamovců by bylo aspoň 150l (minimálně, samozřejmě) a odpovídající filtr - to že je akva obden špinavé je docela síla.
Světlo tam svítí trochu modře - tzn. zářivka s chladnější barvou?
Akvárium se doporučuje bez pozadí, v Malawi rostliny zrovna moc nejsou, ale na škodu to není...
Kolik máte písku?
Divné je, že by se ryby bály vyplout. Všechny cichlidy co znám jsou zvědavé jak opice...
Jak dlouho uběhlo od založení akvária do osazení rybami?
A víte jaký máte poměr samců a samic?

Y Draig Goch
-Je jich dohromady 15- po třech (z toho 2 čističi)
-rozměry: 60x30x35
-Máme modré světlo
-písku máme tak 2,5 cm
-ano, zpočátku se pořád jenom skovávali, ale byli zvědavé, a teď se nebojí.
-týden bylo akvárium s vodou bez rybiček, to je vpořádku, a pak se tam dali.
Samci a samice...to nevím, kolik jich je, ale nejspíš většina jsou samci, jsou chvíli tmaví a barevní, potom zase zblednou...
Ale myslím, že se jim tam líbí, jen se bojím o jejich zdraví, protože se na hladině vždy tvoří takový povlak (nebo bubliny-1 až 2, které tam jsou třeba 2 dny)myslím si, že to na hladině je z krmiva.

Takže v tom šedesátilitrovém akváriu je 15 cichlid + 2 čističi nebo 13 cichlid + 2 čističi? Ať tak či onak, tolik tlamovců by mělo být v tanku o objemu minimálně 150 litrů, nejlépe ale aspoň 200 l - ta 60l je tak na pár hejn menších rybiček, proboha!
Pod cichlidy stačí písku maličko, tak kolem 1 cm, právě protože je budete častěji čistit.
Pokud jsou většina samci, jakmile pohlavně dospějí, pokusí se navzájem vyvraždit. Cichlidy jsou silně teritoriální ryby a samci si své území brání.
Ryby blednou, resp. ztrácejí barvy ze stresu - málo prostoru, nedýchatelná voda, povlak na hladině - pokud vypadá jako mastnota, je z krmiva.
Základní doporučení k chovu tlamovců - do akvária o objemu 150 - 200l patří cca 5 kusů, složení 1 samec a 4 samice, nic dalšího... max. nějaký čistič, ale odolný.
Takhle se opravdu nelze divit, že je akva obden zaprasené a ryby se v něm dusí. A je jen otázkou času, kdy se stane něco ošklivého. Nevím, kdo vám chov tímhle způsobem doporučil, ale moc moudrý nebyl.
Čím je krmíte? Máte nějaké speciální granule/vločky pro cichlidy? Dáváte i mraženou/živou stravu?
A mimochodem, jaké konkrétně druhy tlamovců máte? Různé druhy dorůstají různých velikostí, to samozřejmě eventuálně taky moc dobrotu nenadělá. Nebo máte barevné variety jednoho druhu?

Aha, to jsem nevěděla, můj otec se docela vyzná v rybičkách, a chtěl, abych tam měla hodně rybiček, a byl to pestré. Nechápu, proč něco neřekl dřív, a navybíral mi jich tolik.(nejspíš sám chtěl, začlo ho to bavit, protože jak se do toho nakupování člověk zabere...)
Ano, každý večer jim házím krmivo- takové hnědé mini kuličky, které jim docela chutnají, ale žádná rivalita tam není.
Jenže problém je ten, že tátovi řeknu, že jsem je krmila, a on jim znovu zasype akvárko těma kuličkama (asi jednou malou lžičkou), jako naschvál, ze sporů... Nejspíš je to tím, že těch kuliček je moc. Je to úplně všude a všude se to usadí-hlavně na ten korál), pak někdy i vločky. Takže to abych to každý den čistila, a drhla ten korál.
máme 13 tlamovců + 2 čističe,

http://www.dubovafarma.websnadno.cz/Akvaristika--- Malawi.html?framebreaker

tohle přesně máme... Máme 4 modré, 3 oranžové, 3 žluté, 3 žlutočerné-pruhované,pak teda ty trnovce bělopruhé.

