Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bude prosperovat tento plán?

Ahoj :)

Už dlouho uvažuji o založení nového akvária. Mám akvárium nové 200litrové akvárium, nejsem úplný začátečník, mám za sebou 2 neúspěšné pokusy o nový start v mém nyní již prasklém 84 litrovém akvárku, nyní se pokouším o "dělat věc tak jak se má" :D a teď mám za sebou asi 5 měsíců teoretickou část a teď se jaksi připravuji k závěru. Následující plán jsem sesbíral a sestavil z různých koutů akvaristických diskuzích. No, ale už k věci... Mám plán do mého nového 200L akvária nasypat směs produktů: Platinum Soil Powder 9L + Rataj PROFI SOIL, STARÉ DNO a VOLCANO BLACK (vše po 2 litrech) = Směs 15L. Do té bych zasadil Eleocharis Minima s cílem vytvořit hustý koberec po celé ploše akvária, do zadní části bych chtěl zasadit nějaký šípatkovec, mokřanku nebo nano anubias.. nic extra náročného. Svítil bych mém podomácku vyrobeném LED světle z led pásků o výkonu 100W (není problém popřípadě výkon navýšit). Hnojil bych PMDD, tekutým uhlíkem, nebo tím co mi popřípadě poradíte :DD ale CO2 zatím hojit nehodlám (protože je to prostě moc drahý a složitý) ale když bude fakt potřeba tak můžu vyrábět ze sody a kys. citronové. Do akvária mám v plánu po 2 týdnech pustit 5-7 skalár + nějaké ramirezky.. (ještě nemám jisté jaké). Filtroval bych filtem Super Aquatic LB-701. Tak co na to říkáte? Myslíte, že se to rozjede? Že to bude dobře klapat takhle pospolu? Ale hlavně co ten koberec? Rozroste se to? Někteří ríkají že jim to neroste, jiní že zase jo. Myslíte že to v tomhle substrátu s tímhle světlem a s těmahle hnojivama poroste dobře? Poraďte co je lepší použít za hnojivo nebo za substrát. Říkejte všechny zkušenosti s Eleocharis nebo s těmahle substrátama. Říkejte jak měnit vodu v začátcích, jak moc v začátcích hnojit jak sázet nebo stříhat rostliny. Děkuju moc za všechny vaše názory, rady, zkušenosti k tomuto plánu :D

Předmět Autor Datum
Dobrý den. Mě to jako dobrý plán nepřijde. Spíš naopak. Rozhodně ne to dno. 4 druhy dna to bude pask…
Honza1234 07.08.2018 07:42
Honza1234
Substráty nemíchat. Rozhodně ne Staré dno - kvalita a obsah živin je vždycky jiná. Kdyby jste to smí…
PaveJan 07.08.2018 09:40
PaveJan
Děkuji pánové moc za rady. Rataje teda dávám pryč a napadá mě DENNERLE Nutribasis 9,6 KG a navrch n…
Oreo 08.08.2018 03:12
Oreo
No, moc to nedává smysl. Nutribasis je zásobní substrát, Powder zase výživný (byť méně jak ADA). Z p…
PaveJan 08.08.2018 08:03
PaveJan
No mě teda nepřijde normální dávat za dno 80 Kč/l. ;-) No problém je že ten nutribasis je nějaký jíl…
Honza1234 08.08.2018 08:27
Honza1234
Chapi, díky moc. Došel jsem k závěru že bych si vlastně připlatil za půl roku nehnojeni a potom bych…
Oreo_neregistrovany 09.08.2018 03:19
Oreo_neregistrovany
Každé dno má nevýhody. I ten liapor. Má tendenci plavat a velký kus ho vůbec neklesne. Trvá chvilku…
honza1234 09.08.2018 06:44
honza1234
S tím já už si nějak poradím :) lepší koupit levné a zbytek dodělat rukama aspoň to bude nějaká zába…
Oreo_neregistrovany 09.08.2018 17:31
Oreo_neregistrovany
Ony se ty půdy tak rychle nerozkládají. Jedná se o roky. Amazonia vydrží víc jak 3 roky určitě. Ale…
PaveJan 09.08.2018 18:19
PaveJan
Takže liapor ne, protože to je stavební materiál. Ale na tom všem ostatním je přelepka že je to akva… poslední
honza1234 09.08.2018 20:20
honza1234

Dobrý den.
Mě to jako dobrý plán nepřijde. Spíš naopak. Rozhodně ne to dno. 4 druhy dna to bude paskvil a smíchá se to. Zvolte jeden druh dna a toho se držte. Hlavně neberte to staré dno je to odpad z Ratajovych skleníků. Vetsinou to způsobuje lidem akorát tak řasovou kalamitu. Já bych Vám doporučul vykašlat se na marketingové bláboly. Pořiďte si křemičitý písek a máte vystaráno. Ony ty zásobní substráty se za několik měsíců stejně vyčerpají a akvárko najednou bude bez živin na které bylo zvyklé a může nastat problém. Taky pokud použijete zásobní substrát, tak by jste už pak nic neměl přesazovat a hrabat se ve dně, protože tím uvolníte živiny do vodního sloupce a katastrofa je na světě.
Na kobercové rostliny bych bez CO2 rozhodně nespoléhal a už vůbec bych nevěřil v hustý koberec. Určitě na záběh nasaďte rychlerostoucí nenáročné rostliny.
Je celkem úsměvné tvrdit že vám přijde skutečné CO2 z lahve drahé, když si vezmete ten tekutý uhlik, což je ve skutečnosti glutaraldehyd, tak je to při dvouletém provozu asi stonásobně levnější. Navíc je to takový malý podvod ten tekutý „uhlik“. Když si to přepočte na gram dodaného uhlíku zjistíte, že v 100 ml tekutého „uhliku“ není ani gram opravdového uhlíku.
Ty LED to je palba. Bude kumšt tohle ukocirovat tak aby nerostly řasy. To bych spíš ubíral než přidával.
Ramirezky rozhodně do nezaběhlé nádrže nepatří, to jsou citlivé ryby, ty bych nasadil až tak po dvou měsících no a ani skaláry bych nedával dříve než za měsíc od založení. http://www.akvarijni.cz/foto/graf.jpg a ani bych jich tam nedával tolik. Spíš tam chybí nějaká hejnová ryba.
Ten filtr taky nic moc, ve Vašem případě bych volil něco s pořádný objemem filtrační hmoty. Zhruba 2 - 5 % z celkového objemu nádrže.
Být vámi tak založit akvárko na poctivých základech bez hovadin a pak teprve zkouším jestli se chytnou kobercové rostliny. Protože mi přijde že na to jdete odprostredka místo hezky postupně od začátku.
PMDD, je dobrá volba ale těžko říct jaké dávky si pod tím představit a jaká je vstupní voda. Jinak mě roste eleocharis bez zásobního substrátu v křemičitém písku do bazenových filtrací naprosto krásně. mění vodu jinak takže těžko něco radit. Já bych vzhledem k citlivým rybám měnil zezacatku 1/3 objemu týdně. Hnojení v začátcích není zpravidla potřeba, akorát echinodorum dávám ke kořenům jílové kuličky, rostliny stejně musejí iniciovat první růst a přechod na submerz ze svého. Sázení rostlin je jednoduché. Já teda zastřihávání kytkam kořínky než je zasadím.

Substráty nemíchat. Rozhodně ne Staré dno - kvalita a obsah živin je vždycky jiná. Kdyby jste to smíchal dohromady, tak Volcano vyplave ven. I namočené plave. Držte se buď jednoho výživného substrátu a nebo kombinace zásobní substrát + substrát. Osobně bych nebral nic od Rataje. Je to prostě pěstitel kytek, ale ne výrobce substrátů. Volcano plave a je za trest s tím pracovat, Profi soil sice neplave, ale vůbec nedrží tvar, Staré dno má pokaždé jinou kvalitu. Všechno pojí jediná výhoda - je to levné, ale to je všechno.
Platinum Soil je takový průměr. Na youtube je pár videí, kde chovatelé krevet popisují značné úhyny s tímto substrátem. Pokud ho použijete, tak krevetky nedávejte. S tím, že jsou to užitečné mršky pro rostlinná kavárka, tak je to škoda. A rozpadá se víc než třeba Scaper's Soil a hnojí asi tak stejně, tedy málo. Tekutý uhlík je na *****. Je to dobrá pomoc při BBA, jinak to spíš škodí a je to drahé.