Mno... jak praví základní akvaristická poučka, mělo by se počítat s 1 litrem vody na 1 cm dospělé ryby. Tlamovci mají mezi 8 - 15 cm, když budeme počítat 10cm, tak na 13 kusů by bylo potřeba 130l akvárium. Teď to třeba tak nevypadá, ale jestli vyrostou (tedy, dožijí se dospělosti), v té 60l se nehnou.
Takže když to shrneme - akvárium je moc malé, proto je neustále zkažená voda - ryby se snaží trochu dýchat, proto sebou tak mrskají.
Výsledek - buď pořídit nové a dost velké akvárium nebo se vzdát poloviny ryb a modlit se, aby skupinka 1 samec + 3 nebo 4 samice nějak ustála těch 60 litrů.
Krmit radši častěji, klidně 2x - 3x denně, ale opravdu jen tolik, co sní - jakmile přestanou jevit zájem o jídlo, posbírat co plave na hladině. V případě krmení vločkama sypat třeba 3x za sebou, ale pokaždé jen maličký štipec. V akváriu, které je přerybněné není potřeba dělat situaci ještě horší tím, že tam bude zahnívat krmivo.
Zatím hodně odkalovat, kdyžtak holt (i když to není moc košer) obden vyměnit aspoň 1/3 vody a eventuálně přidat Aquasafe nebo jiný prostředek na úpravu vody... dost vzduchovat, nevím jestli to máte na cykly nebo celodenně...
hledat

chovať 13-15 cichlíd (Malawi ?) v ledva 60 l vody, to je drsné :-/ nielen, že sa pri takom počte rýb a spomenutom systéme kŕmenia extrémne rýchlo znečisťuje voda (preto je hnedá), ale aj pH možno padá do hodnôt nepriaznivých pre tieto ryby !

v prvom rade treba zredukovať počet rýb na 5-6 (ideálne jeden druh), ale aj tak budete musieť často vymieňať vodu (cca 1/3 objemu týždenne). Rovnako treba znížiť množstvo krmiva.

Přesně tak...spoléhat se na "modrou vodičku", když maj rybičky dost nevhodný podmínky pro život je blbost...a zrovna cichlidy jdou na čistotu vody dost citlivý a do šedesátky nepatřej. A už vůbec ne v takovym počtu::) Divim se, že přežily měsíc...rodiče jsou koukám děsně chytrý, tak ať si o tom něco přečtou...

http://akva.poradna.net/q/view/3449-co-ted-se-zbyt kem-nemocnych-rybicek-lecit-ci-koupit-nove Proč se ptáte znovu na stejnou věc? Bylo vám tady odpovězeno - žádná nemoc, paraziti, ale moc malé akvárko nevhodné pro tyto ryby a moc ryb. To nemůže fungovat. A rodičů, kteří např. krmí ryby takovým způsobem, jaký jste popsala, bych se rozhodně neptala na jejich názor. Zkuste se zeptat i na jiných webech o akvaristice, všude bude stejná odpověď.

Nojo..lidi si pořizujou cichlidy a pak nezvládaj jejich potřeby a podmínky pro život. Jsou to případy, jak přes kopírák. U ryb nestačí pouze sypat krmení a občas vyměnit vodu, tam jde o to, aby fungoval ten minibiotop, ve kterym jsou a to, v čem tyhle chudáci živořej nemůže fungovat. Je to MOC MALÝ...neni to nemoc, je to prostě nefungující prostředí...v tak malym prostoru, s takovym počtem překrmenejch ryb se nedá udržet odpovídající hodnota vody pro tak citlivý ryby...ani kdybyste se postavili na hlavu. Ale rodiče jsou prostě neomylný, takže až vám ten zbytek popadá, doporučuju nakoupit nový, ale nějaký paví očka, ty jsou poměrně blbuvzdorný;-)

Koukám, že situace se nemění, ryby se nadále dusí a chcípají, chudáci...
Hrozně moc se mi chce říct "Komu není rady, tomu není pomoci!", ale ty nebohý zvířata se na člověku ničim neprovinily, tak proč mají odnášet něčí neschopnost zjistit si základní informace k chovu toho či onoho?
Až akvárium vychcípá - něco z toho na nevhodné podmínky a zbytek v rámci teritoriálních bojů, hurá do gupek, těch může být v 60l dost. Ovšem můžeme se dočkat dalšího dotazu proč se všechny ty paví očka s barevnými ocásky pořád bijou, víte, my jsme nechtěli ty obyčejný šedivý, tak jsme nakoupili jen barevný... :-/