CO2 je nejlepší zapojit hned na začátku. Ono se to po roce vrátí, když nebudete používat tekutý uhlík. Pokud chcete pálit 100 W, tak rozhodně bude třeba hnojit plynným CO2, jinak se budete utápět v řase. Eleocharis Minima chce hodně světla. Když bude hodně světla, je třeba CO2. Projděte si inzeráty a třeba narazíte na CO2 systém za pár šlupek.

K osvětlení - těžko říct kolik to má lumen, není LED jako LED. Já jsem měnil LED pásky za nové a z původních 5500 lumen mám hned 8500 lumen. A zapojil jsem i červený LED pásek ještě navíc

Než kupovat ten závěsný filtr, tak to bych si raději udělal domácí filtr. Vyjde o krapet dráž, ale je to jinej level. Proudění vody je pro rostlinky dost důležité. A to se závěsným nejde. Minimálně bude nezbytné zakoupit vnitřní proudové čerpadlo. To zase něco stojí a dohromady se budete blížit ceně levného kanystru. Sledujte inzeráty na rybicky.net , někdy se tam objeví inzerce na značkové kanystrové filtry za pár šlupek. Vnější závěsné filtry se používají spíše na malé akvárka, aby se ušetřil prostor a nezaplácal se filtrem vnitřním. Je to takový honič vody. Potřebujete hodně filtrační masy, protože NH3+ mají rády řasy, filtr je mění na NO3- a ty preferují rostliny.

Mám taky rostlinné 200 l akvárko. PMDD nepoužívám. Jsem líný a dávkuji makro, mikro, železo a fosor zakoupené už v tekuté podobě. Dávkuju dle doporučení a 1 - 2 týdnech měním vodu. Takový lehký EI. Roste všechno a hodně. Pěstupu tak Monte Carlo a Alternantheru reineckii Mini. Substrát jsem vybíral delší dobu a zvolil jsem Scaper's Soil. Na amazonu byl v akci, tak jsem koupil hned 32 litrů. Na dno jsem dal lávovou drť jako výplň, jako doplněk hnojiva jsem ještě přidal osmocote a železo v kapslích. Dohromady jsem vyplácal 30 litrů substrátu, 15 litrů lávové drtě a cca 5 litrů písku do popředí (ten ruším a nahradím substrátem). Jak se zdá, železo je po půl roce pryč a musím dohnojovat.

Poslední co bych k tomu dodal je to, že 200 l rostlinné akvárium s kobercovkou není levná záležitost. Je to drahý koníček a počáteční investici nejde moc obejít.

Děkuji pánové moc za rady.

Rataje teda dávám pryč a napadá mě DENNERLE Nutribasis 9,6 KG a navrch nasypat flexiobklad nebo platinum Soil Powder 8L. Nebo by jste měli jiný nápad? Klidně řekněte už jsem to za ten půl roku měnil tolikrát že mi to nevadí :))) Platinum soil mi je všude doporučován jak na facebooku tak v prodejnách (tam to celkem chápu :D) a když jsem viděl ty fotky... krása. Četl jsem jednu vaší radu že mám dát jenom křemičitý písek.. S tím osobně dobré zkušenosti nemám, rostliny mi vždycky vyplavají, písek se mi zanášel do filtru a držel se v něm detrit. Byl to písek do filtrací. CO2 jsem si teda dle vašich doporučení udělal set ze sodastreamu. Rybky teda vypustím až za měsíc podle toho grafu, za který jinak moc děkuji. Filtr si tedy nejspíš koupím jak říkáte velký Diversa EXUS 1000. Jako hnojivo bych používal NPK tablety a bylo mi na facebooku doporučeno Seachem Flourish nebo Profiplants Complete + to PMDD po nějaké době jak jste tedy poradili, že to zpočátku není potřeba. Popřípadě ještě ty jílové kuličky :) Pořád mi ale nejde do hlavy to dno. Všude mi je doporučován platinum soil, prý to v něm roste jak zběsilé, někde zase čtu, že se po čase rozdrolí.. Co říkáte na variantu Dennerle Nutribasis 9.6KG a na to ty flexiobklady? nebo stačí i bez flexiobkladů? Protože jakmile jednou nasypu flexiobklady na nějaký substrát, nechytne se to a bude to hnít tak u to neoddělím.. Děkuju moc za vaše rady! Moc si jich vážím :)

No, moc to nedává smysl. Nutribasis je zásobní substrát, Powder zase výživný (byť méně jak ADA). Z počátku bude voda přehnojená a bude dost těžké to ukočírovat. Když chcete zásobní substrát, tak na to musí jít obyčejný inertní substrát. Osobně nedávám písek. Je to těžké a hutné. Rostliny se hydroponicky taky nepěstují ve štěrku, ale v porézním substrátu. Z těch lehčených pálených - Unisoil, Manado. Jinak JBL má vytvořený systém - jako substrát Manado a jako zásobní substrát Aquabasis plus. Porézní pálené jíly mají ale několik nevýhod. Nelze z toho "stavět", protože jsou docela lehké. Dno tedy musíte udělat jednoduché, obyčejný svah. Druhou nectností je barva. Je taková hnědá, asi jako Liapor. Výjimkou je JBL Manado Dark, ale to bude nutné zakoupit v zahraničí. Pokud se vydáte touto cestou, rozhodně dejte ten zásobní substrát do sítěk, aby neměl tendenci vyplavat. Obvykle je to taková směs s vlákny (kokos, rašelina) a plave. Manado/Unisoil se musí předem namočit - i na několik dní. Špatně se do toho sadí, ale jde to. Jen je třeba tam rostlinky pořádně zapíchnout.

Platinum Soil je levný a proto doporučovaný. S ADA, Flourite Black, Dennerle, JBL ProScape PlantSoil,... se nemůže měřit. Otázkou je, zda utrácet prachy za průměrný výživný substrát a nebo ušetřit a jít cestou zásobní+substrát a nebo připlatit za něco pořádnýho. Jelikož nemáte v plánu pěstovat rostlinky á la Cuba a a spol, bude stačit varianta č. 1.

Pokud se vám hodně líbí Platinum, dejte ho hodně. Popřemýšlejte, zda je nutné použít variantu Powder. Ono je to sice pěkné, ale všechny tyhle hliněné substráty degradují a čím menší zrnko, tím rychleji se z toho stane bahno. Přidejte osmocote (nešetřete) a železné kapsle. Není to drahé a skoro na rok máte živiny pořešené. Já mám hightech a díky osmocote jsem 4 měsíce nehnojil a i teď hnojím fosforem + mikro a sem tam makro.

Sodastream je docela drahej na provoz. Difuzor a ventil budete muset koupit tak jak tak.

Profiplants je takový průměr. Rozhodně nedosahuje kvality Flourish. Kuličky jsou na nic. Slabé a je z toho bahno. Raději použijte kvalitní osmocote. Nechci dělat reklamu, ale TADY mají kvalitní osmocote v tabletách a taky tabletované železo. Z tekutých osobně používám AV Macro Special N a AV Micro Complex. Obojí jsou podle mě kopie hnojiv od firmy Tropica. Na fosfor mám Seachem Flourish Phosphorus. Na železo jsem si pořídil Seachem Flourish Iron.

Filtr bych raději volil jiný. Minimálně Atman CF-1000. Sice je dražší, ale až vám netěsnost filtru vyplaví byt, tak... Jedná se o kopii Eheimu za poloviční cenu.