Když já tomu právě nevěřím, nemyslím si, že mají malý prostor. Mám tušení, že jsou to paraziti, protože se neustále otírají o písek, a třesou se nejspíš proto, že chtějí setřást parazity. Prostě to na nich vidím.
Teď už jich máme jen 8, z toho 2 trnovci, co nikdy nevyplouvají z úkrytů. Nalily jsme tedy do akvária takovou modrou vodičku, co by měla pomoct, ale už je tam den, a ty rybičky se furt klepou a ještě ke všemu "leží břichem na písku"
a jak se dotknu skla, rychle vyplují. Já nevím. Mám akvárium poprvé, a chci ho mít hezké a chci vše dokonalé. A takovéhle případy s nemocema mě děsí- i když jsem si o tom zjišťovala informace. Ale děje se to nejspíš proto, že jsme je už koupily nemocné. Myslela jsem, že to nic není...:-|

Jestli jim chcete aspoň trochu pomoci, denně vyměňte třetinu až polovinu vody za odstátou. A nelejte tam, prosím, už žádné vodičky. Máte poprvé akvárium a nevěříte zkušeným akvaristům, PROČ? A proč sem vlastně píšete, když si stejně pořád melete svou?????....

Já nemám potřebu radit vám kraviny:!: Máte akvárko poprvý a hned víte, co jim je??? Když si tomu nevěříte, tak si tomu nevěřte, vy tejráte ryby! Modrá vodička je proti plísním, to by vám ani na parazity nepomohlo!!! Ale tady je každá rada k ničemu...:x: Fakt lámu nad váma hůl...jestli chcete mít všechno dokonalý, tak si příště, než si pořídíte zvíře, o něm něco přečtěte! Zkuste si v tom blbym googlu najít, jak se vlastně chovaj a i na netu se dozvíte to samý - že do 60 litrů takovýhle ryby nepatřej...i dvě cichlidy by byly moc, tak nemelte, že je jich tam už jen 8! Menší hejno se dá chovat minimálně ve 180 litrech...a to je sakra rozdíl:i:

PARAZITI JSOU VIDĚT! Všechny druhy parazitů jsou vidět...
Máme doma tři okrasná akvária + dvě chovná - akvaristice se věnuju už něco kolem 25 let a představte si - všehovšudy jednou nám pošla celá skupinka neonek, dvacet kusů, hned po nákupu... Měli jsme za ty roky jen 1 výskyt krupičky, okamžitě úspěšně zaléčený a semtam nějaký případ bakteriální vodnatelnosti, okamžitě úspěšně utracený, občas náznak plísně, ihned přeléčený - ale to chce se akváriu věnovat na 100% a celý den. Všímat si ryb, vody, všeho...
V životě by mě nenapadla taková blbost jako pořizovat si rybu a nic o ní nevědět. Vždycky, když jsme přibírali do osazenstva něco nového, strávili jsme několik dní hledáním informací a zjišťováním všech pro a proti - a musím říct, že se člověk učí celý život.
Dokonalé a hezké akvárium je zdravé akvárium - ale toho lze dosáhnout jen za dodržení určitých podmínek. K těm ovšem methylen nebo malachit nijak nepřispějí. Pokud je voda už tak zkažená (a proč by proboha jinak hnědla?), rybám to nedodá, nalejt jim tam chemikálii. Akvárium, kde se válí zbytky jídla po překrmení se bude špinit, akvárium kde jsou ryby s nedokonalým trávením, produkující spousty odpadních látek, se bude zakalovat úměrně tomu, jak je přerybněné (Znáte základní akvaristickou poučku 1l vody na 1 cm ryby? A to je minimální množství...).
Ale co si tady budeme tlouct hubu nadarmo. Všechny weby o chovu cichlid, všechny knihy o chovu cichlid, všude se omílá totéž, čím jsme my, nehodni otevírat svá hloupá ústa, zkoušeli poradit.
Hodně štěstí příště. Není to levná sranda, pořád nakupovat velké ryby, že?