Na poslední otázku jsem odpověděl už výše. Platinum je levný, ale prostě není tak dobrý. Je z hlíny jako i ADA a spol, tak se z něho dobře staví kopečky a není úplně inertní. Ale hnojit bude třeba velmi brzy. Některé špaté recenze taky nedělají dobrý dojem. Podle mě ani není tak standardizovaný a kvalita kolísá. Krevetky bych do takového akvárka nedal. Když dáte zásobní substrát do sítěk, tak písek/porezní substrát oddělíte +- v pohodě.

No mě teda nepřijde normální dávat za dno 80 Kč/l. ;-)
No problém je že ten nutribasis je nějaký jíl, takže bych očekával že půjde nahoru a flexioblady půjdou dolů.. Navic se po čase vyčerpá a bude tam k ničemu. Respektive bude to obyčejné jílové dno za velký peníze. Akvarko dostane kopanec zebstraty přísunu živin a vy to budete lepit zběsilým hnojením do vodního sloupce. Proto Vám doporučuji místo těchto substrátů naučit se pořádně hnojit rovnou. Komplikujete si zbytečně život. Nevíte co od těch substrátů čekat ale myslíte že vám to zajistí krásné akvárko, jenže takhle to nefunguje. Nakonec to bude stejně jen a jen o Vás.
To je h odně divný že Vám křemičitý písek zanašel filtr. Vždyť to vůbec neplave. Podle mě byl příliš jemný jinak si to neumím vysvětlit. Při zrnitostech někde kolem 1 - 4 mm si neumím představit, že by mohly nastat vámi popisované problémy. No a co třeba liapor?
K tomu hnojení, než používat tyhle predem namíchaný hnojiva (zase spoustu marketingových keců, kterým fb lidí tak nějak snadno podléhají jak jsem si všiml), tak bych si míchal dávkoval každý prvek zvlášť. Každé akvárko je totiž jiné a má jinou spotřebu živin, proto mi přijde výhodnější si to vyladit sám. No a taky je to nesrovnatelně levnější.

Chapi, díky moc. Došel jsem k závěru že bych si vlastně připlatil za půl roku nehnojeni a potom bych za tento bonus zaplatil tím že se mi ten platinum soil rozdroli a bude z toho to bahno. Jak tady pan Honza říkal že je divné že se písek zanasi do filtru.. ano byl to zasypovy písek :D ale opravdu když jsem viděl jak rostou ty kytky v platinu tak jsem měl na první pohled jasno :) ale asi bude pravda že se časem rozdroli a určitě bude pravda že mu hnojici schopnost dojde. Dávám tedy takovou možnost, která si myslím že je dle vašich rad a zkušenosti dost dobrá. V hornbachu koupim Liapor, přečetl jsem si o něm a nevidím v něm žádný problém a do neho nasypu to osmocote jak jste mi poradili. Mám ho koupit ale také v hornbachu nebo je lepší tam jak mi pan PaveJan doporučil? A kolik ho tam dáváte? Abych zbytečně nekoupil 25kg :D s tím liaporem akorát bude práce to namočit aby to neplavalo. Ještě k tomu světlu.. 72W na 200l je akorát nebo málo? Kdyžtak řekněte ideální výkon. Budou tam použity LED pásky typu 5630 ve studené bílé tak cca 4 metrové pásky o výkonu 18W/metr. Můžu klidně pridat ještě ty červené jak jste doporučili nebo jeden RGB zapnutý na všechny tři barvy. Ryby tam dám teda až za měsíc a jako první vysadim ty nenáročné rostliny na záběh. A sem tam bych dával NPK a hnojil bych Flourishem, pmdd ani tekutý uhlik teda používat nebudu a CO2 z toho sodastreamu (mám kamaráda co má tyhlety věci... ventily atd..) Takže nic extra drahého. Prý to vydrží půl roku. Opet děkuju moc :)

Každé dno má nevýhody. I ten liapor. Má tendenci plavat a velký kus ho vůbec neklesne. Trvá chvilku déle než v tom zakoření rostliny a chce to trochu praxe při jejich sázení. No a v neposlední řadě se to velmi snadno zarovnává, takže není moc reálné chtít mít v akvárku zvlněný reliéf. Ale jak píšu všechno má své pro a proti...

S tím já už si nějak poradím :) lepší koupit levné a zbytek dodělat rukama aspoň to bude nějaká zábava :D a co k tomu světlu? Myslíte že budou bohate stačit 4 led pásky o délce 1 metr celkovým výkonem 72W? Určitě není problém pridat nebo ubrat

Ony se ty půdy tak rychle nerozkládají. Jedná se o roky. Amazonia vydrží víc jak 3 roky určitě. Ale třeba u powder verze jsem si všiml po cca roku, že se kolem kuliček objevilo nějaké to bahno. Zatím to jde odsát. Jinak půdy mají výhodu v tom, že drží tvar a ani se nehnou. A květináři jako já ocení možnost založení akvárka DSM, což s pískem a pálenými jíly moc nejde. Náročné rostliny bez půdy ani v akvárku pěstovat nejdou a nebo jsou vyslovené škaredý.

Pokud do toho nechcete valit prachy, volte méně náročné rostliny a vemte pálený jíl. Rozhodně ale ne liapor. To je stavební materiál. Unisoil/Manado plavou méně a pytel 50 litrů stojí několik stovek. To si myslím není takový hrůza. Na dno dejte si rozkreslete mřížku 6x6 cm a podle ní položte na dno tablety osmocote a podobně tak i tablety se železem. To vydrží tak rok a pak to zase pinzetou doplníte. Tohle hnojení není úplně od věci. Rostliny nemají ty kořeny jen k ukotvení, ale i k příjmu živin. Pouze hnojení do vody moc ideální není. Substrát použijte namočený alespoň pár dní. Jelikož je lehký, tak proti víření moc nepomůže ani napouštění přes misku. Můžete to napustit přes větší kus fólie. Takto lehké dno je vhodné nechat zarůst kobercem - rostlinky pak substrát hezky podrží.

Podle watů toho moc nepoznám. Každopádně 5630 je spíše starší typ diody. Do akvárka alespoň 2835. Pokud dáte kryt, tak se pásky zahřívají a právě 2835 mají dobrý odvod tepla díky integrovanému chladiči. Přepočítejte si to na lumeny. Osobně mám 4 x 90 cm pásek studená bílá, 2835, 20 W/metr. Metr toho pásku dával 2100 lumen, čili 4*0,9*2100 = 7560 lumen a k tomu jsem přidal červený led pásek 12 W/metr, vlnová délka 610-720 nm. Jsou řízené napěťově, napětí 24 V. Dal bych ještě další červený pásek, ale nedal by to zdroj. Už takhle jede nadoraz. Ten si naddimenzujte, aby nejel na víc jak 80 %. RGB je na nic. Bude tam zbytečně pálit i modrá a modré dost zajistí ty 4 pásky. Studená bíla totiž obsahuje víc modrého spektra.

PMDD klidně používat můžete. Já ho nepoužívám, protože se mi nechce a nic by mi to nepřineslo. Hlavně se mi nechce dělat žádné testy. Dobré testy jsou pěkně drahé. Pouze proužkem kontroluju dusík a CO2 dropcheckerem (ten od Dennerle je super).

Takže liapor ne, protože to je stavební materiál. Ale na tom všem ostatním je přelepka že je to akvarijní a proto jo? :-D Liapor mnohokrát odzkoušený. A spousta rostlinářů ho používá. To že náročné rostliny bez hlíny pěstovat nejdou a když že budou ošklivé je nesmysl, důkazů je spousta ;-) Prostě pokud není vyžadován přímo aquascaping jsou všechny ty substráty zbytečný.
https://rybicky.net/nadrze/19387
https://rybicky.net/nadrze/26063-sweet-dreams-of-wonderland
https://rybicky.net/nadrze/18609-koreny-a-vetve
Vzhledem k tomu že tam tazatel chce mít celkem náročné ryby a v podstatě tě bude společenská nádrž, tak si tam nebude moct dovolit nablind lít hnojiva. Proto bych mu doporučil hnojit opravdu opatrně. Nic ve zlém. :-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru